متوسط بهای برق ‌خانگی ۵۲ تومان

متوسط بهای برق ‌خانگی ۵۲ تومان

http://www.bananews.ir/در صورت توافق نهایی وزارت نیرو و ستاد هدفمندی یارانه‌ها، متوسط قیمت برق مشترکان خانگی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها با رشدی حدودی ۲۰ درصدی به حدود ۵۲ تومان افزایش خواهد یافت.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) افزایش قیمت برق در فاز دوم هدفمندی یارانه ها افزایش یافته است و به زودی تعرفه‌های جدید برق تابستانی مشترکان خانگی توسط ستاد هدفمندی یارانه ها اعلام می شود.

بر این اساس در فاز دوم اجرای این جراحی اقتصادی هیچگونه تغییری در چهار اقلیم مصرفی مشترکان خانگی داده نشده است به طوری که همچون فاز اول هدفمندی یارانه‌ها نحوه محاسبه تعرفه برق مشترکان خانگی مطابق با چهار اقلیم گرم یک، دو، سه و چهار محاسبه خواهد شد.

همچنین در فاز دوم هدفمندی مقرر شده است همچون مرحله اول دامنه مصرف برق مشترکان خانگی تغییر نکند و از این رو محاسبه هزینه برق مشترکان از طریق هفت پله تعریف و اجرایی می شود.

پیگیری‌های خبرنگار مهر از وزارت نیرو حاکی از آن است که با توافق نهایی صورت گرفته در ستاد هدفمندی یارانه‌ها بهای برق در این مرحله تا مرز ۲۰ درصد افزایش می یابد.

در حال حاضر متوسط قیمت برق مشترکان بخش خانگی کشور در مجموع چهار اقلیم حدود ۴۳ تومان است که در صورت موافقت نهایی ستاد هدفمندی و افزایش ۲۰ درصدی قیمت برق متوسط بهای این حامل انرژی به حدود ۵۲ تومان افزایش می یابد.

از سوی دیگر مطالعات انجام گرفته در سطح معاونت برق و انرژِی وزارت نیرو حاکی از آن است که هم اکنون قیمت تمام شده هر کیلووات ساعت برق در کشور حدود ۱۳۰ تومان است که حتی در صورت افزایش ۲۰ درصدی قیمت برق، دولت حدود ۳۰ درصد قیمت تمام شده هر کیلووات ساعت این حامل انرژی را از مشترکان دریافت می کند.

http://www.bananews.ir/

وزارت نیرو پیشتر بسته پیشنهادی افزایش قیمت برق را در قالب پنج سناریوی مختلف قیمتی به دولت ارائه کرده بود.

بر اساس این بسته پیشنهادی تاکنون پنج سناریو افزایش ۲۰، ۴۰، ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ درصدی افزایش قیمت برق تعریف شده است اما هنوز هیچ گونه بحث جدی برای افزایش قیمت برق در سطح کلان دولت نهایی نشده است.

مجید نامجو وزیر نیرو هم پیشتر در جمع خبرنگاران، گفته بود: هر گونه تغییر قیمت آب و برق باید با نظر ستاد هدفمندی یارانه‌ها انجام شود و هم اکنون نیز منتظر ابلاغ مصوبه ستاد هدفمندی یارانه ها هستیم.

    نظرات