خداحافظی با خانه‌های متری یک میلیون تومان

خداحافظی با خانه‌های متری یک میلیون تومان

www.BanaNews.irهمین چند ماه پیش بود که خانه‌های کوچک و در محله‌های میانی شهر تهران با متری یک میلیون تومان به فروش می‌رسید،‌ اما امروز این خانه‌ها یا فروخته نمی‌شوند یا با قیمت‌های بالاتر خرید و فروش می‌شوند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در حالی‌که مسوولان و کارشناسان حوزه مسکن از رکود چند ماهه مسکن در کشور صحبت کرده و دلیل این رکود را بی‌ثباتی در بازار ارز بیان می‌کنند، طی دو هفته گذشته شاهد افزایش دوباره قیمت مسکن بودیم.

به گفته تحلیل‌گران با آرام‌تر شدن بازار ارز در کشور‌، انتظار ثبات قیمت در بازار مسکن بیشتر می‌شود اما قیمت واحدهای مسکونی شهر تهران نشان‌دهنده‌ی افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی هر متر در بیشتر نقاط شهر است که برخی مشاوران املاک و سرمایه‌گذاران بخش مسکن از احتمال افزایش قیمت در ماه‌های پایانی سال می‌گویند.

در این میان برخی مشاوران املاک معتقدند خانه‌های شهر تهران طی سه هفته اخیر با کمی افزایش قیمت رو به رو بودند؛ به طوری‌که برخی مالکان به طمع افزایش قیمت، دست از فروش کشیده‌ و برخی دیگر به دلیل ترس از نبود مشتری، خانه‌ها را به بالاترین قیمت به فروش می‌رسانند.

 

هرچند با ساخت مسکن مهر و تحویل به متقاضیان اوضاع اجاره، خرید و فروش مسکن در شهرهای بزرگ به ویژه تهران بهبود یافته و سرریز جمعیت شهرهای برزگ به شهرهای جدید کشیده شده است اما هنوز شهرهای بزرگ به ویژه تهران،‌ با کمترین نوسان بازار ارز دچار افزایش قیمت مسکن چه در خرید، فروش و چه رهن و اجاره می‌شوند.

افزایش قیمت مسکن به بهانه مصالح داخلی!

با وجودی که بخش عظیمی از مصالح ساختمانی در داخل کشور تولید می‌شود یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن، افزایش قیمت مصالح ساختمانی ذکر می‌شود که در این باره رییس اتحادیه کشوری صنف مشاوران املاک با اشاره به تولید ۸۰ درصد مصالح ساختمانی در داخل کشور به ایسنا گفت: با این حال نباید نوسانات ارز تاثیر چندانی بر بازار مسکن داشته باشد اما متاسفانه عده‌ای از این موقعیت سوءاستفاده کرده و برخی مالکان قیمت ملکشان را طی مدتی و به‌روز تغییر دادند.

قلی‌خسروی اظهار کرد: ثبات بازار مسکن مشروط به ثبات ارز در کشور است اما باید توجه داشت که روند افزایش قیمت طی سال‌ها طبیعی است.

او با بیان افزایش قیمت توسط برخی مالکان که با اطلاع از قیمت ملک خود، فروش آن را به بهانه افزایش قیمت به تعویق می‌اندازند بیان کرد "مشاوران املاک در این میان نقش تنظیم‌کننده بازار و رضایت دو طرف را برعهده دارند که خرید و فروش‌ها و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها بیش از هر چیز نیاز به فرهنگ سازی دارد.

مسکن

قیمت هر واحد مسکونی متری چند تومان است؟

کارشناسان مسکن دلایل مختلفی همچون نوسانات ارزی،‌ قیمت در هر محله شهر، نوع متریال ساختمانی،‌ سبک ساخت، ‌مهندس ساخت بسته به تحصیلات عالیه، ‌دور و نزدیکی به محل طرح ترافیک شهر، ‌نزدیکی به مراکز خرید و دسترسی به بزرگراه‌ها و عوامل متعدد دیگر را از عوامل افزایش خرید و فروش مسکن در مناطق مختلف شهری عنوان می‌کنند اما هیچ یک از این موارد به طور مطلق و به تنهایی دلیل افزایش قیمت مسکن نیست.

بر اساس مشاهدات طی هفته‌های اخیر قیمت واحدهای مسکونی در برخی مناطق با افزایش ۳۰۰ هزار تومانی مواجه بوده به طوری‌که قیمت بعضی واحدهای مسکونی در شهر تهران از متری یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان جنوب شهر تا ۲۵ میلون تومان شمیرانات به فروش می‌رسد.

قیمت هر واحد مسکونی با امکانات نسبی همچون آسانسور، پارکینگ و انباری و در برخی موارد بدون پارکینگ و انباری و بسته به سال ساخت خانه خرید و فروش ‌می‌شود.

در منطقه امیرآباد تهران آپارتمان از متری چهار میلیون و ۵۰۰ تا پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، قیمت واحد آپارتمانی در شمال تهران در منطقه فرشته متری ۱۷٫۵ میلیون تومان، ‌منطقه سعادت‌آباد متری ۱۱ میلیون تومان، محمودیه متری ۱۰میلیون تومان،‌ بلوار اندرزگو متری شش میلیون و۲۰۰ هزار تومان هم خرید و فروش می‌شود.

در حالی که برخی مشاوران املاک معتقدند قیمت خانه در برخی نقاط تهران به دلیل وجود مراکز خرید و نزدیکی به مرکز شهر و تجاری بودن منطقه گران‌تر است، اما خرید و فروش و اجاره در این مناطق ادامه دارد به طوری که خانه‌ها در خیابان امیرآباد شمالی تهران و خیابان‌ها‌ی حوالی با برخی نقاط غرب تهران قیمتی تقریبا یکسان دارند و برخی از مشاورین منطقه دلیل یکسان بودن قیمت خانه‌های این منطقه را نزدیکی به مرکز شهر، وجود دانشگاها‌ی اطراف و دسترسی سریع به بزرگراه‌ بیان می‌کنند.

به گفته مشاوران املاک منطقه میرداماد قیمت‌ واحد مسکونی در این خیابان و خیابان‌های همجوار از متری هفت میلیون تومان آغاز و بسته به سال ساخت، نوع آپارتمان و محله با یک میلیون تومان کم و زیاد متغیر است.

شهرک اکباتان تهران نیز با وجود تعدد فازهای مسکونی، بازهم بسته به شرایطی همچون متراژ واحد و فاز مورد نظر،‌ از متری دو میلیون ۷۰۰ هزار تومان تا سه و نیم میلیون به فروش می‌رسد که این شهرک تعداد زیادی سوئیت نیز در کنار واحدهای مسکونی برای خرید و فروش دارد.

اما قیمت هر متر خانه در منطقه تهرانسر از متری سه تا نزدیک به چهار میلیون تومان، ستارخان متری چهار و نیم میلیون، پاسداران منطقه ساقدوش متری شش میلیون تومان،‌ جنت آباد متری سه میلیون و ۷۰۰ هزار تا چهار میلیون و ۱۰۰هزار تومان، خیابان انقلاب متری دوونیم تا سه میلیون خرید و فروش می‌شود.

وضعیت پیش فروش واحدهای در حال ساخت

عده‌ای از متقاضیان مسکن نیز به دلایل مختلفی نسبت به پیش خرید واحدهای مسکونی اقدام می‌کنند که در این برهه زمانی، برخی مالکان تهرانی پیش فروش واحدهای مسکونی خود را سال ۹۱ و تحویل را هفت ماه دیگر یعنی چهار ماهه اول سال ۹۲ معامله می‌کنند و برخی دیگر نیز تحویل را تا پایان سال مقرر کرده‌اند.

 

 

 

    نظرات