بازدید معمارانه از موزه میراث روستایی گیلان

بازدید معمارانه از موزه میراث روستایی گیلان

http://www.bananews.ir/بازدید معمارانه از موزه میراث روستایی گیلان، تنها اکو موزه خاورمیانه در جنگل سراوان توسط آکادمی تخصصی معماری برگزار می شود.

موزه‌ی میراث روستایی گیلان در زمینی به مساحت حدود ٢۶٣ هکتار، در پارک جنگلی سراوان، واقع در کیلومتر ١٨ جادۀ رشت- تهران است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) بخش معماری این موزه، مجموعه‌ای است که قدمت بناهای آن به طور متوسط به ١۵٠ سال می‌رسد. هدف موزه‌ی میراث روستایی گیلان، تنها انتقال بناهای روستایی نیست، بلکه حفظ فرهنگ بومی، فن ساخت و دانش نانوشته‌ای است که در روستاهای گیلان وجود داشته است. در این مجموعه، علاوه بر معماری روستایی مناطق مختلف استان، سایر عناصر فرهنگی مربوط به ابزارهای زندگی و کار، خوراک، پوشاک و ... هم به نمایش درخواهد آمد. در طراحی سایت، محل‌های جداگانه برای رستوران‌ها، چای‌خانه‌ها،بازارها، مساجد، مزارع و باغ‌های چای، شالیزار، کارگاه‌های آموزش و تولید صنایع‌دستی، نظیر گمج‌سازی و سفالگری، مرواربافی، رشتی‌دوزی و ........نمایش های سنتی برای برگزاری کشتی‌گیله‌مردی، ورزاجنگ، لافندبازی و ...، مراکز تحقیقات کشاورزی و دامپروری، پژوهشگاه معماری و مردم‌شناسی، پارک کودک، باغ‌های پرورش گیاهان دارویی و درختان بومی، اردوگاه تفریحی، معماری چوب ملل و دو مجموعه‌ی مهمان‌پذیر با الهام از معماری روستایی به ظرفیت ١۵٠ واحد ٣ تا ۵ نفره، در نظر گرفته شده است.

موزه برای دستیابی اهداف خود، سعی می‌کند، علاوه بر ساخت بناهای سنتی، به شکل اولیه‌ی آن و نمایاندن نحوه‌ی زندگی گذشتگان، در روزهای بازدید در محل موزه، به اجرای برنامه‌های متنوعی چون نمایشگاه صنایع‌دستی، عکس و نقاشی، دستاوردهای معماری، پوشاک محلی، سفره‌ی گیلانی، گونه‌های مختلف موسیقی محلی، بازی‌ها و نمایش‌های سنتی و ‌‌... بپردازد.

موزه میراث روستایی گیلان تا کنون موفق به کسب چندین جایزه و گواهینامه از سوی نهادهای ملی و بین المللی شده است

زمان:

۵شنبه ۲ /۶/ ۹۱ جمعه ۳ /۶/ ۹۱

(۲ و ۳ شهریور)

برای ثبت نام با شماره تلفن های:

۰۹۳۹۸۷۲۸۰۰۵ - ۰۹۳۹۸۷۲۸۰۰۶منوچهر زالی تماس بگیرید.

ظرفیت محدود- مهلت ثبت نام تا ۳۱ مرداد

 

 

    نظرات