ارایه ۲ پیشنهاد برای رفع مشکل پیمانکاران عمرانی کشور

ارایه ۲ پیشنهاد برای رفع مشکل پیمانکاران عمرانی کشور

http://www.bananews.ir/رییس هیات مدیره کانون سراسری پیمانکاران عمرانی ایران از ارایه ۲ پیشنهاد به منظور رفع مشکلات اساسی جامعه پیمانکاری کشور خبر داد و گفت: این مشکلات به سبب کمبود منابع مالی دولت برای ادامه اجرای پروژه های عمرانی حادث شده است.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) حسن سعادتمند روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا یکی از این پیشنهادات را استفاده از منابع بانکی برشمرد و گفت: براین اساس دولت و بانک طرف یکدیگر قرار نمی‌گیرند بلکه پیمانکار طرف مقابل بانک شده و صورت وضعیت مالی تایید شده و پرداخت نشده خود را به عنوان وثیقه به بانک ارائه می‌کند و بانک نیز به میزان۶۰ تا۸۰ درصد آن را به عنوان وام به پیمانکار پرداخت می‌کند تا او پروژه را ادامه ‌دهد.

وی سپس با تاکید براینکه این فرآیند باید تا پایان شرایط فعلی ادامه یابد، افزود: پس از آنکه صورت وضعیت‌های وثیقه ‌شده، پرداخت شد تسویه حساب بانک با پیمانکار انجام می‌شود و پس از آن هم دستگاه اجرایی از بانک استعلام کرده و میزان سود پرداختی پیمانکار به بانک از بابت این موضوع را در قالب قرارداد مربوطه به پیمانکار پرداخت می‌کند.

سعادتمند درباره پیشنهاد دیگر کانون سراسری پیمانکاران عمرانی ایران، به توزیع مبالغ قابل توجه یارانه میان مردم در هر ماه اشاره کرد و گفت:این مبالغ به‌هیچ روی به صورت سرمایه‌ای عمل نکرده و مصرف می‌شود و به دلیل خاصیت نقدینگی، اثر تورمی نیز دارد بنابراین پیشنهاد می‌شود به جای این یارانه‌ها، به مردم اوراق مشارکت واگذار شود که هم سرمایه و پس‌انداز بوده و هم ارزش افزوده دارد.

به گفته سعادتمند با این روش، منابع حاصل از برگشت یارانه‌های نقدی به پروژه‌های‌ عمرانی تزریق شده تا به صورت سرمایه‌های مولد درآید.

 

وی با بیان اینکه یکی از پیشنهادات دولت برای حل این مشکل، واگذاری اوراق مشارکت به پیمانکاران بابت مطالبات معوقه آنهاست که به طور طبیعی به آنها سود نیز تعلق می‌گیرد، تصریح کرد : به دلیل عدم امکان سریع نقدشوندگی اوراق مشارکت، این پیشنهاد دولت نمی‌تواند مشکل شرکت های پیمانکاری را حل کند چراکه آنها با توجه به عدم وصول مطالبات خود از دولت، نقدینگی‌شان به حد صفر رسیده و قادر به ادامه فعالیت نیستند.

رییس هیات مدیره کانون سراسری پیمانکاران عمرانی ایران تصریح کرد: هم‌اکنون کمبود نقدینگی، پروژه‌های عمرانی کشور را تهدید می‌کند به گونه‌ای که بخش وسیعی از این پروژه‌ها تعطیل و یا در حال تعطیل‌شدن هستند و این اتفاق بیکاری گسترده‌ای در سطح جامعه به‌دنبال دارد.

    نظرات