نشانه ای از انفجار آتشفشان دماوند وجود ندارد

نشانه ای از انفجار آتشفشان دماوند وجود ندارد

http://www.bananews.ir/معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: سیستم دماوند یک آتشفشان فعال است اما نشانه ای از انفجار آن در دست نیست.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) چندی است که محققان زمین شناسی بر فعال شدن احتمالی آتشفشان دماوند هشدار می دهند . از بهار پنج سال پیش تاکنون انتشار گازها و مواد دارای سولفور با چشمه های آب گرم در اطراف این کوه به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

دماوند در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی تهران و در ارتفاع پنج هزار و ۶۷۰ متری قرار دارد و بلندترین قله ایران و بلندترین آتشفشان در خاورمیانه است. با وجودی که در سال های گذشته فورانی در آن صورت نگرفته ولی مایع 'ماگما'( مواد مذاب) در دل قله دماوند هنوز وجود دارد.

مهدی زارع روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تحقیقات نشان می دهد که دماوند یک سیستم فعال است که آبهای گرم اطراف آن نشان از این حقیقت دارد اما شواهدی مبنی بر انفجار در آن بر اساس تحقیقاتی که در سالهای ۸۷ تا ۸۹ بر روی آتشفشان دماوند انجام شده مشاهده نشده است.

وی اظهارداشت: وقتی آتشفشانی بخواهد فعال شود باید هفت شاهد و مولفه مربوط به آن وجود داشته باشد یا شواهد همدیگر را تایید کنند تا امکان انفجار و فعال شدن را محرز کند؛ در حالی که تاکنون در آتشفشان دماوند یک شاهد هم دیده نشده است.

زارع ادامه داد: حرارت ، ترکیبات رسوب شناسی ، ناهنجاری های مغناطیسی برخی از این شاهدها هستند که باید درکنار همدیگر قرار گیرند تا نشان دهد که یک آتشفشان به مرحله انفجار می رود یا در مرحله انفجار قرار گرفته دارد.

وی افزود: به عنوان مثال اگر در جایی دور یک مخلوط آتشفشانی سالی ۱۰۰ زلزله به بزرگای بیشتر از چهار ریشتر رخ دهد قطعا قبل از رخداد آتشفشان این زمین لرزه ها به ۷۰۰ می رسد یعنی ۷ برابر می شود در حالی که ما در اطراف آتشفشان دماوند چنین شاهدی نداریم.

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی گفت: این تجربیاتی است که در کشورهای فیلیپین ، امریکا ، هاوایی ، ژاپن و نیوزیلند دیده شده و بنابراین به این ترتیب مشخص شده است که مثلا از نظر زلزله شناسی قبل از رخداد آتشفشان آمار زلزله ها چندین برابر شود.

وی تاکید کرد: اما به طور کلی مطالعه و رصد آتشفشانی مانند دماوند که سیتسم پیچیده ای است ، همکاری چند سازمان و نهاد مختلف با همدیگر را می طلبد یعنی پژوهشگاه زلزله شناسی به تنهایی نمی تواند تمام این کارها را انجام دهد و از پوشش تمام جنبه های شواهد انفجار بر نمی آید بلکه باید یک تیم متشکل از گروه های تخصصی درکنار هم قرار گیرد و تمام جوانب این سامانه را به طور دائم رصد کند.

زارع تصریح کرد: نکته مهمی که باید به آن توجه ویژه شود این است که فعل و انفعالات ژئودینامیکی و تغییراتی که پویایی زمین در سال های مختلف ایجاد می کند مورد بررسی قرار گیرد زیرا این تغییرات و تاثیرش بر محیط 'تکتونیکی' گسل های اطراف آن بسیار حائز اهمیت است و باید لرزه خیزی منطقه مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

وی گفت: شواهدی وجود دارد آخرین انفجاری که در دماوند رخ داد حدود ۲۰ هزار سال قبل بوده اما شواهدی هم هست که نشان می دهد انفجاری نزدیکتر از آن یعنی زیر ۱۰ هزار سال هم رخ داده است.

لازم به یادآوری است برخی از روزنامه ها از احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند خبر داده بودند.

 

 

    نظرات