سامانه‌مجازی معاملات‌مسکن در تهران از کارآیی افتاد

سامانه‌مجازی معاملات‌مسکن در تهران از کارآیی افتاد

http://www.bananews.ir/دسترسی سریع و بی‌واسطه به قیمت‌های فروش آپارتمان در تهران، غیرممکن شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سامانه مجازی معاملات مسکن (ایران‌فایل) که از سه سال پیش برای حذف واسطه‌گری، اقدام به برقراری ارتباط مستقیم بین خریدار و فروشنده کرده بود، از هفته گذشته به طور ناگهانی قیمت واحدهای در نوبت فروش در سامانه را حذف کرد، به طوری که کاربران اینترنتی که تا پیش از این می‌توانستند بدون مراجعه به بنگاه‌های املاک و بدون اتلاف وقت، با یک کلیک رایگان، آپارتمان دلخواه خود را همراه قیمت‌پیشنهادی فروشنده جست‌وجو کنند، هم‌اکنون از این گزینه محروم هستند.این در حالی است که طبق اعلام قبلی معاونت امور مسکن وزارت راه‌وشهرسازی، ظرف هفته‌های آینده قرار است سامانه‌ اینترنتی تازه‌ای توسط دولت راه بیفتد تا متقاضیان مسکن در تهران بتوانند با ورود به آن از قیمت واحدهای فروخته‌شده در هر منطقه اطلاع پیدا کنند.

در این شرایط آیا حذف قیمت مسکن از سامانه مجازی بخش خصوصی منجر به تضعیف عملکرد سامانه جدید (دولتی) نخواهد شد؟

در حال حاضر در سامانه مجازی معاملات مسکن، آپارتمان‌های قابل‌فروش فقط با مشخصات آدرس، متراژ بنا و تعداد اتاق‌خواب قابل رویت و دسترس است و جذاب‌ترین و کاربردی‌ترین گزینه که «قیمت» است از لیست آپارتمان‌های فروشی حذف شده است. این سامانه درباره علت حذف قیمت از فایل فروش آپارتمان‌ها، هیچ توضیحی ارائه نکرده است و اپراتورهای سامانه ایران‌فایل در پاسخ به کاربران می‌گویند «به دلیل اشکال نرم‌افزاری فعلا چاپ اینترنتی قیمت مقدور نیست.» به گزارش «دنیای‌اقتصاد» سامانه مجازی معاملات مسکن در زمان راه‌اندازی، با هدف عمومی‌کردن قیمت مسکن در تهران فعالیت خود را آغاز کرد تا متقاضیان خرید بتوانند در زمان کوتاه لیست قیمت فروش انواع آپارتمان در نقاط مختلف شهر را رویت کنند.

انتشار اینترنتی قیمت مسکن در تهران موجب شده بود بین فروشنده‌ها نوعی رقابت در اعلام قیمت پایین‌تر سر بگیرد؛ چون اعلام همزمان همه قیمت‌ها می‌توانست نگاه متقاضی را به «قیمت کمتر» جلب کند به خصوص اینکه در این سامانه نرم‌افزاری تعبیه شده بود که قیمت‌هایی پایین‌تر از نُرم بازار را با رنگ سبز نمایش می‌داد و قیمت‌های فراتر از نُرم را به رنگ قرمز منتشر می‌کرد.اما با توقف انتشار قیمت‌ها در این سامانه، شیوه سنتی مبادله ملک کماکان به کار خود ادامه می‌دهد و خریدار و فروشنده آپارتمان مجبورند از مسیر دلالان ملکی از «قیمت» اطلاع پیدا کنند.

این در حالی است که حذف واسطه‌گری از هر بازاری و نمایش شفاف اطلاعات مربوط به قیمت کالا، بلافاصله تاثیر مثبت بر قیمت‌ها در آن بازار می‌گذارد و باعث کاهش قیمت‌ فروش به مصرف‌کننده می‌شود.

ایراد نرم‌افزاری در سامانه ایران‌فایل و توقف انتشار قیمت فروش آپارتمان‌ها درست همزمان شده با آغاز فصل تازه معاملات مسکن. هم‌اکنون خریدار و فروشنده ملک مسکونی در تهران آماده می‌شوند ظرف هفته‌های آتی با مراجعه به بازار، معاملات مسکن سال۹۱ را رقم بزنند. در این شرایط و در حالی که برخی سوداگران انتظار افزایش قیمت مسکن را در سر دارند، حذف «نمایش قیمت» از اینترنت می‌تواند فضای بازار مسکن را غبارآلود کند و زمینه حبابی‌شدن قیمت‌ها را فراهم کند.کارشناسان مسکن در این باره معتقدند: دسترسی اینترنتی به قیمت فروش آپارتمان ابزار کمکی برای خریداران است تا این افراد با مقدمه ذهنی از قیمت‌ها به بنگاه‌های مسکن مراجعه کنند. همچنین این دسترسی باعث می‌شود قدرت چانه‌زنی خریداران مقابل فروشنده و مشاوراملاک، افزایش پیدا کند.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در صفحه اول سامانه مجازی معاملات مسکن تصویر گواهی ارائه خدمات فایلینگ ایران‌فایل از اتحادیه مشاوران‌املاک تهران، وجود دارد که در متن آن آمده است: «این سامانه ارائه‌دهنده خدمات به اعضای اتحادیه است که پس از بررسی و استفاده دیگر اعضا، امکانات آن به تایید کاربران رسیده است.»

اما حالا اینکه چرا این سامانه یک‌طرفه بخشی از امکانات پرطرفدار مخاطبان را مسدود کرده است، پرسشی است که انتظار می‌رود مسوولان سامانه پاسخ قانع‌کننده‌ای برای آن داشته باشند.

قیمت‌ها برمی‌گردد؟

کارشناسان حوزه مسکن با این رویکرد که طرح بلوک‌بندی قیمت مسکن بزودی توسط وزارت راه‌وشهرسازی به اجرا درخواهد آمد و با اجرای این طرح متقاضیان مسکن به «قیمت‌ واحدهای فروخته شده» در هر محله دسترسی پیدا خواهند کرد، تاکید می‌کنند: مکمل سامانه در راه افتتاح، سامانه فعلی است. این سامانه چنانچه امکان نمایش «قیمت‌های پیشنهادی فروش» را همچون گذشته فعال کند، کاربران (خریداران مسکن) با مقایسه همزمان قیمت پیشنهادی و قیمت واحدهای فروخته‌شده، بر کل بازار معاملات اشراف پیدا می‌کنند و احتمال گرانفروشی و اعلام قیمت‌های کاذب توسط مالکان یا برخی مشاوران‌املاک به کمترین حد ممکن خواهد رسید.

اخذ «اجاره بر مبنای متراژ» دوباره آمد

شیوه‌ای که موجران تابستان سال گذشته برای اولین بار در محاسبه رقم اجاره آپارتمان در تهران به اجرا درآوردند، دوباره تکرار شد.

تیرماه سال گذشته (۲۲ تیرماه) در این صفحه گزارشی منتشر شد مبنی براینکه تعدادی از مالکان آپارتمان‌های اجاره‌ای در نقاطی از تهران درصدد برآمده‌اند مبلغ اجاره آپارتمان خود را براساس متراژ تعیین کنند به این صورت که معادل مساحت آپارتمان را از مستاجر «رهن‌کامل» دریافت کنند.این در حالی است که روز گذشته خبرگزاری‌فارس گزارش داد در هفته‌های اخیر شیوه «اخذ اجاره‌بها براساس متراژ» در خیلی از نقاط شهر تهران فراگیر شده و فرمول قدیمی که طبق آن رهن‌کامل معادل یک‌چهارم ارزش ملک محاسبه می‌شد، هم‌اکنون کنار گذاشته شده است.

 

    نظرات