اجرای اولین پروژه بزرگ انتقال آب دریا در ایران/ دوره فراوانی آب تمام شد

اجرای اولین پروژه بزرگ انتقال آب دریا در ایران/ دوره فراوانی آب تمام شد

http://www.bananews.irسرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو با اعلام اینکه انتقال آب دریا به مرکز ایران برای تامین نیاز صنعت، شرب و کشاورزی یک فرصت است، گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس از آب دریا بیشتر از ایران استفاده می کنند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) طرح بزرگ انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی ایران و از خلیج فارس و دریای عمان به مناطقی از جمله کرمان، برخی مناطق استان فارس و همچنین هرمزگان؛ برای اولین بار در سال جاری از سوی وزارت نیرو و دولت مطرح شد.

به دلیل تازگی این موضوع و پرحجم بودن این نوع خاص از انتقال آب در کشور؛ این طرح خیلی زود مورد توجه قرار گرفت و درباره آن مسائل و موضوعات فراوانی مطرح شد. برخی با بیان دلایل زیست محیطی و امکان آسیب رسانی طرح به محیط زیست با این طرح مخالفت کردند و برخی دیگر نیز آن را به دلایل دیگری غیرقابل انجام دانستند.

همچنین عجولانه و غیرکارشناسی بودن طرح نیز از دلایل دیگری بود که در اینباره مطرح شده است. در نهایت با طرح برخی اشکالات و موانع قانونی در این بخش از سوی مجلس، شائبه توقف و غیرقابل اجرا بودن این برنامه که قبل از آن از سوی رئیس جمهور در شمال ایران کلنگ زنی شده بود، مطرح شد.

 

طرح انتقال آب دریا

مقامات وزارت نیرو از اهداف اصلی انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران را پایان یافتن منابع آبی در مناطق مرکزی ایران به ویژه برای تامین نیاز صنعت و کشاورزی و همچنین فراهم کردن امکان سرمایه گذاری در استان های کم آب عنوان کردند.

از سویی عنوان می شود که این پروژه نه تنها قابلیت اجرایی دارد بلکه در بسیاری دیگر از کشورها به صورت یک برنامه جدی تاکنون به مرحله عمل درآمده است و به صورت کلی استفاده از آب دریا در مصارف گوناگون از جمله صنعت، کشاورزی و شرب؛ در حال حاضر مطرح است و ایران هم می تواند به دلیل وجود دو دریا در شمال و جنوب ایران از این فرصت استفاده کند.

علیرضا دایمی در گفتگوی مشروح با مهر در خصوص آخرین وضعیت اجرای پروژه بزرگ طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران و اشکالی که از سوی مجلس درباره این طرح مطرح شده بود، گفت: مجلس در یک مورد قانونی تاکیداتی را داشته است و اساسا در بحث کارشناسی این پروژه ورود پیدا نکرد.

سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو، اظهار داشت: مجلس به درستی بر رعایت یک اصل قانونی درباره پروژه انتقال آب دریا تاکید کرده بود. در هر صورت باید قانون را رعایت کرد.

قانون را رعایت می‌کنیم

دایمی خاطر نشان کرد: در حال حاضر تمام نقاط کم آب دنیا از این فرصت بزرگ که در قالب آب دریاها ایجاد شده است استفاده می کنند.

وی ادامه داد: اینکه ما بیاییم بگوییم که ما نمی خواهیم از آب دریاهای خزر، خلیج فارس و عمان استفاده کنیم این موضوع اصلا پسندیده نیست و اساسا کاملا غیرکارشناسی است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با بیان اینکه آب های غیرمتعارف به عنوان یک فرصت و ظرفیت در مدیریت منابع آب مطرح است، افزود: امروز در تمام دنیا و ایران منابع آبی فراوان به اتمام رسیده است.

به گفته دایمی، منابع آب سطحی و زیرزمینی که می توانستیم استفاده کنیم تمام شده و امروز دیگر دوره آب های غیرمتعارف و پساب ها فرا رسیده است و امروز استفاده از این آبها نه تنها در ایران بلکه در کشورهای آسیای میانه و کشورهای حوزه جنوب خلیج فارس هم مطرح است.

چرا خودمان را از منبع آب دریا محروم کنیم؟

سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو، اظهار داشت: ما نمی توانیم بیاییم و خودمان را از یک منبع طبیعی که در اختیار داریم محروم کنیم و هیچ گزارش کارشناسی نیز تاکنون در نفی این کار منتشر نشده است.

وی خاطر نشان کرد: اینکه ما می گوییم رعایت فلان قانون شود یا مطالعات و کارشناسی ها تکمیل شود، همچنین رعایت مسائل زیست محیطی در اجرای پروژه بشود درست است ولی کسی در نفی انتقال آب تاکنون صحبتی نکرده است.

دایمی درباره وضعیت عملکرد پیمانکار طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران، تصریح کرد: ما به دلیل مباحثی که اشاره شد، پیمانکار طرح که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء است برای اینکه بتوانیم زمینه کار را فراهم کنیم و به ویژه در بحث مجوزها هماهنگی ها را صورت دهیم، کمی در کار وقفه ایجاد شد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو، افزود: مجوزهای مربوط به وجاهت طرح که باید در قانون دیده می شد را دنبال می کنیم. اعتبار طرح نیز باید با اطمینان مناسبی انجام شود که نهایی خواهد شد.

تکمیل مجوزها برای پیمانکار

وی با بیان اینکه در این پروژه ما یک طرح را در دست نداریم بلکه یک طرح انتقال آب دریای خزر به مرکز ایران است و طرح دیگری نیز همزمان از حاشیه دریای عمان به نواحی کرمان و استان هرمزگان است. همچنین طرح دیگری نیز است که فکر می کنیم از خلیج فارس بتوان برای جنوب استان فارس تامین آب انجام داد.

سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو، ادامه داد: ما وقتی می بینیم که صنایع با چالش ها و مشکلات کم آبی مواجه می شوند و بر اساس بررسی های هزینه و فایده به نتیجه می رسیم که آب دریا قابل استفاده است، حتما باید انجام شود.

دایمی در این خصوص که آیا موضوع انتقال آب از حاشیه خلیج فارس به داخل کشور می تواند به کشورهای حاشیه این دریا هم مربوط باشد؟ گفت: خیر. اولا تمام این کشورها هم اکنون بیش از ایران در حال استفاده از آب خلیج فارس هستند و نکته دوم اینکه آلودگی هایی که به ویژه در حاشیه خلیج فارس ایجاد شده است، ایران جزو معترضین است چون از آب شیرین کن های قدیمی استفاده می شود.

اعتراض به آلوده کردن آب دریا در شمال و جنوب

این مقام مسئول در وزارت نیرو، افزود: این موضوع در مورد دریای خزر نیز وجود دارد و آلودگی هایی که ایجاد شده است و مذاکراتی را هم در این زمینه داریم. تلاش می کنیم که محیط زیست و طبیعی مناطق خلیج فارس و دریای خزر به هم نخورد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو، تاکید کرد: به صورت قطعی تمام طرح هایی که در این زمینه از سوی ایران انجام می شود حتما تمام مسائل مربوط به محیط زیست را رعایت خواهد کرد.

به گفته دایمی، برای طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران مجوزه محیط زیست را نیز دریافت کردیم و این موضوع یکی از دلایل وقفه بوده است که هم اکنون در دست نهایی شدن است و البته از سوی سازمان محیط زیست نهایی و صادر شده است.

 

 

 

    نظرات