روند مطلوب آبرسانی به پروژه های مسکن مهر لرستان

روند مطلوب آبرسانی به پروژه های مسکن مهر لرستان

http://www.bananews.ir/در حالی روند ایجاد زیرساخت های آب و فاضلاب در پروژه های مسکن مهر وضعیت رو به جلویی دارد که تسریع در اجرای این پروژه های نیازمند نگاه ویژه مسئولان در تخصیص اعتبارات است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) طرح مسکن مهر به عنوان یکی از طرح های محوری دولت نهم و دهم تاکنون منجر به خانه دار شدن تعداد زیادی از هموطنان شده است که اخیرا نیز در استان لرستان بعد از سالها این طرح به ثمر نشست تا شاهد بهره برداری از ۱۴ هزار واحد مسکن مهر با حضور وزیر راه و شهرسازی باشیم.

با این تفاسیر همچنان ایجاد زیرساخت هایی مانند آب، برق، گاز، فاضلاب و ... از جمله مشکلات واحدهای مسکن مهر در سراسر کشور بوده که خوشبختانه در استان لرستان این مشکلات با توجه به پیگیری های شرکت آبفا لرستان به حداقل رسیده است.

با این حال همچنان بخش زیادی از واحدهای در دست احداث مسکن مهر استان لرستان دارای زیرساختهای آب و فاضلاب نیستند که آبرسانی و ایجاد شبکه فاضلاب برای این پروژه ها نیازمند اختصاص اعتبارات برای تسریع در روند اجرای کار توسط آبفای لرستان است.

آبرسانی به ۱۳ هزار واحد مازاد بر توافق اولیه

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان لرستان در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: در توافق اولیه اجرای پروژه های مسکن مهر قرار بود کار ایجاد شبکه آب و فاضلاب ۱۸ هزار واحد مسکن مهر توسط این شرکت صورت گیرد.

مهدی اکبریان ادامه داد: این در حالیست که هم اکنون مسئولیت آبرسانی و ایجاد شبکه فاضلاب ۳۱ هزار واحد مسکن مهر یعنی ۱۳ هزار واحد مازاد بر عهده این شرکت گذاشته شده است.

وی با بیان اینکه عمده مشکل مسکن مهر در کشور این است که پروژه ها در خارج از محدوده شهری هستند، بیان داشت: در حال حاضر تامین آب و دفع فاضلاب پروژه های مسکن مهر یکی از مشکلات جدی پروژه های مسکن مهر در کشور است ولی در استان لرستان تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم که این مشکل حداقل شود.

پراکندگی پروژه های مسکن مهر هزینه ها را افزایش داده است

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان لرستان ادامه داد: به عنوان مثال در خرم آباد قرار بود پروژه مسکن مهر تنها در یک نقطه عملیاتی شود ولی هم اکنون سه سایت مسکن مهر وجود دارد که این پراکندگی پروژه های هزینه های ما را برای اجرای شبکه های آب و فاضلاب چند برابر می کند.

اکبریان با تاکید بر اینکه طرح مسکن مهر یکی از طرح های اساسی و مهم دولت عدالت محور است، تصریح کرد: ما نیز در راستای ارائه خدمات به مردم استان تاکنون از هیچ تلاشی برای بهره برداری سریع از این پروژه ها دریغ نکرده ایم.

وی با بیان اینکه تاکنون فراتر از تعهدات خود در زمینه مسکن مهر فعالیت کرده ایم، بیان داشت: در بسیاری از پروژه ها از همان ابتدای کار آب موقت پروژه را تامین شده است.

اجرای ۵۱ کیلومتر شبکه آب و ۴۶ کیلومتر شبکه فاضلاب

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان لرستان ادامه داد: در این راستا تاکنون ۵۱ کیلومتر شبکه آب، ۴۶ کیلومتر شبکه فاضلاب و ۱۱ هزار مترمکعب مخازن بتنی را برای پروژه های مسکن مهر احداث کرده ایم.

وی همچنین با اشاره به حفر چهار حلقه چاه آب و احداث دو ایستگاه پمپاژ برای آبرسانی به پروژه های مسکن مهر استان، یادآور شد: تاکنون در مجموع خدمات خوبی در راستای ایجاد زیرساختهای آب و فاضلاب مسکن مهر استان انجام داده ایم.

اکبریان با بیان اینکه در این مسیر با مشکلاتی نیز مواجه هستیم، عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که ما در استان با آن مواجه هستیم این است که در برخی از پروژه کف و بر برای اجرای شبکه آب و فاضلاب مشخص نیست و به همین خاطر کار ما کند پیش می رود.

تامین منابع مالی مشکل اساسی آبرسانی به پروژه های مسکن مهر

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان لرستان تامین منابع مالی را مشکل اساسی در این زمینه دانست و بیان داشت: در حال حاضر ما بالای ۸ میلیارد تومان به پیمانکاران اجرای شبکه های آب و فاضلاب مسکن مهر بدهکار هستیم.

اکبریان با اشاره به وعده وزیر برای اختصاص ۱٫۵ میلیارد تومان برای اجرای پروژه ها عنوان کرد: با وجود اینکه ما در حال حاضر به ۳۴ پیمانکار بدهکار هستیم ولی به صورت قرضی داریم کار احداث شبکه های آب و فاضلاب را به پیش می بریم.

وی با تاکید بر اینکه در صورت تامین اعتبار ما هیچ مشکلی برای آبرسانی و ایجاد شبکه فاضلاب پروژه های مسکن مهر نداریم، بیان داشت: برای تامین آب و دفع فاضلاب همه پروژه های مسکن مهر استان لرستان نیازمند اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان هستیم.

ایجاد زیرساختهای آب و فاضلاب برای ۱۸ هزار واحد مسکن مهر

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان لرستان تصریح کرد: در حال حاضر این شرکت مشغول آبرسانی به همه پروژه های مسکن مهر استان با رعایت اولویت است به طوریکه کار ایجاد شبکه آب و فاضلاب مسکن مهر خرم آباد به صورت توام در حال انجام است.

اکبریان با بیان اینکه در بسیاری از استانها تاکنون تنها کار آبرسانی پروژه های عملیاتی شده در صورتیکه ما به صورت همزمان کار شبکه گذاری آب و فاضلاب را در دست اجرا داریم، عنوان کرد: در صورت تامین اعتبارات ما قول می دهیم که دو ماه زودتر از اتمام پروژه ها کار شبکه گذاری آب و فاضلاب آنها را انجام دهیم.

وی یادآور شد: تاکنون این شرکت کار آبرسانی و ایجاد شبکه فاضلاب را برای ۱۸ هزار واحد مسکن مهر در شهرستانهای مختلف استان انجام داده است.

 

 

    نظرات