عمر مفید ساختمان در ایران یک چهارم استاندارد جهانی است

عمر مفید ساختمان در ایران یک چهارم استاندارد جهانی است

http://www.bananews.ir/سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: استاندارد عمر مفید ساختمان در جهان ۱۰۰ سال است، اما در ایران به علت استفاده نکردن از مصالح استاندارد، عمر مفید ساختمان ها به بیش از ۲۵ سال هم نمی رسد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از روابط عمومی اتاق تعاون ایران، ˈمهرداد بائوج لاهوتیˈ افزود: مجلس شورای اسلامی با قانون گذاری‌های مناسب توانسته است، تحولات بزرگی در بخش صنعت مسکن و ساختمان کشور به وجود آورد.

وی با بیان این که، سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور مقاوم ‌سازی می‌شود، افزود: اجرای مسکن مهر، طرح مناسب و مفیدی است، اما این طرح به تنهائی پاسخگوی تقاضای مسکن کشور نیست.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با بیان این که، انبوه ‌سازان ایرانی با اجرای طرح مسکن مهر، نشان دادند که از توانائی بالایی برخوردار هستند، افزود: با مقاوم سازی و استفاده از مصالح استاندارد و با کیفیت، می توان خسارت ناشی از بحران هایی مثل زلزله را به شدت کاهش داد.

وی با اشاره به این که، هنوز مصوبات بخش مسکن مجلس به خوبی در جامعه اجرائی نشده است، اضافه کرد: هر چند در صنعت ساختمانی کشور روند بکارگیری فناوری های جدید افزایش یافته و در حوزه تحقیقات مسکن نیز گام های موثری برداشته شده است، اما در زلزله آذربایجان مشخص شد ساخت و ساز بخش مسکن کشور نیازمند توجه بیشتری است.

سخنگویی کمیسیون عمران مجلس گفت: ارتقای کیفیت مصالح ساختمانی و صنعتی سازی ساختمان ها، بدون شک موجب افزایش عمر مفید ساختمان ها در شهرها و روستاها در برابر زلزله خواهد شد.

وی افزود: شهرداری ها یکی از سازمان هایی هستند که در اجرای شدن قوانین ساخت و ساز از جایگاه ویژه ای برخوردارند، لذا باید بر ساخت و سازها نظارت و دقت بیشتری مبذول دارند.

وی تصریح کرد: شهرداری ها می توانند به هنگام صدور پروانه ساخت و ساز، مصالح استاندارد را نیز به مالکان و سازندگان ساختمانی معرفی کرده تا آنان با آگاهی بیشتری کالا و مصالح مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری کنند.

سخنگویی کمیسیون عمران مجلس با بیان این که، رسانه های جمعی بویژه صدا و سیما در آگاهی بخشی و اطلاع رسانی برای استفاده از مصالح استاندارد نقش مهمی دارند، افزود: شهروندان باید بدانند که افزایش مقاومت در ساخت و ساز، آنان را در برابر حوادثی چون زلزله و سیل حراست خواهد کرد.

لاهوتی گفت: با اجرای شدن مقررات و قوانین ساخت و ساز، از اتلاف هزینه‌ها و سرمایه‌های بخش صنعت ساختمان کاسته خواهد شد.

وی به برگزاری دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه فرصتی برای اطلاع رسانی و افزایش آگاهی شهروندان در عرصه ساخت و ساز است که در آن علاوه بر فرهنگ سازی برای ساخت و ساز اصولی، دست آوردهای ایرانیان هم به نمایش گذاشته می شود.

    نظرات