دو اجاره‌نشین در یک آپارتمان

دو اجاره‌نشین در یک آپارتمان

http://www.bananews.ir/مالکان آپارتمان‌های اجاره‌ای، بی‌تفاوت به طرح ضربتی دولت برای کنترل اجاره‌بها، همچنان نرخ‌های غیرمنطقی و کاذب به بازار پیشنهاد می‌کنند و در حالی که اجاره‌نشین‌ها تصمیم به کم‌محلی با هدف متقاعد کردن موجر به تعدیل اجاره را گرفته‌اند، «مجردها» به عنوان «نقطه امید موجران» وارد میدان اجاره‌نشینی شده‌اند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) از بازار مسکن تهران خبر رسیده، حجم عرضه واحد مسکونی اجاره‌ای مختص مجردها افزایش یافته است. مشاوران املاک علاقه جدید موجران به اجاره آپارتمان به مجردها را تقسیم مبلغ اجاره‌ ماهانه بین دو مستاجر در یک واحد عنوان می‌کنند!

افرادی که به عنوان «مجرد» واحد مسکونی اجاره می‌کنند اغلب دو نفر دوست مرد مجرد هستند که اجاره‌های سنگین و نجومی بین این دو تقسیم می‌شود و امکان پرداخت آن به راحتی فراهم می‌شود.

مالکان با اطلاع از این ویژگی، از یک‌سو مانعی را که مستاجرها با کم‌محلی به نرخ‌ها به وجود آورده‌اند، دور می‌زنند و از سوی دیگر ریسک عدم پرداخت مبلغ اجاره را کاهش می‌دهند.

این روزها بازار اجاره واحدهای مسکونی با آغوش گشوده از مستاجران مجرد استقبال می‌کند به طوری که در هر صفحه آگهی اجاره واحدهای مسکونی نزدیک به ۱۰ مورد مربوط به مالکانی است که راضی هستند واحدهای خود را به مجردها اجاره دهند.

اجاره واحد مسکونی توسط مجردها از موجران پول لازم

در همین رابطه بنگاهداری واقع در منطقه پونک در این باره به دنیای اقتصاد گفت: البته هنوز مستاجران مجرد به راحتی آب خوردن نمی‌توانند واحدی را اجاره کنند، اما به سختی سابق هم نیست.

مسعود درباره اینکه چه مساله‌ای باعث شده تا برخی از مالکان با مستاجران مجرد برای اجاره دادن واحد خود کنار بیایند، افزود: اکثر مالکانی که در فایل‌های اجاره واحدهای خود ذکر می‌کنند که علاوه بر افراد متاهل، مجردها هم می‌توانند واحد مورد نظر را اجاره کنند، نیاز مالی دارند به خصوص آنهایی که واحدهای خود را تنها با شرایط رهن کامل به بازار عرضه می‌کنند؛ زیرا کاملا مشخص است که آنها بدهی خود را می‌خواهند از طریق دریافت رهن کامل از مستاجر پرداخت کنند و در حال حاضر نزدیک به ۶۰ درصد از مالکان در منطقه از اینکه افراد مجرد ملک‌شان را اجاره کنند مشکلی ندارند.

مسعود همچنین درباره اینکه موجران واحدهای خود را به چه مجردهایی اجاره می‌دهند، تاکید کرد: مجردهایی که مشغول به کار باشند و محل کار آنها مشخص باشد، ظاهر مناسبی داشته باشند. البته دولت یکسری فرم‌هایی در بنگاه‌های املاک توزیع کرده که مجردها موظف هستند قبل از اینکه قرارداد اجاره را امضا کنند، آنها را تکمیل کنند.

این مشاور املاک هدف اصلی این فرم‌ها را جلوگیری از ایجاد شرکت‌های هرمی‌ اعلام کرد.

مسعود درباره منطقه‌ای که بیشترین عرضه واحدهای مسکونی را برای مجردها به خود اختصاص می‌دهد، اظهار کرد: مناطق شمالی تهران جزو محدوده‌هایی است که افراد مجرد با دردسر کمتری می‌توانند واحد مورد نظر خود را اجاره کنند، اما از طرف دیگر در مناطق مرغوب تهران از جمله شهرک غرب، پونک و سعادت‌آباد که قواره واحدهای مسکونی کوچک‌تر از مناطق شمالی است تقاضای اجاره از سوی مجردها برای اجاره واحدهای مسکونی بیشتر است.

تامین مشارکتی نرخ‌های اجاره توسط مجردها

یکی از فعالان بازار اجاره واحدهای مسکونی در خیابان ظفر درباره مشکلات مجردها برای تامین نرخ اجاره واحدهای مسکونی اذعان کرد: عده‌ای از مالکان براین باورند که مجردها در مقایسه با متاهل‌ها، در پرداخت اجاره مشکلی ندارند، زیرا اگر اجاره ماهانه واحدی یک میلیون تومان باشد، دو مجردی که واحدی را اجاره کرده باشند با پرداخت نفری ۵۰۰ هزار تومان نرخ اجاره را تامین می‌کنند و از سوی دیگر به طور یقین مجردهایی که چنین واحدهایی را اجاره می‌کنند از بابت بالا بودن نرخ اجاره مشکلی ندارند.

حبیبیان به قانون‌هایی که باید در زمان اجاره به مجردها توجه داشت، اشاره کرد: تبصره‌ای در بنگاه‌های املاک وجود دارد که حاکی از این موضوع است که مستاجر مجرد باید مشغول به کار یا دانشجو باشد، اما در کنار این مساله بنگاه ما برخی از واحدهای مسکونی را بنا به درخواست موجران به مجردهای معتبر اجاره می‌دهد.

این بنگاهدار عنوان «مجردهای معتبر» را این چنین تعریف کرد: برای مثال در هفته گذشته ۲ واحد استیجاری را به یک متخصص جراح مجرد و همچنین به یک تاجر مجرد اجاره دادیم. در اصل «مجرد معتبر» یعنی «مجرد پولدار» که برای پرداخت نرخ اجاره با مشکل مواجه نشود.

توان مالی پرداخت اجاره‌بهای متاهل کمتر از مجرد

در منطقه سعادت‌آباد مشاور املاکی درباره میزان عرضه واحدهای مسکونی به مستاجران مجرد به «دنیای اقتصاد» گفت: در بین ۳۰ مورد واحد اجاره‌ای، موجران ۳ فایل از واحدهای مسکونی راضی به اجاره واحد خود به مستاجران مجرد هستند.

وی در این باره خاطرنشان کرد: امروزه اگر تعداد فایل‌هایی که مستاجران مجرد را پوشش می‌دهند افزایش یافته است به دلیل افزایش میزان عرضه است. اگر در قدیم هزار واحد مسکونی به بازار اجاره عرضه می‌شد، اما حال چند برابر آن عرضه می‌شود.

رضایی درباره قدرت مالی مستاجران مجرد تصریح کرد: مستاجران مجرد هم مشکلات خاص خود را دارند، اما تجربه ثابت کرده که افراد متاهل مشکلات بیشتری برای فراهم کردن نرخ اجاره داشته باشند.

این بنگاهدار در ادامه اظهار کرد: برای ما فرقی نمی‌کند که واحدهای مسکونی را به چه افرادی اجاره بدهیم مجرد یا متاهل، برای ما فقط درآمدمان مهم است. در ضمن اگر قرار باشد واحد خود را به خانم مجردی اجاره دهند حتما این شرط را عنوان می‌کنند که امضای یکی از والدین خانم یعنی پدر حتما باید در قرارداد اجاره اعمال شود.

 

 

    نظرات