فرمـول‌ تعیین رهـن و اجـاره

فرمـول‌ تعیین رهـن و اجـاره

http://www.bananews.ir/در حالی که بسیاری از مالکان و بنگاه‌های معاملاتی رقم ودیعه مسکن را یک پنجم اعلام می‌کنند ولی هیچ مبنای ثابتی برای آن وجود نداشته و تعیین آن با پیشنهاد مشاور املاک و نظر نهایی مالکان است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در حالی که این روزها تعداد متقاضیان واحدهای استیجاری نسبت به متقاضیان خرید و فروش مسکن افزایش یافته است، برخی از مالکان مبنای تعیین ودیعه را یک پنجم قیمت کل خانه تعیین می‌کنند.

این در حالی است که هیچ عدد ثابتی برای پرداخت ودیعه وجود ندارد و این نرخ بر اساس زمان، مکان و رضایت مالک تعیین می‌شود.

مصطفی قلی‌خسروی-رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک-در گفت‌گو با خبرنگار ایسنا، درباره مبنای تعیین میزان ودیعه اظهار کرد: این رقم در برخی موارد یک‌چهار، یک‌پنجم یا یک ششم است و مقدار آن بستگی به نظر مالکان دارد.

وی ادامه داد: مالکان بر اساس صلاح و خواست خود سقف پرداخت ودیعه را تعیین کرده و بعضا مشاوران املاک هم رقم‌هایی را پیشنهاد داده و مالک و مستاجر بر سر آن توافق می‌کنند.

بر این اساس نگاهی به فرمول‌های جدید برای محاسبه رهن و اجاره در سال جاره و به خصوص در فصل نقل و انتقالات می‌اندازیم.

این روزها که بازار اجاره‌بها داغ است روشهای جدیدی در بازار اجاره مسکن شکل گرفته‌ است که مبنای محاسبه تعیین قیمت اجاره واحدهای مسکونی قرار می‌گیرد. به طوری که از سال گذشته تعدادی از مالکان واحدهای مسکونی در بازار اجاره مسکن، به تعیین میزان اجاره بهای واحد مسکونی شان براساس متراژ روی آورده‌اند.

براساس فرمولی رایج در اکثر بنگاه‌ها مبنای محاسبه تعیین قیمت اجاره بهای واحد مسکونی بر اساس ارزش واحد مسکونی بوده است که آن هم طبق فاکتورهای رایج تعیین و سپس ۲۵ درصد از قیمت ملک میزان رهنی بود که مستاجر باید پرداخت می‌کرد.

اما شواهد و اظهارات بنگاه‌های معاملاتی نشان می‌دهد فرمول جدیدی شکل گرفته که بر اساس آن مالک قیمت رهن واحد مسکونی خود را براساس متراژ تعیین می‌کند. به عنوان مثال اگر آپارتمانی ۱۰۰ متری که در منطقه‌ای از شمال شهر واقع شده با قیمت هر متر مربعی سه میلیون تومان، مالک آن برای رهن این واحد مسکونی بابت هر مترمربع از آپارتمان درخواست یک میلیون تومان ودیعه را می‌کند. به عبارتی قیمت رهن این واحد ۱۰۰ میلیون تومان تعیین می‌شود. بنابراین همان طور که مشخص است در مبنای قیمت گذاری های جدید میزان رهن بسیار بیشتر از محاسبات قبلی است.

البته گرچه این موارد شیوه‌های متداول و مرسوم در تعیین میزان اجاره‌بها و رهن است ولی باز تعیین میزان آن بر اساس نظر و خواست مالکان و پیشنهادات مشاوران املاک است.

    نظرات