تغییرات قیمت خرید و اجاره مسکن در نیمه دوم سال ۹۰

تغییرات قیمت خرید و اجاره مسکن در نیمه دوم سال ۹۰

http://www.bananews.ir/متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی ۲۰ درصد و هم‌چنین متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی بابت اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی ۲۷٫۷ درصد در نیمه دوم سال ۹۰ نسبت به نیمه اول همان سال افزایش یافته است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) بر اساس گزارش مرکز آمار از طرح جمع‌آوری اطلاعات قیمت و اجاره مسکن در نقاط شهری کشور در نیمه دوم سال ۹۰ متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان‌های مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور دو هزار و ۵۷۵ هزار ریال بوده است که نسبت به دوره‌ی قبل ۳۵٫۲ درصد افزایش و نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل ۴۳٫۲ درصد کاهش یافته است.

براساس این گزارش قسمتی از کاهش قیمت زمین نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل به دلیل کاهش سهم معاملات در شهرهای بزرگ به ویژه شهر تهران نسبت به شهرهای کوچک بوده است.

بنا بر گزارش مرکز آمار ایران در میان استان‌های کشور بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان‌های مسکونی کلنگی معامله شده ۱۱۰ هزار و ۸۲ هزار ریال در استان تهران و کمترین آن ۵۸۷ هزار ریال در استان بوشهر بوده است.

هم‌چنین کمترین میزان قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان‌های کلنگی مربوط به استان‌های کرمان با ۳۸ هزار ریال و بیشترین میزان آن در استان تهران با ۹۹ هزار و ۷۴۶ هزار ریال بوده است.

متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور ۱۰ هزار و ۴۰۶ هزار ریال بوده است که نسبت به دوره‌ی قبل ۲۰ درصد افزایش و نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل ۱۹٫۵ درصد افزایش داشته است.

بر این اساس، مقایسه متوسط قیمت در میان استان‌های کشور نشان می‌دهد که بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده ۲۰ هزار و ۳۱۷ هزار ریال در استان تهران و کمترین آن دو هزار و ۲۰۴ هزار ریال در استان بوشهر بوده است.

از سوی دیگر کمترین قیمت خرید و فروش هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی در معاملات انجام شده در این دوره مربوط به استان بوشهر با ۸۰ هزار ریال و بیشترین میزان آن متعلق به استان تهران با ۱۲۶۰۰۰هزار ریال (۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان) بوده است.

متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی بابت اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی ۵۳ هزار و ۲۲۵ ریال بوده است که نسبت به دوره‌ی قبل ۲۷٫۷ درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵۸٫۹ درصد افزایش داشته است که قسمتی از افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل به دلیل افزایش سهم معاملات در شهرهای بزرگ به ویژه شهر تهران نسبت به شهرهای کوچک است.

بنا به این گزارش، در میان استان‌های کشور بیشترین متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه برای هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده ۱۰۲ هزار و ۳۱۶ ریال در استان تهران و کمترین آن ۱۲ هزار و ۶ ریال در استان خراسان جنوبی بوده است. هم‌چنین کمترین اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای هر مترمربع زیربنای مسکونی این دوره مربوط به خراسان جنوبی با ۱۵۵۵ ریال و بیشترین آن مربوط به استان تهران با ۵۰۳ هزار و ۷۵۰ ریال بوده است.

    نظرات