نیاز پاکستان به برق، انگیزه برای ترانزیت برق به هند

نیاز پاکستان به برق، انگیزه برای ترانزیت برق به هند

http://www.bananews.ir/قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل با اشاره به پیگیری اجرایی شدن قراردادهای ایران و پاکستان به نیاز آن کشور برای برق و همین دلیل به عنوان انگیزه پاکستان برای موافقت در زمینه صادرات برق ایران به هندوستان و خاک آن کشور تاکید کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) اسماعیل محصولی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: قرارداد تازه‌ای با پاکستان منعقد نشده و همان قراردادهای قبلی به قوت خود پایدار هستند، منتها اجراییات آن‌ها دنبال می‌شود. باید ظرفیت خط پلان-گوآدر که درحال حاضر موجود است تا صد مگاوات افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به آماده بودن خط انتقال برق در خاک ایران تصریح کرد: یکی از شرکت‌های ایرانی در مناقصه برای آماده کردن خط طرف پاکستان برنده شده و درحال حاضر یکی دو پیمانکار از سوی آن شرکت مشغول اجرای خط انتقال برق و افزایش ظرفیت آن هستند.

قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل در پاسخ به این پرسش که انتقال برق از ایران به هندوستان آیا از طریق پاکستان امکان پذیر است و یا احتمال دارد به دلایل سیاسی از مسیرهای دیگر استفاده شود گفت: در مورد صادرات برق از ایران به هندوستان از طریق آب یا کشور پاکستان هنوز به توافقات نهایی نرسیده‌اند و مشغول مذاکره هستند.

صادرات برق به هند از طریق زمین مناسب‌تر است

محصولی در واکنش به این موضوع که با توجه به عمق دریا گفته می‌شود صادرات از طریق دریا به هندوستان امکان پذیر نیست تاکید کرد:‌در حال بررسی این موضوع هستیم اما نظر قطعی تاکنون داده نشده است. اگر بین پاکستان، هند و ایران توافق صورت بگیرد صادرات برق به هند از طریق زمین مناسب‌تر است.

وی در مورد احتمال پذیرفتن ترانزیت برق از پاکستان به هندوستان با توجه به مشکلات سیاسی آن دو کشور، گفت: پاکستان مسئله را پیگیری می کند چون در این زمینه مشکل دارند، برق می‌خواهند و بنابراین به دنبال حل مشکلات هستند.

قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل خاطرنشان کرد: بحث برق مانند بحث گاز است، چون پاکستان در این زمینه کمبود دارد دنبال این هستند که مشکلات را حل کنند. چرا که به پاکستان هم مقداری برق داده می‌شود.

رایزنی برای انتخاب خط انتقال برق ایران به هند ادامه دارد

در اواخر مهرماه سال جاری همزمان با سفر وزیر نیرو به دهلی‌نو تقاضای هند برای واردات برق از ایران در کانون توجه قرار گرفت و اعلام شد که هندوستان علاقه دارد درنیروگاه‌ ایران سرمایه‌گذاری کند و برق تولیدی آن را به هند منتقل کند اما هنوز برای ترانزیت برق صادراتی ایران به هندوستان، راهی مشخص پیدا نشده است و مذاکرات همچنان ادامه دارد.

در زمان مذکور مدیر کل دفتر مبادلات خارجی وزارت نیرو در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این که امکان صادرات برق وجود دارد، مسیر انتقال برق به هند را مقداری گنگ خواند و گفت: نزدیک ترین مسیر انتقال برق ایران به هند، از راه پاکستان است ولی از نظر سیاسی اجرای این طرح دشواری هایی را درپی دارد.

عبدالحمید فرزام بهبودی همچنین افزود: مسیر دیگر انتقال برق ایران به هندوستان، افغانستان است و خط انتقال باید از کوه‌های هندوکش رد شود که این راه تقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسد.

وی مسیر سوم را دریا خواند و گفت: با توجه به عمق زیاد آب، انتقال برق از طریق این مسیر نیز دشوار به نظر می‌رسد. در واقع یک کار بسیار پیچیده برای طراحی همکاری ایران و هندوستان پیش روی ماست.

مدیر کل دفتر مبادلات خارجی وزارت نیرو در مورد راهکارهای موجود برای صادرات برق ایران به هند اظهار کرد: ساده‌ترین و عملی‌ترین مسیر ارتباط ایران – پاکستان – هند است. اما می‌دانید که زخم‌های بین هندوستان و پاکستان فراتر از این حرفهاست. وزارت نیروی هر دو کشور هند و پاکستان راضی هستند اما وزارت خارجه‌ها رضایت نمی‌دهند بنابراین سیاست‌مدارها راضی نیستند.

 

صادرات ۶ هزارمگاوات برق به هند و پاکستان

بعد از بازگشت وزیر نیرو از هندوستان و مذاکره برای صادرات برق ایران به آن کشور، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از آمادگی ایران برای صادرات شش هزار مگاوات برق به دو کشور هند و پاکستان خبر داد.

محمد بهزاد توضیح دارد که از شش هزار مگاوات برق صادراتی چهارهزارمگاوات به هند و دو هزار مگاوات به پاکستان را دارد برق داده می شود.

درحالی که باوجود گذشت نزدیک به ۱۰ سال از آغاز رایزنی‌ها برای ایجاد خط لوله گاز "صلح" هنوز صادرات برق ایران به پاکستان و هند عملیاتی نشده، به نظر می‌رسد باید در انتظار راه‌اندازی شبکه برق صلح بین این سه کشور بود.

هرچند سرنوشت خط لوله صلح به دلیل عدم توافق سیاسی کامل هند و پاکستان با تاخیرهای زیادی همراه شد تا نهایتا ایران تصمیم بگیرد پروژه را به صورت دوجانبه با پاکستان ادامه دهد، اما مسئولان صنعت برق از توافق برای رساندن برق به هند از مسیر پاکستان صحبت می‌کنند.

پاکستان مخالفتی ندارد / ایجاد شبکه برق صلح

کمی بعدتر بهزاد در گفت و گو با ایسنا از پیگیری شبکه برق صلح توسط ایران خبر داد و در پاسخ به این پرسش که آیا بالاخره راهی برای صادرات برق به هندوستان در نظر گرفته شده، یا خیر؟ گفت:‌ صادرات برق به هند یک کار سه جانبه بین ایران، هند و پاکستان است. پاکستان برای انتقال برق مخالفتی ندارد و یک خط دو مداره در این راستا احداث می‌شود.

وی افزود: یک مدار در اختیار پاکستان و یک مدار به هند اختصاص داده می‌شود، تولید برق هم در ایران صورت می‌گیرد و صادرات برق با همکاری سه کشور انجام می‌شود؛ ما آمادگی کامل برای عملیاتی کردن خط را داریم.

صادرات ۲ هزارمگاوات برق از نیروگاه ایرانی با سرمایه هندی به پاکستان

پس از گذشت حدود یک ماه از صحبت های بیان شده، وزیر نیرو با اشاره به توافق برای ساخت نیروگاهی در ایران با سرمایه هندی‌ها، از صادرات دو هزار مگاوات برق به این کشور از مسیر پاکستان یا خطوط زیردریایی خبر داد و به دوباره مسیر دریا برای صادرات برق به هند مطرح شد.

مجید نامجو درباره صادرات برق ایران به هند با اشاره به ساخت نیروگاه‌ با سرمایه هند در ایران اظهار کرد: دربرنامه دراز مدتی که با هند تدوین کردیم قرار است که نیروگاهی با سرمایه آن‌ها ساخته شود که دارای ظرفیت شش هزار مگاوات باشد.

یا پاکستان یا کابل دریایی

وی افزود: چهار هزار مگاوات برای مصرف داخل و صادرات به سایر نقاط مصرف می‌شود و دو هزار مگاوات از برق تولیدی به هند از طریق پاکستان و یا از طریق کابل دریایی صادر می‌شود.

همچنین وزیر نیرو با اعلام این‌که پاکستان نیاز به برق دارد، گفت: درخواست رئیس جمهور آن‌ها از رئیس جمهور ما این بوده که برای تامین برق این کشور کمک کنیم و قرار بر این است که در مرز خودمان برای تامین هزار مگاوات برق، نیروگاه بسازیم و خط انتقالی را ایجاد کنیم که بتوانیم برق را به پاکستان صادر کنیم.

نامجو اظهار کرد: با توجه به درخواست مقامات پاکستان، موافقت نامه هایی برای صادرات برق ایران به کشور پاکستان در حال انجام است و همچنین با مقامات هندی به توافق رسیده ایم تا نیروگاهی با سرمایه گذاری آنها در ایران ایجاد کنیم و از این طریق، برق به هندوستان نیز صادر کنیم.

وی درباره برنامه های ایران برای صادرات برق به کشور پاکستان تاکید کرد: قرار بر این است که در مرز خودمان برای تامین هزار مگاوات برق، نیروگاه بسازیم و خط انتقالی را ایجاد کنیم که بتوانیم برق را به پاکستان صادر کنیم و حتی توافق شده که شبکه انتقال برق نیز توسط متخصصان ایرانی ساخته شود.

احداث واحدهای تولید پراکنده برق کوچک و سریع در پاکستان توسط ایران

وزیر نیرو در ادامه گفت: علاوه بر آن، درخواست آن‌ها احداث تعدادی واحدهای تولید پراکنده برق کوچک و سریعی بود که این کار را در برنامه شرکت مپنا گذاشته ایم که دنبال می‌کند. اگر طرف پاکستانی با شرکت مپنا به تفاهم برسد، این توانایی وجود دارد که نیاز برقی آنها تامین شود.

 

 

 

    نظرات