ریالی از بودجه عمرانی مترو در سال ۹۱ پرداخت نشده است

ریالی از بودجه عمرانی مترو در سال ۹۱ پرداخت نشده است

http://www.bananews.ir/مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه شهری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: دولت در سال ۹۱ هنوز ریالی از بابت بودجه مصوب در بخش عمرانی مترو را نداده و تنها ۱۴ درصد از بودجه یارانه‌ای مصوب در بخش بهره‌برداری مترو را آن هم در پایان هشتمین ماه سال جاری پرداخته است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مسعود رنجبریان در نشست معاونین حمل و نقل و ترافیک کلان شهرهای کشور با بیان این مطلب اظهار کرد: سهم جابجایی مسافر مترو در شهر از ۴٫۱ درصد در سال ۸۴ به بیش از ۱۰ درصد در مهرماه سال ۹۱ رسیده است و در واقع با بهره برداری از ۱۴۰ کیلومتر خط مترو با ۸۲ ایستگاه ، امروز متروی تهران توانسته به رکورد جابجائی ۳ میلیون مسافر در روز نیز دست یابد.

وی با بیان اینکه در سال ۹۱ هنوز ریالی از بودجه عمرانی مترو پرداخت نشده است گفت: در سال ۹۰ از ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب تنها ۱۹۳ میلیارد تومان در بخش عمرانی مترو از سوی دولت پرداخت شده بود در حالی که در همان سال ما پیشنهاد ۹۳۱ میلیارد تومانی را برای بخش عمرانی مترو با توجه به براوردها و هزینه های موجود داده بودیم. امسال نیز متاسفانه هنوز ریالی در بخش عمرانی مترو پرداخت نشده است و تنها دریافتی ما از دولت مربوط به بخش یارانه ها بوده که از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب مجلس تنها ۱۲٫۵ میلیارد تومان پرداخت شده یعنی در حدود ۱۴ درصد بودجه مصوب !

وی در ادامه ضمن اشاره به گرانی های ناشی از نوسانات ارز گفت: این عدم تخصیص بودجه از سوی دولت به مترو در شرایطی صورت گرفته که در سال ۹۱ با موجی از گرانی ها روبرو بودیم، به طوری که میانگین تجهیزات مترو ۱۰۲ درصد افزایش قیمت پیدا کرده است. به عنوان مثال خرید یک رام قطار در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ ،۱۳۲ درصد افزایش قیمت داشته است.

وی خاطرنشان کرد: افزایش هزینه‌ها در اتوبوسرانی و تاکسیرانی نیز صورت گرفته است چنانچه اقلام مصرفی و قطعات یدکی تاکسی ها به طور متوسط با افزایش ۴۵ درصدی قیمت ها مواجه بوده و قیمت اقلام مصرفی و قطعات مورد نیاز اتوبوس ها نیز در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ به طور میانگین افزایش ۶۴ درصدی داشته است.

 

 

 

    نظرات