رکود آهن در روزهای پایانی سال

رکود آهن در روزهای پایانی سال

http://www.bananews.ir/بورس کالای ایران و تالار محصولات فولادی آن در شرایطی روز گذشته شاهد حضور شرکت‌های فولاد امیرکبیر، نورد فولاد گیلان، صدر فولاد، نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد و فولاد آریا ذوب بود که اصولا تقاضایی برای محصولات این شرکت‌ها که عمدتا انواع سبدهای میلگرد بودند، وجود نداشت و معامله‌ای روی این محصولات صورت نگرفت. این موضوع در روزهای اخیر به شدت دامن بازار و قیمت‌ها را گرفته تا جایی که نوسانات قیمت‌ها در مقایسه با قبل محدودتر شده، اما هنوز تقاضا راکد است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به گفته محمد آزاد، رییس اتحادیه آهن فروشان، در بازار محصولات فولادی و آهنی به رغم سال‌های گذشته معمولا بازار در روزهای پایانی سال آماده می‌شود که به استقبال تقاضاهای سال جدید برود، امسال چنین روندی در بازار مشاهده نمی‌شود که به نظر می‌رسد دلیل این امر اطمینان فعالان بازار به کاهش قیمت‌ها در سال جدید به تاثیر از امیدواری‌هایی است که در عرصه سیاسی کشور شاهد آن هستیم و نویدبخش تقویت ارزش ریال در سال جدید است.
بر این اساس روال گذشته بازار آهن کشورمان که از اواسط بهمن با رونق شروع می‌شد و تا ۲۰ اسفند این روال ادامه می‌یافت امسال معکوس شده و در روزهای باقیمانده تا پایان سال، رکودی شدید بر بازار معاملات در این بازار حاکم شده است. این موضوع بر بورس و معاملات آن نیز اثر گذاشته تا جایی که بورس کالا در روزهای جاری با استقبال خوبی در هر دو بخش عرضه و تقاضا مواجه نیست و لذا با استناد به این اصل مهم که عرضه کننده‌ها قاعدتا متناسب با نیاز بازار به عرضه محصولات خود مبادرت می‌کنند، از عرضه زیادی محصولات خودداری می‌کنند؛ بنابراین با توجه به شواهد موجود، این روزها بورس و بازار فولاد و مقاطع در خوابی زمستانی به سر می‌برد.
در عین حال رکود حاکم بر بخش‌های مهمی همچون مسکن و خودرو نیز در روزهای اخیر بر رکود تقاضا در بخش آهن و فولاد اثر داشته است که انتظار می‌رود این موضوع در سال جدید تا حدی فروکش کند. در عین حال در روزهای اخیر به دلیل آنکه تقاضا کاهش یافته است، قیمت‌ها متاثر از کاهش شکاف تقاضا- عرضه نزولی شده و خریداران عمده‌ای هم در بازار حضور ندارند؛ بنابراین تغییرات قیمت‌ها متناسب با تغییرات ارزش دلار و پول ملی بالا و پایین می‌شود نه تابع متغیرهای واقعی بازار. این در حالی است که نیاز به نقدینگی نیز در روزهای آخر سال افزایش می‌یابد تا جایی که در دو هفته اخیر به همین دلیل عرضه از تقاضا بیشتر بود که منجر به کاهش قیمت‌ها شد؛ اما باز هم خریداران به بازار نیامدند.
وی معتقد است: در حال حاضر قیمت‌ها متناسب با نوسانات روزمره تغییر می‌کند و اگر قیمت‌ها در مقطعی مثلا با قیمت‌های بورسی متناسب باشد، ناگهان روند قیمت‌ها در کمتر از ۲۴ ساعت اوج می‌گیرد یا فرود می‌یابد؛ ولی با عرضه جدید دوباره قیمت‌ها با بورس متناسب می‌شود. به هر حال عرضه‌ها تا آخر این هفته بیشتر ادامه نخواهد داشت و در عین حال تجار هم عرضه‌های خود را کاهش می‌دهند و در نتیجه اگر تقاضا کاهش نیابد، احتمالا در چند روز باقیمانده تا پایان سال برای آخرین بار قیمت‌ها اوج می‌گیرند.
به عقیده آزاد، در عین حال قیمت شمش نیز در هر دو بخش وارداتی و داخلی کاهش یافته است. شمش داخلی جوابگوی نیاز بازار نیست؛ چرا که کل شمش ذوب آهن به مصرف خود این شرکت می‌رسد یا تختال تولیدی فولاد مبارکه مورد تقاضای خودش قرار می‌گیرد و شمشی که خوزستان عرضه می‌کند، مصرف یک روز کل واحدهای تولیدی داخلی نیست. بر این اساس به شدت تقاضا برای شمش مهم است. امروز قیمت شمش در بازار در حدود هزار ۶۲۰ تا هزار و ۶۴۰ تومان بود.

 

    نظرات