تصمیم جدایی ری از تهران کارشناسی نبود

تصمیم جدایی ری از تهران کارشناسی نبود

http://www.bananews.ir/شهردار تهران گفت:‌ این طور فهمیدیم که اگر همه توسعه‌ها و امکانات مادی را فراهم کنیم اما منتج به اثری در رفتار اسلامی انسان‌ها نشود ، ‌کار ما هیچ ارزشی ندارد و این مهم‌ترین وجه ممیز مدیریت دینی با سایر مکاتب مدیریتی دنیاست.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محمدباقر قالیباف در مراسم تکریم و معارفه شهردار منطقه ۲۰ که با حضور امام جمعه شهرری برگزار شد، گفت: باور ما این است که فرصت هایی که به دست ما رسیده به برکت انقلاب و نظام اسلامی و خون شهداست و باید آن را توفیق الهی بدانیم و این که شکر آن جز با خدمت خالصانه به مردم محقق نمی شود و اگر این گونه خدمت کنیم خدا نعمتش را بر ما افزون می کند.

شهردار تهران در ادامه اظهار کرد:‌ مصمم هستیم که در این دوره نیز متمرکز بر فعالیت‌هایی باشیم که بیشتر جنبه‌های تربیتی ،‌ انسانی، ‌فرهنگی و اجتماعی دارد، ‌هرچند که هر انسان منصفی که هشت سال گذشته را دیده باشد نیز رویکرد فرهنگی و اجتماعی شهر را مشاهده کرده و به توسعه اجتماعی همان طور که در گذشته نیز مورد نظر بوده توجه ویژه خواهیم داشت. این امر را در زیر ساخت‌ها نیز بسیار مورد اهمیت می‌دانیم.

وی تصریح کرد:‌ تعداد مساجد، حسینیه‌ها،‌ مراکز ورزشی،‌ سالن‌های تئاتر و سینما، ‌سراهای محلات و زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی برای شهر در همین شهرری که منطقه‌ای محروم بوده ‌با گذشته قابل قیاس نیست و اتفاقات بزرگی در این مدت افتاده است.

قالیباف ادامه داد:‌ در باورهای اسلامی و بنا بر آن چه که از گفته‌های علما ،‌ کارشناسان دین ، ‌فقها و نخبگان شنیدیم و با یک نگاه دینی برای اداره شهر ،‌ این طور فهمیدیم که اگر همه توسعه ها و امکانات مادی را فراهم کنیم اما منتج به اثری در رفتار اسلامی انسان ها نشود ، ‌کار ما هیچ ارزشی ندارد و این مهم ترین وجه ممیز مدیریت دینی با سایر مکاتب مدیریتی دنیاست و باور ما این است که باید بر این موضوع متمرکز شویم و این تحول جدی را در شهروندان ایجاد کنیم.

شهردار تهران با تاکید بر این که شهرری و منطقه ۲۰ تهران نماد عینی فرهنگ اسلامی، ایرانی ماست، ‌گفت: ‌در شهرری این دو وی‍ژگی با هم آمیخته است و کمک می‌کند که به سنت‌ها توجه کنیم و آن را زیر پا نگذاریم، ‌البته نقد منصفانه بر برخی سنت‌ها وجود دارد اما آن‌ها را مانند کسانی که می خواهند پا بر سنت ها بگذارند، نفی نمی‌کنیم.

قالیباف با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر این که "ری قبله تهران و قلب تهران است"، ‌افزود: ‌وظیفه خود را در شهرری بسیار سنگین می دانیم چرا که اینجا نماد عینی فرهنگ اسلامی و ایرانی ماست و ظرفیت‌های خوبی نیز دارد ،‌ هر چند که محرومیت نیز در این منطقه نمایان است و وقتی این ها را در کنار هم می‌بینیم بنا بر تربیت اسلامی خود وظیفه سنگینی حس می کنیم که باید توجه بیشتری کرده و مزیت‌های نسبی آن را فعال کنیم.

وی با اشاره به این که در شهر اتفاقات مهمی را شاهد بودیم گفت: ‌با این وجود بافت فرسوده همچنان زخم کهنه‌ای در پیکر شهر است که هم فرهنگ اسلامی و هم فرهنگ ایرانی ما را مورد آسیب قرار می دهد.

شهردار تهران تصریح کرد: ‌شهرری از قطب های بزرگ گردشگری با رویکرد اسلامی و ایرانی است و نباید این بزرگترین مزیت به بزرگترین نقطه ضعف تبدیل شود، ‌هرچند که همه اینها به شهرداری مربوط نمی شود اما می توانیم با مسائل فرهنگی و انسان محوری و با جوهره دینی و تربیتی گام های بزرگی در این زمینه برداریم.

به گفته قالیباف از سراسر کشور برای زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) به ری مسافرت می کنند و باید برای مسائل حاشیه ای این شهر آن مانند بافت فرسوده و آسیب هایی که ایجاد می کند چاره اندیشی کرد.

 

شهردار پایتخت افزود: حمل و نقل عمومی از موضوعات جدی است که باید از تمرکز خارج شود و شهرداران مناطق باید به ایستگاه های اتوبوس و مترو توجه ویژه داشته باشند و به شهروندانی که در این ایستگاه ها منتظر هستند تا به مقصد برسند، ‌به کارگری که کار پیدا کرده و باید بخشی از حداقل درآمد خود را برای رسیدن به مقصد بدهد توجه ویژه کنند؛ همه اینها مانند موضوع نگهداشت شهر و مسائل خدماتی و فرهنگی از موضوعات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر اهمیت به بدنه شهرداری تهران اظهار کرد :‌ در شهرداری آن طور که باید به بدنه شهرداری توجه نکردیم و این در حالی است که هر چه در شهر اتفاق می‌افتد از همین بدنه است و باید توجه لازم به رفتار انسانی وعدالت محوری در درون شهرداری داشته باشیم و این موضوع از اولویت های اساسی ما در همه زمینه ها شامل به کارگیری ، رعایت شایسته سالاری ، ‌مسائل معیشتی ، ‌حسن اخلاق در سطوح مختلف از رفتگر گرفته تا مدیر مجموعه است.

شهردار تهران تصریح کرد:‌ باور ما این است که شهرداری و شهر ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد و ما باید با اخلاص و مدیریت درست و تکیه بر فرهنگ جهادی به تمام معنا در تمام ابعاد از آن استفاده کنیم و همه مدیران،‌ علما ، ‌خانواده شهدا و همکاران شهرداری برای تحقق ظرفیت ها باید دست به دست هم دهند و قطعا هر مدیری نیز با همبستگی ،‌ همکاری و نظم انظباط موفق می شود تا به این وسیله از ظرفیت ها به خوبی بهره مند شویم .

قالیباف در ادامه با اشاره به موضوع جدایی ری از تهران و تلاش برای جدا نشدن این دو منطقه خاطرنشان کرد:‌ تلاش کردیم تا شهرداری ری از تهران جدا نشود، ‌هرچند از لحاظ مادی حتما به نفع شهر تهران بود که شهرری از تهران جدا شود چرا که حداقل بیش از ۱۰ تا ۱۲ برابر درآمدی که از شهرری امروزکسب می شود بدون در نظر گرفتن زیر ساخت‌های بزرگ مانند مترو ، ‌اتوبان امام علی و سایر بزرگراه‌ها ، ‌بافت فرسوده و غیره‌ برای اداره آن هزینه می شود.

وی افزود:‌ برخی اهالی ری می‌گفتند تهران سختی هایش مانند پساب‌ها ،‌ زباله ها ،‌ ترافیک و آب های سطحی اش به ری می آید اما ما معتقد بودیم این مشکلات که وجود دارد پس حداقل وقتی این مشکلات قطع نمی‌شود تلاش کنیم پولی هم به ری بیاید و از این ظرفیت استفاده شود و تصمیم جدایی ری از تهران اصلا کارشناسی و درست نبود.

قالیباف تصریح کرد:‌ ممکن بود از نظر تقسیمات کشوری، ‌شهرری را مستقل بدانیم و در ادارات دیگر چنین بحث‌هایی مستتر باشد و من خیلی منکر آن نیستم به عنوان یک بافت و تعصباتی که به عنوان یک شهرستان در آن وجود دارد، اما از نظر موضوع شهر و خدمات شهری ،‌ این شهر ضرر می کرد و من احساس تکلیف کردم و بر اساس یک دید کارشناسی استدلال منطقی کردیم و مجموعه نیز همراهی کرد و با همان باور وظیفه خود می دانیم و به این منطقه که از نظر فرهنگی مولد هویتی برای تهران است توجه داریم.

شهردار تهران در ادامه ضمن تشکر از زحمات مهندس بابایی - شهردار سابق این منطقه گفت: ‌ایشان از مدیران شایسته ،‌ با اخلاق و برادران دوران دفاع مقدس ماست و حتما در مسئولیت دیگری از وی استفاده خواهیم کرد.

وی ضمن تاکید بر اهمیت شورایاران و استفاده از نظرات آنان گفت:‌ مهندس کتانباف نیز با توجه به زحماتی که شهرداران قبلی این منطقه مانند آقایان محمدن‍ژاد ، ‌عبداللهی و بابایی داشتند وظیفه سنگینی بر عهده دارند هرچند که ایشان نیز در اهواز کارنامه قابل دفاع و قابل قبولی دارد و با توجه به این که امروز در کنار حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) خدمت می کنند مسئولیت سنگین‌تری نیز دارند و حتما نیز مردم با مدیران لایق فقط همکاری و محبت دارند و جنوب شهر نیز همواره اولویت ما بوده و هست.

بر اساس این گزارش در این مراسم با اهدای لوح تقدیر از زحمات مهندس بابایی شهردار سابق منطقه ۲۰ تقدیر و حکم انتصاب مهندس کتانباف نیز از سوی شهردار تهران به وی اعطا شد .

    نظرات