ساخت لامپ‌های LED در کشور

ساخت لامپ‌های LED در کشور

http://www.bananews.ir/پژوهشگران یکی از واحدهای فناور پارک علم و فناوری کرمانشاه موفق به ساخت لامپ‌های LED با مصرفی سه برابر کمتر از لامپ‌های کم مصرف فلوئورسنت شدند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)، لامپ‌های LED در واقع مجموعه‌ای از یک یا چند LED (دیودهای الکتریکی نوری) هستند که برای به دست آوردن شدت نور و رنگ مورد نیاز با یکدیگر در یک مجموعه قرار گرفته و به منظور تامین روشنایی و یا تزئینات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مینا احمدی، مجری این طرح با بیان اینکه لامپ‌های LED یک فناوری جدید و جایگزین سیستم‌های روشنایی کنونی است به ایسنا گفت: در کشورهای پیشرفته استفاده از لامپ‌های فلئورسنت به دلیل ایجاد پرتوهای مادون قرمز و فرابنفش ممنوع بوده و از لامپ‌های LED استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: این لامپ‌ها شامل سه بخش هسته LED، بورد آلومینیومی و کینینگ که محتویات در آن نگهداری می‌شوند است و فناوری ساخت بخش هسته آن تنها در انحصار دو شرکت اروپایی است. در این مرکز موفق شدیم با طراحی و ساخت کینینگ مناسب و تهیه هسته اصلی توسط یک شرکت ترک، لامپ‌های LED را مونتاژ کرده و بسازیم.

مجری طرح در خصوص فناوری این لامپ‌ها خاطرنشان کرد: این لامپ‌ها از نوع لامپ‌های جامد است که از فناوری دیود نور افشان استفاده می کنند که در صنعت روشنایی جزو فناوری‌های های تک است.

 

وی افزود: این لامپ‌ها علاوه بر روشنایی در حوزه لایتینگ (تلفیقی از معماری و مهندسی الکترونیک) جهت زیبایی شهر، تونل‌ها، منازل و پل‌ها استفاده می‌شود.

به گفته وی این صنعت در اماکن توریستی، تاریخی جلوه خاصی ایجاد می‌کنند و از لحاظ زیباشناسی نیز جایگاه خاصی دارد.

احمدی در خصوص مزایای لامپ‌های LED تصریح کرد: طول عمر بین ۵۰ تا ۶۰ هزار ساعت (۵۰، ۶۰ برابر لامپ‌های رشته‌یی ۱۰۰۰ و پنج، شش برابر لامپ‌های فلوئورسنت)، بازده نوری بالا و بین ۷۴ تا ۱۲۰ لومن بر وات (Lum/watt)، روشن شدن بدون پلک و بلافاصله (کمتر از ns20)، قابلیت تنظیم شدت نور، قابلیت تغذیه هم با جریان AC و هم جریان DC با مصرف کم، عدم نیاز به نگهداری دوره‌ای و عاری بودن از هر گونه امواج مضر UV، فرابنفش و فروسرخ از مزایای این لامپ‌ها است.

وی در پایان گفت‌وگو افزود: مدارس، سازمان ها، ادارات و کارخانه‌ها با استفاده از این لامپ‌ها می‌توانند صرفه‌جویی بسیاری در مصرف انرژی و نهایتا کاهش هزینه‌های خود داشته باشند.

    نظرات