میزان ترانزیت کالا ازکشورتا پایان برنامه پنجم بایدبه ۵۰ میلیون تن برسد

میزان ترانزیت کالا ازکشورتا پایان برنامه پنجم بایدبه ۵۰ میلیون تن برسد

http://www.bananews.irوزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه تا پایان برنامه پنجساله پنجم توسعه باید ۵۰ میلیون تن کالا از کشور ترانزیت شود، گفت: منافع حاصل از ترانزیت کالا از کشور باید هر چه سریعتر به درآمدهای حاصل از فروش نفت نزدیک شود.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ˈعلی نیکزادˈ روز دوشنبه در مراسم گشایش دهمین همایش دوسالانه مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی که با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد، گفت: استقبال عمومی و توجه بین المللی به این همایش که ۲۲ سال از برگزاری نخستین دور آن می گذرد، بی نظیر است.

وی هدف از برگزاری این همایش را تبادل دستاوردهای علمی و اجرایی و تصویب همکاریهای فنی و تخصصی به منظور بهره گیری از تجربیات یکدیگر در حوزه دریایی و بندری عنوان کرد.

نیکزاد بابیان اینکه باید در حوزه دریایی،دانش و یافته های خود را به اشتراک بگذاریم، گفت: دریا به لحاظ اینکه در تامین انرژی، غذا، نفت و گاز نقش بی بدیلی دارد، همواره بهره گیری از آن مورد نظر جهانیان است.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: ایران با دارا بودن حدود ۵ هزار و ۸۰۰ کیلومتر خط ساحلی از کشورهای مهم ساحلی به حساب می آید و در ایران توسعه ۱۱ بندر اصلی و ۶۰ بندر کوچک در سواحل جنوبی در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه تا پایان برنامه پنجم باید به ترانزیت ۵۰ میلیون تن کالا دست یابیم، اظهار داشت: این هدف برنامه پنجم همواره مورد نظر مسوولان کشور بوده تا منافع حاصل از درآمد ترانزیت جایگزین درآمد حاصل از فروش نفت شود.

وی با اشاره به سواحل جنوب و شمال کشور گفت: دستیابی به دانش فنی در حوزه دریا همچنان ما را قانع نمی کند و از همه متخصصان و صاحب نظران دعوت می کنیم ، راهکارهایی ارایه دهند و با تلاشهای مستمر بتوانیم از سواحل کشور به نحو احسن استفاده کنیم.

به گفته ی نیکزاد، سازمان بنادر و دریانوردی همواره جزو سازمان های مطرح دنیا بوده و این سازمان در ایران در حوزه دریا به دانش فنی قابل توجهی دست یافته است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: اگر بتواینم سواحل را توسعه دهیم، به طور قطع در امر ترانزیت نیز موفق خواهیم شد و با ارایه ترکیبی از مدلهای حمل نقل خواهیم توانست به روشهای روز دنیا، روابط مشترک بین کشورهای همسایه را گسترش دهیم.

دهمین همایش بین المللی مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی با تاکید بر ارتقای کیفی، سطح علمی و فنی مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی امروز (دوشنبه) با حضور معاون اول رییس جمهوری و وزیر راه و شهرسازی آغاز به کار کرد.

برگزاری این همایش تا اول آذر ماه در هتل المپیک تهران ادامه خواهد داشت.

 

 

 

    نظرات