«باغ‌خواری» برج‌سازها در پایتخت

«باغ‌خواری» برج‌سازها در پایتخت

http://www.bananews.ir/چمران: طبق قانون، اموال این افراد باید به نفع شهر توقیف شود.

در تهران علاوه بر پرونده قدیمی «زمین‌خواری» در حاشیه‌های مرغوب این کلان‌شهر، اسناد تازه‌ای بیرون آمده که از «باغ‌خواری» در پایتخت توسط عده‌ای برج‌ساز حکایت می‌کند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) براساس این اسناد که رییس کمیته محیط‌زیست شورای‌شهر تهران روز گذشته در صحن علنی شورا ارائه کرد و اعتراض اعضا به عملکرد شهرداری‌ را برانگیخت، سطح قابل‌توجهی از اراضی سبز و باغات بزرگ تهران طی ۵سال اخیر قلع‌وقمع شده‌اند و به جای آن برج‌ها یا بلندمرتبه‌های مسکونی به وجود آمده است.

باغات تخریب‌شده همگی در پهنه‌هایی قرار داشته‌اند که طبق مقررات نباید هیچ تغییری در آنها ایجاد می‌شده و ساخت‌وساز نباید در آنها صورت می‌گرفته است.

معصومه ابتکار، رییس کمیسیون محیط‌زیست شورای‌شهر در جریان تشریح این گزارش اعلام کرد: در یک نمونه از ساخت‌وسازها در باغ‌های بزرگ شهر تهران ۸۰ درصد یکی از باغ های ازگل که به نام «باغ شهرداری» مشهور است طی ۶ سال گذشته تخریب و به طور کامل درختان آن پاکسازی شده است.

ابتکار در ادامه خواستار توضیح شهرداری در خصوص چگونگی این تغییرات شد.

در ادامه مهدی چمران رییس شورای‌شهر در واکنش به اعتراض این عضو شورای شهر اظهار کرد: بر اساس قانون مصوب شورای انقلاب، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت، کسانی که درختان را عمدا از بین ببرند و در آن ساخت وساز کنند باید کل املاکشان به نفع شهر توقیف شود. اگر ما چنین قانونی را اجرایی کرده بودیم این گونه باغ‌های تهران تخریب نمی شد.

پس از ارائه گزارش، اکثریت اعضای شورای شهر خواستار توضیح شهرداری تهران در خصوص کاربری اراضی باغ‌ها شدند طوری‌که حمزه شکیب، رییس کمیسیون عمران شورا با بیان اینکه گزارش‌ها و تصاویر، نشان‌دهنده بروز تخلف است، تصریح کرد: باید شهرداری جواب دهد که چگونه بدون اطلاع آنها چنین تخریب‌های گسترده‌ای انجام شده است.

در پایان جلسه دیروز با دستور چمران مقرر شد: تیم مشترکی از مسوولان شهرداری و اعضای شورا روز جمعه از محل باغ‌های تخریب‌شده بازدید و گزارش تهیه کنند.

    نظرات