مسکن ویژه از طرح تا عمل ...

مسکن ویژه از طرح تا عمل ...

http://www.bananews.ir/سایت تهرانسر مسکن ویژه که مراحل ساخت آن آغاز شده تاکنون ۷۲۸ متقاضی تایید شده دارد که دومین قسط خود را هم پرداخت کرده‌اند اما سایت آتی‌شهر این پروژه همچنان منتظر نتیجه جلسه تعیین قیمت زمین، شرایط ثبت‌نام و نحوه پرداخت اقساط است که به گفته قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در استان تهران هنوز مشکل نقل و انتقال سند زمین این سایت برطرف نشده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)، طرح ساخت و اجرای مسکن ویژه که برای اولین بار در کشور در پایتخت آغاز شده، بر اساس آورده متقاضی است که ثبت‌نام اولیه آن به صورت رسمی پس از تعیین قیمت زمین، مشخص شدن پیمانکاران و ظرفیت واحدها در دو سایت تهرانسر و آتی‌شهر باید انجام شود که تاکنون سایت تهرانسر با تعیین تکلیف قیمت زمین و اقساط ماهانه، ثبت نام آن آغاز شده و مراحل ساخت را سپری می‌کند و متقاضیان آن قسط دوم خود را اسفند سال گذشته پرداخت کردند.

سایت آتی‌شهر همچنان منتظر نتیجه جلسه تعیین قیمت زمین، شرایط ثبت‌نام و نحوه پرداخت اقساط است که طبق وعده قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در استان تهران قرار بود تا پایان سال گذشته قیمت زمین، شرایط ثبت‌نام و نحوه پرداخت تسهیلات و اقساط آن مشخص شود اما به دلیل وجود مشکل نقل و انتقال سند زمین این سایت هنوز تصمیم جدیدی اعلام نشده است.

فریبز واحدی در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: اداره کل راه و شهرسازی استان تهران در حال پیگیری این موضوع و انجام هماهنگی‌های لازم با شهرداری تهران است.

مروری بر نحوه و شرایط ثبت‌نام مسکن ویژه تهران

در طرح مسکن ویژه در تهران که با هدف کنترل و تعدیل بازار مسکن و اجاره‌بها در حال اجرا است، تاکنون مدارک ۷۲۸ نفر تائید شده است و اواخر اسفندماه سال گذشته که زمان پرداخت دومین قسط آن بود این امکان برای کسانی که هنوز ثبت‌نام نکرده بودند فراهم شد تا بتوانند در صورت تمایل دو قسط اول را یکجا بپردازند تا مراحل تحویل واحدهایشان روند سریع‌تری داشته باشد.

 

ثبت‌نام متقاضیان مسکن ویژه تهران با چهار شرط متاهل بودن، سکونت حداقل پنج سال در تهران، نگرفتن هیچ‌گونه تسهیلات مسکن از دولت و این‌که از تاریخ اول فروردین ۸۴ هیچ معامله مسکنی انجام نشده باشد، اعلام شد و متقاضیان این طرح می‌توانستند از ۲۵ شهریورماه سال گذشته با مراجعه به سایت www.tehran.maskanmehr.net برای ثبت نام اقدام کنند.

قیمت هر متر زمین مسکن ویژه چند تومان است؟

پیش از آغاز مرحله اول ثبت‌نام مسکن ویژه تهران قیمت زمین‌های واحدهای این طرح متری ۷۰۰ هزار تومان و قیمت ساخت آن نیز متری ۷۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شد و بر این اساس واحدهای مسکن ویژه متری یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان باید به متقاضیان واگذار شود که با توجه به امکانات تعریف شده و احداث در شهر تهران، قیمت تمام شده آن بیشتر از مسکن مهر است.

به گفته مهرآبادی - معاون وزیر راه و شهرسازی - ممکن است بنا به شرایط روز قیمت پرداختی در مرحله‌ پنجم افزایش یابد. همچنین پس از انتخاب منطقه‌ مورد نظر، اقساط پس از تحویل به صورت ماهانه پرداخت خواهد شد؛ به‌طوری که ماهیانه کمتر از یک میلیون تومان مابقی هزینه‌ مسکن ویژه از خریدار دریافت می‌شود اما متقاضیان پس از پرداخت قسط سوم، حق انتخاب واحد خود در یکی از مناطق تهران که مسکن ویژه در آن ساخته می‌شود را دارند.

علیرغم اعلام حدودی قیمت‌ مسکن ویژه در ابتدای طرح، هنوز قیمت نهایی واحدهای این پروژه در سایت آتی شهر به صورت رسمی اعلام نشده است اما وزیر راه و شهرسازی در روزهای پایانی سال گذشته به ایسنا گفت: قیمت مقطوع این زمین‌ها مشخص شده است که ۳۰ درصد آن به صورت نقدی و ۷۰ درصد باقی‌مانده با ۹ درصد سود به صورت قسطی دریافت می‌شود.

به گفته نیکزاد بنا به درخواست رییس‌جمهور نباید قسط ماهانه این واحد‌ها بیش از یک میلیون تومان باشد.

آخرین آمار ثبت‌نام‌کنندگان مرحله اول مسکن ویژه

در حال حاضر سایت تهرانسر مسکن ویژه ۲۰۰۰ واحد ظرفیت دارد که به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران ۱۴۹۵ نفر در سامانه مسکن ویژه تهران به عنوان متقاضی واحدهای تهرانسر ثبت‌نام کرده‌ بودند که مدارک ۷۲۸ نفر از ثبت‌نام‌کنندگان در مرحله اول تایید شده است.

به گفته واحدی از میان ثبت‌نام‌کنندگان مسکن ویژه تهران ۷۶۷ نفر انصراف داده‌ یا نقص مدرک داشتند و به این ترتیب به عنوان کسانی که واجد شرایط برای دریافت مسکن ویژه تهران نیستند، شناخته شدند.

    نظرات