افزایش مشروط وام‌ خرید مسکن

افزایش مشروط وام‌ خرید مسکن

http://www.bananews.ir/سایه سنگین قیمت‌مسکن روی سیاست‌های بانک‌مرکزی مانع تصویب یکی از بهترین طرح‌ها برای پرداخت وام خرید مسکن شد.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) بانک‌مسکن به عنوان تنها بانکی که اجازه دارد به متقاضیان خرید مسکن، تسهیلات پرداخت کند، از سال گذشته به دنبال اخذ مجوز از بانک‌مرکزی برای افزایش سقف پرداخت وام به آپارتمان‌های بالای ۱۲سال بود تا بلکه اثر وام ۲۰ میلیونی که حداقل ۵ سال است به‌رغم تورم شدید، سقف آن افزایش پیدا نکرده، لااقل برای ترمیم قدرت خرید واحدهای سن‌وسال‌دار، علاج واقع شود.

اما درحالی که انتظار می‌رفت پرداخت وام ۲۰ میلیونی به همه آپارتمان‌ها با هر میزان عمر بنا، مورد موافقت قرار بگیرد، روز گذشته بانک‌مسکن از تصویب پرداخت حداکثر ۱۰ میلیون وام خرید مسکن به آپارتمان‌های ۲۰سال‌ ساخت و افزایش یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان به این سقف در ازای یک‌سال کاهش سن‌بنا تا حد ۱۲سال عمربنا، خبر داد؛ به طوری که به واحدهای ۱۲ساله، کماکان همان ۲۰ میلیون پرداخت می‌شود، به ۱۳ ساله‌ها ۱۸ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، به ۱۴ ساله‌ها ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و... .
بانک‌مرکزی می‌توانست شرط سن‌بنا را برای وام ۲۰ میلیونی خرید مسکن به طور کل، حذف کند؛ چون که از یک‌سو قیمت مسکن به قدری افزایش یافته که رهن آپارتمان‌های پیر نزد بانک، همچنان می‌تواند ضمانت بازپرداخت این وام باشد و از سوی دیگر، با وجود قیمت‌های سنگین بازار مسکن، این وام اگر چه برای خرید واحدنوساز، کم‌اثر است، اما می‌توانست برای خرید واحدهای پیر تاحدودی موثر واقع شود.

 

    نظرات