ایجاد بادشکنهای غیر زنده برای مهار شنهای روان

http://www.bananews.ir/مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان از ایجاد بادشکنهای غیر زنده برای مهار شنهای روان خبر داد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محسن یکتاپور روز سه شنبه در یک نشست خبری افزود: احداث بادکشنهای غیر زنده، مالچپاشی و ایجاد پوشش گیاهی با عملیات بیولوژی از اقدامات موثر برای مهار شنهای روان در این استان است.

وی با اشاره به وجود جنگلهای خلیج فارس و دریای عمان اظهار داشت: این جنگلهای در حدود ۸۰۱ هزار هکتار است که جنگلهای ایرانی تورانی ۲۱۳ هزار هکتار و جنگلهای مانگرو با وسعت ۲۰ هزار و ۱۱۹ هکتار بخشی از این جنگلها را تشکیل می دهند.

یکتاپور ادامه داد: ۷۸ درصد جنگلهای مانگرو در خلیج فارس و دریای عمان و مابقی در استانهای سیستان و بلوچستان و بوشهر قرار دارد.

وی، تعداد کانونهای بحران استان هرمزگان را ۱۹ کانون عنوان کرد و تصریح کرد: این کانونها در ۲۰۹ هزار هکتار از این منطقه وسعت دارند و بیشتر این کانالها در شرق استان متمرکز هستند.

این مقام مسوول، وسعت بیابانهای استان هرمزگان را ۳۳ درصد مساحت کل استان اعلام کرد و گفت: بیشترین مناطق بحرانی در مناطق جاشت، میناب و سیریک واقع هستند.

وی با اشاره به دیگر اقدامات مهار کانونهای بحران اظهار داشت: ۹ پارک جنگلی به وسعت ۱۸۰ هکتار و ۵۴ بوستان روستایی با سطح ۱۶۱ هکتار با مشارکت جوامع محلی، شوراهای اسلامی و خیرین در این استان احداث شده است.

یکتاپور ادامه داد: همچنین پنج ذخیرگاه جنگلی به وسعت ۴۴۶ هکتار در این استان وجود دارد که تعداد ۲۵۰ گونه گیاهی در آن تولید می شود.

وی گفت: وسعت مراتع نیمه متراکم این استان ۲۱۰ هزار هکتار، مراتع کم تراکم سه میلیون و ۸۸۳ هزار هکتار و مراتع کم تراکم بالغ بر ۷۰۰ هکتار است.

امید ذاکری رییس اداره جنگلداری استان هرمزگان نیز به افزایش سطح جنگلهای مانگرو در این استان اشاره کرد و گفت: از سال ۱۳۷۰ توسعه جنگل در این استان آغاز شده و در این راستا، هفت میلیون اصله نهال حرا و چندل در استان تولید شده است.

وی اظهار داشت: با توجه به این که استان هرمزگان در منطقه خشک و کم باران کشور قرار دارد، میانگین بارندگی آن ۲۰۵ میلی متر است که یک چهارم میانگین جهانی است.

'ابوالقاسم حسن پور' معاون آبخیزداری استان هرمزگان نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: تردد شناورهای بزرگ نفت کش و قایقهای قاچاق در اطراف جنگلهای حرا، موجب تخریب در این منطقه شده است.

وی ادامه داد: پیگیریهایی در زمینه جلوگیری از تردد شناورهای سنگین برای جمع آوری آهن پاره و بارگیری در مناطق جنگلی انجام شده است.

وی تصریح کرد: با پیگیری سازمان جنگلها، شناور سنگین جمع آوری آهن در اطراف جنگلهای حرا جریمه و از تردد این شناور در منطقه جلوگیری شد.

حسن پور تاکید کرد: این در حالی است که سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه حراست و کنترل جنگلهای حرا را بر عهده دارد.

وی در خصوص احداث سد 'گاوریک' استان هرمزگان گفت: وزارت نیرو، احداث این سد را آغاز کرده است، اما سازمان منابع طبیعی با احداث آن مخالفت کرده است.

وی افزود: در نهایت با تلاش سازمان جنگلها، حق آبه جنگلهای مانگرو به رسمیت شناخته شده و قرار است در قالب طرحی سیلاب گل آلود و مقطع آبگیری سد، از مقطع تحتانی رها سازی شود.

 

 

    نظرات