قیمت کوچک متراژ‌های بازار مسکن

قیمت کوچک متراژ‌های بازار مسکن

http://www.bananews.ir/بدون شک اگر شما هم در دسته متقاضیان مصرفی بازار خرید و فروش مسکن هستید و بیش از چند سال از آغاز پس‌انداز کردن بودجه خرید خانه‌تان نمی‌گذرد، در این صورت واحد‌های «کوچک متراژ» بازار، انتخاب اول شما خواهند بود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به عقیده بسیاری از کارشناسان بازار مسکن چند سالی است که با توجه به نوسانات بخش‌های مختلف اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم، الگوی مصرفی بازار مسکن در شهرهای بزرگ به گونه ای تغییر کرده است که متقاضیان پس از چندین سال پس انداز کردن برای ورود به بازار مسکن به اجبار ابتدا به سمت خرید خانه‌های با متراژ کوچک (زیر ۵۰ متر) روی می‌آورند.
البته به نسبت رشد ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت خرید و فروش مسکن در کلان‌شهر تهران در سال جاری، خریداران واحدهای کوچک متراژ هم باید به همان نسبت بودجه بیشتری را صرف خرید خانه‌های با متراژ پایین کنند.
به گزارش «دنیای اقتصاد» حداقل قیمت واحدهای مسکونی زیر ۵۰ مترمربع در بسیاری از محله‌های تهران بین ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در هر متر مربع است که البته این قیمت بیشتر برای واحدهای چند سال ساخت است. این قیمت برای واحدهای نوساز بسته به منطقه آن بین ۴ تا ۵ میلیون تومان برای هر متر مربع در نوسان است.
به عنوان مثال، واحدی نوساز با ۵۶ متر مربع زیر بنا در محله نظام آباد مترمربعی دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان از سوی مالک قیمت گذاری شده است، این در حالی است که قیمت پیشنهادی واحدی نوساز با همین متراژ در یکی از شمالی‌ترین نقاط تهران، متر مربعی ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.
بسیاری از واحدهای کوچک متراژ (زیر ۵۰ متر مربع) محله‌های مرکزی و جنوبی شهر چند سال ساخت هستند که به نظر می‌رسد به علت نیاز مالک به پول فوری برای فروش گذاشته شده‌اند؛ چرا که در کنار قیمت پیشنهادی ملک شرایط متفاوت تری همچون فروش با مستاجر، چندین میلیون پول رهن، وام مسکن یا در حال بازسازی در بخش توضیحات آنها آورده شده است.
به عنوان مثال، خانه ای ۴۷ متری در خیابان شریعتی با ۱۸ میلیون وام که دو سال از اقساط آن پرداخت شده است همراه با مستاجر برای فروش گذاشته است یا ملکی ۳۶ متری در خیابان پیروزی که ۱۰ سال از عمر آن می‌گذرد مترمربعی دو میلیون و ۳۰۵ هزار تومان قیمت گذاری شده است، اما پرداخت اقساط وام ۱۶ میلیونی و تامین ۱۸ میلیون تومان رهن آن به عهده خریدار گذاشته شده است.
گذشته از واحدهای چند سال ساخت، واحدهای نوساز با متراژ پایین در مناطق به قیمت‌های متفاوتی بسته به منطقه قرارگیری آن در شهر به بازار فروش عرضه شده‌اند.
برای مثال واحدی ۴۸ متری در یوسف‌آباد متر مربعی ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است یا واحدی ۴۵ متری در پونک با قیمت ۴ میلیون و ۴۰۰‌هزار تومان برای هر متر مربع از سوی مالک پیشنهاد شده است.

 

    نظرات