پلمپ در انتظار شهربازیهای غیراستاندارد

پلمپ در انتظار شهربازیهای غیراستاندارد

http://www.bananews.ir/با وجود اتمام فصل تابستان و کاهش نسبی میزان استفاده مردم از شهربازیها، سازمان استاندارد و واحدهای استانی اش همچنان به برخورد با شهربازیهای غیراستاندارد ادامه می دهند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در حالی استاندارد شهربازیها از سال ۱۳۸۸ اجباری اعلام شده است که نظارت بر استاندارد شهربازیها عملا از نیمه دوم سال ۱۳۹۰ آغاز شد.

هم اکنون حدود یک سال از زمان شروع برخورد با شهربازیهای غیراستاندارد در کشور می گذرد و در این مدت بیشترین حجم نظارت با توجه به حساسیتهای موجود روی شهربازیهای استان تهران بوده است.

براساس آخرین اطلاعات اداره کل استاندارد تهران، تا نیمه تابستان امسال ۵۸ شهربازی در استان تهران شناسایی شد. در این مدت ۶۲۵ وسیله موجود در این شهربازی مورد آزمایش قرار گرفت که براساس نتایج این آزمایشها ۱۶ وسیله بازی غیراستاندارد در شهربازیهای پارک بسیج، شاهد، ارم ۱ و ۲، اسلامشهر و رباط کریم پس از آن که نواقص آن رفع نشدند، جمع آوری شدند.

همچنین ۱۵ شهربازی نیز مجوز مشروط گرفتند تا مستندات خود را شامل نقشه‌های سازه، برق، تاسیسات، هیدرولیک و ساخت تجهیزات تکمیل کنند.

اداره استاندارد تهران از شهرداران و فعالان در زمینه شهربازیها خواسته تا قبل از اقدام به ایجاد شهربازی، جنس زمین، نزدیکی به دکلهای برق، جهت وزش باد و دسترسیها را در مواقع اضطراری بر اساس استاندارد مد نظر قرار دهند.

به گفته مدیرکل استاندارد تهران، بسیاری از شهربازیهای پایتخت با مشکل نقص مدارک مواجه هستند و با شناسنامه‌دار شدن شهربازیهای تهران می‌توان به اطلاعاتی مانند طول عمر شهربازی و وضع و عمر تجهیزات آن پی برد و در نتیجه از به کارگیری بیش از اندازه تجهیزات شهربازی و وقوع سوانح جلوگیری کرد.

در تازه ترین رخداد نیز چندی پیش اداره کل استاندارد تهران دو شهربازی ۱۵ خرداد و پیشوای وارمین را به دلیل مشکل دار بودن کلیه تجهیزاتشان غیراستاندارد و خطرآفرین اعلام کرد.

پیشتر نیز گردن شهربازیها و پارکهای بازی همچون قلعه سحرآمیز تهران، شاهد تهران، ارم شماره دو، شقایق بومهن، رازی تهران، گل نرگس ورامین، قائم

اسلامشهر، نرگس تهرانسر و پارک بسیج به تیغ نظارتی سازمان استاندارد خورده بود. به طوری که برخی از این شهربازیها پلمپ شدن کامل را تجربه کردند و برخی دیگر هم تعدادی از وسایلشان پلمپ شد.

مطابق ماده ۹ قانون اصلاح مجموعه قوانین و مقررات استاندارد ایران، شهربازی مشمول مقررات استاندارد اجباری است و با توجه به مغایرتهای ذکر شده، بهره‌برداری از تجهیزات فوق ممنوع بوده و هرگونه خسارات وارده مالی یا جانی به عهده آن مدیریت است.

در سایر استانهای کشور نیز ادارات سازمان استاندارد بیکار نبودند، به طوری که در اصفهان و خوزستان تجهیزات غیراستاندارد چندین شهربازی پلمپ شدند.

 

    نظرات