۲۳۰۰ پرونده تخلف مهندسان ناظر در شورای انتظامی

۲۳۰۰ پرونده تخلف مهندسان ناظر در شورای انتظامی

http://www.bananews.ir/رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از ارجاع ۲۳۰۰ پرونده تخلف مهندسان ناظر به سازمان خبر داد و گفت: تنها کمتر از ۱۵ درصد ساختمان‌های مسکن مهر غیر اصولی ساخته شده بودند.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سید مهدی هاشمی در نشستی خبری در پاسخ به پرسش مهر در خصوص پرونده های مهندسان متخلف در شورای انتظامی سازمان گفت: در سال جاری حدود ۲۳۰۰ مورد پرونده تخلف از مهندسان ناظر از سراسر کشور به شورای انتظامی ارجاع داده شد.
وی افزود: به این معنی نیست که همه این پرونده ها متخلف شناخته می شوند بلکه برخی از پرونده ها تخلفی ندارند اما در یک مقطعی حدود ۳۰ نفر متخلف شناخته شده اند که یا پرونده آنها باطل شد و یا اینکه برخورد انتظامی با آنها صورت گرفت.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به اینکه تمامی پروژه های مسکن مهر تحت نظارت سازمان نظام مهندسی قرار دارد، اظهار داشت: برخی از پروژه های مسکن مهر مربوط به قبل از نظارت سازمان بوده است که در حال توافق برای تحت نظارت قرار گرفتن آنها هستیم.
هاشمی با بیان اینکه مسکن مهر با استاندارد بالای ۸۵ درصد اجرایی شده است بیان کرد: ما درخواست داشتیم که جهت گیری پروژه های مسکن مهر به سمت بافت های فرسوده هدایت شود تا ضمن نوسازی این بافت ها هزینه های تامین زیرساخت ها هم کاهش پیدا کند.
وی با بیان اینکه هدف گذاری عمر ساختمان ها ۵۰ سال است ، گفت: بسیاری از ساختمان ها در کشور، داخل شهرها استاندارد ساخته نمی شوند و یا نظارت درستی بر آنها انجام نمی گیرد بنابراین اگر به طور کامل استاندارد داخلی اجرا شود باید ساختمان ها در ایران ۵۰ سال عمر کنند
وی با اشاره به ساختمان های مسکن مهر افزود: در مسکن مهر سعی شده ساختمان ها با حداقل هزینه و حداکثر استاندارد ساخته شوند اما استاندارد هم درجه بندی دارد و در ماههای اخیر افزایش قیمت موجب کاهش درجه استاندارد در مسکن مهر شده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تصریح کرد: ما همواره از وزارت راه و شهرسازی درخواست کرده ایم تا حداکثر استاندارد در ساختمان های مسکن مهر رعایت شود ضمن آنکه کمتر از ۱۵ درصد مسکن مهر که تحت نظارت ما نبوده با مشکل مواجه است.
هاشمی با اشاره به اینکه عمر ساختمان در کشور ما به طور متوسط ۳۰ سال است، گفت: برخی از سازندگان به بهانه افزایش هزینه کیفیت را بالا نمی برند در صورتی که برای رسیدن عمر ساختمان به ۵۰ سال حداکثر ۲۰ درصد افزایش هزینه ها را داریم اما برای نوسازی ساختمان باید ۱۲۰ درصد هزینه شود.
وی با اشاره به اینکه بعد از ۱۸ سال امسال سند چشم انداز نظام مهندسی رونمایی می شود، گفت: بر اساس این سند راهبردهای اساسی سازمان در ۲۲ سال آینده مشخص شده است و تمامی سازمان های زیر مجموعه نظام مهندسی برنامه های خود را بر این اساس تصویب می کنند.
هاشمی با بیان اینکه ساماندهی کردن ساختارهای نظام مهندسی در سطح کشور انجام گرفته است، گفت: برنامه هایی را برای افزایش سطح آموزشی مهندسان و توسعه فعالیت های آنها در تعامل با دستگاههای اجرایی داریم.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشور تصریح کرد: در آینده نزدیک تمامی پروژه های ملی دولتی در چارچوب قوانین مصوب تحت نظارت سازمان در می آید و این طور نخواهد بود که ناظر ، پیمانکار و بهره بردار فقط یک دستگاه باشد.
هاشمی با بیان اینکه ۲۵۰ هزار مهندس فعال در سطح کشور فعالیت می کنند اظهار داشت: توقع سازمان نظام مهندسی این است که مهندسان به اصول و مبانی مهندسی توجه ویژه داشته باشند و شرایطی را فراهم کنند که ساختمان ها نمادهای مشخصی برای ارائه یک فرهنگ و رفاه در سطح جامعه باشند.
وی با اشاره به بازرسی مضاعف از گودبرداری‌های داخل شهر تهران گفت: این بازرسی مضاعف به صورت موقتی راه اندازی شده است و تاکنون ۵۰ مورد گودبرداری غیر اصولی متوقف شده و تنها یک مورد از این گودبرداری ها بدون رعایت مسائل فنی دوباره شروع به کار کرد که موجب ریزش ساختمان شد اما تلفات جانی به دنبال نداشت.

    نظرات