نتایج مدل‌سازی امواج سونامی گسل مکران

نتایج مدل‌سازی امواج سونامی گسل مکران

http://www.bananews.ir/رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی با اشاره به نتایج مدل سازی امواج سونامی در سواحل کشور گفت: در صورت فعال شدن گسل مکران امواج سونامی ظرف ۳۰ دقیقه به سواحل ایران می رسد از این رو در صدد ایجاد سامانه هشدار سونامی در سواحل جنوب کشور هستیم.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مکران گسلی است که در دریای عمان کشیده شده است و حدود ۹۰۰ کیلومتر طول دارد که به موازات سواحل دریای عمان در ایران کشیده شده است. این گسل تنها حدود ۱۰۰ کیلومتر از سواحل جنوبی ایران فاصله دارد.

بر اساس مدل سازیهای محققان کشور در صورتی که این گسل فعال شود امواج ظرف ۱۵ دقیقه تا ۳۰ دقیقه به سواحل ما می رسند حوادثی مشابه آن چیزی که در ژاپن اتفاق رخ داد برای ایران هم ایجاد خواهد شد.

گسل مکران در سال ۱۹۴۵ میلادی فعال شده به گونه ای که در پاکستان صدها هزار کشته برجای گذاشته است. شواهد به دست آمده نشان می دهد که در سال ۱۹۴۵ این گسل فعال شده است و خسارات زیادی را به سواحل جنوبی کشور وارد کرده است.

پایش دایمی سواحل جنوبی با دو ایستگاه تحقیقاتی

دکتر وحید چگینی در گفتگو با خبرنگار مهر، به وضعیت پایش گسل مکران در دریای عمان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر دو ایستگاه تحقیقاتی در جاسک و چابهار برای پایش وضعیت گسل مکران راه اندازی شده است.

رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی با بیان اینکه این ایستگاه ها مجهز به دستگاه اتوماتیک اندازه گیری تغییرات سطح آب است، اظهار داشت: این دستگاه ها از سوی کمیسیون بین الدول اقیانوس شناسی در اختیار واحد نقشه برداری این موسسه گذاشته است و در ایستگاه های چابهار و جاسک نصب و راه اندازی شده است.

وی با اشاره به سونامی جزیره سوماترای اندونزی، افزود: میزان تاثیر این سونامی بر سواحل جنوبی کشور با استفاده از این دستگاه ها در حال انجام است.

تلاش محققان کشور در هشدار به موقع سونامی

چگینی با اشاره به وقوع سونامی در سال ۱۹۴۵ در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: طبق شواهد به دست آمده، ارتفاع موج در این پدیده ۵ متر بوده و در برخی مناطق مانند "گواتر" به ۱۳ متر رسیده است. از آنجایی که مرکز این زلزله به پاکستان نزدیک بوده بیشترین تلفات در پاکستان گزارش شده اما در ایران نیز تلفاتی را بر جای گذاشته است.

رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی با تاکید بر اینکه سونامی هر ۷۰ تا ۱۰۰ سال رخ می دهد، ادامه داد: از آخرین سونامی که در منطقه مکران رخ داده است ۶۷ سال می گذرد از این رو باید آمادگی لازم برای مقابله با این پدیده در کشور ایجاد شود.

وی به ویژگیهای سونامی منطقه مکران در سال ۱۹۴۵ اشاره و اضافه کرد: شدت زلزله ۳/ ۷ ریشتر گزارش شد و در صورتی که گسل مکران فعال شود و کانون زلزله به سواحل ایران نزدیک باشد خسارات بیشتری متوجه مناطق ساحلی کشور است از این رو باید آمادگی لازم در استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان صورت گیرد.

چگینی به مطالعات محققان موسسه ملی اقیانوس شناسی در زمینه هشدار به موقع سونامی اشاره کرد و گفت: بر اساس مطالعات جامع و مدلسازیهایی که در زمینه سونامی انجام شد در حال حاضر می دانیم که چه نوع زلزله ای با چه میزان شدت می تواند سونامی ایجاد کند و در صورت رخ دادن زلزله با منشا گسل مکران چه عواقبی در انتظار سواحل جنوبی کشور است.

وی همچنین اضافه کرد: نتایج این مدل سازیها همچنین موجب شد تا اطلاعاتی در زمینه های میزان ارتفاع امواج ناشی از سونامی و زمان رسید امواج به سواحل کشور و همچنین اطلاعات دقیقی در زمینه میزان نفوذ آب به ساحل و میزان مناطق تحت پوشش این امواج به دست آوریم.

رئیس موسسه اقیانوس شناسی، با بیان اینکه در صورتی که این گسل فعال شود امواج ظرف ۱۵ دقیقه تا ۳۰ دقیقه به سواحل ما می رسند، تاکید کرد: با توجه به این اطلاعات در صدد هستیم تا سامانه های هشدار سونامی را در سواحل کشور نصب و راه اندازی کنیم.

 

    نظرات