مقاوم‌سازی خانه‌های با هویت تاریخی در تهران

مقاوم‌سازی خانه‌های با هویت تاریخی در تهران

http://www.bananews.irمدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: خانه‌های ارزشمندی با هویت تاریخی و مالکیت شخصی در سطح شهر وجود دارند که دفاتر خدمات نوسازی، بعد از شناسایی این املاک با هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی و توافق با مالک نسبت به پایدار کردن، مقاوم سازی و به ثبت رساندن آن اقدام می کنند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) علیرضا جعفری با بیان این که همه شهرها دارای نمودار رشد هستند، گفت: همزمان با رشد و توسعه شهری، کالبد شهر نیز به فراخوان طول عمر شهر، رشد پیدا کرده و از آن جایی که این کالبد از مصالح طبیعی و فیزیکی ساخته شده است ، به مرور زمان فرسوده شده و عملکرد اولیه خود را از دست می دهد.

وی با اشاره به سه شاخصه ریزدانگی، ناپایداری و نفوذناپذیری در بافت های فرسوده افزود: در بافت‌های فرسوده شهری، بناهایی وجود دارند که مقاومت اولیه خود را از دست داده و امنیت جانی و روانی لازم را برای ساکنان خود به ویژه در زمان وقوع حوادث طبیعی تأمین نمی کنند.

جعفری خاطرنشان کرد: امروز در سطح شهر تهران مناطقی وجود دارد که علی رغم فرسودگی و ناپایداری کالبدی، به دلیل کاربردهای خاص و هویت معماری و تاریخی، دارای ارزش های بالای مادی و معنوی زیادی هستند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که این شهرها در فرآیند رشد خود، پس از پشت سر گذاشتن مراحل تولد، رشد، بلوغ، پویایی وارد مرحله دیگری به نام فرسودگی و میرایی می شوند، اظهار کرد: در این مرحله شهر باید با راهکارهای ساماندهی و با نگاه نوسازی، بتواند دوباره مرحله رشد و بلوغ را به عنوان جهش توسعه ای دنبال کند.

جعفری با تاکید بر این که در مرحله احیاء و نوسازی بافت های فرسوده شهری؛ توجه به هویت شهر، سابقه تاریخی و بناهای ارزشی بسیار حائز اهمیت است، افزود: در فرصت بازتولد مجدد شهرها باید از الگوهای هویت بخش فرهنگی، تاریخی و مبتنی بر مبای ارزشی استفاده کرد.

 

وی بی‌هویتی در توسعه کالبد شهر را از اصلی ترین مشکلات پیش رو در مسیر توسعه یافتگی کلان شهرها دانست و گفت: چنانچه در فضای مدرنیسم زیبایی و راحتی فضای محیط بدون توجه به الگوی مسکن و هویت معماری مورد توجه قرار گرفته شود، بعد از سپری شدن یک دوره، شاهد بی هویتی در فضای معماری شهرمان خواهیم بود.

جعفری با اشاره به فعالیت ۶۰ دفتر خدمات نوسازی در سطح محلات خاطرنشان کرد: خانه های ارزشمندی با هویت تاریخی و مالکیت شخصی در سطح شهر وجود دارند که دفاتر خدمات نوسازی، بعد از شناسایی این املاک، هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی و توافق با مالک نسبت به پایدار کردن، مقاوم سازی و به ثبت رساندن آن اقدام می کنند.

وی افزود: با تدبیر شهردار تهران این دسته از بناهای خاص که دارای هویت ارزشی ، معمارگونه و سبقه تاریخی هستند ، پس از توافق با مالک خریداری شده و به عنوان مرکز فرهنگی، خانه فرهنگ، مرکز مدیریت محله، کتابخانه و یا فضای گردشگری مورد بهره برداری قرار می گیرند.

 

 

 

    نظرات