ارسال نامه به مشترکان پرمصرف برای قطع آب

ارسال نامه به مشترکان پرمصرف برای قطع آب

http://www.bananews.ir/شرکت آب و فاضلاب تهران در نامه‌ای به مشترکان با اشاره به کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی خواستار رعایت متعارف مصرف و کاهش ۳۰ درصدی آب توسط آنها شده و هشدار داده است: در صورت استمرار مصرف غیرمتعارف، امکان تداوم ارائه خدمات در سطح فعلی میسر نخواهد شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) کاهش شدید ذخیره آب پشت سدهای تهران بار دیگر آبرسانی به ۸٫۵ میلیون نفر را در شرایط ویژه قرار داد. مقامات آبفای استان تهران می‌گویند ۱٫۵ میلیون مشترک پرمصرف شناسایی شده و برای آنها اخطاریه‌هایی ارسال کرده‌اند که در صورت ادامه روند مصرف فعلی چاره‌ای جز قطع انشعاب آنها نخواهند داشت. مدیرعامل آبفای استان تهران مشترکان پرمصرف را شامل گروه‌های مصرف کننده بین ۱۵ تا ۳۰ مترمکعب در ماه اعلام کرد.

در این میان، شرکت آب و فاضلاب تهران در نامه‌ای به مشترکان با اشاره به کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی خواستار رعایت متعارف مصرف و کاهش ۳۰ درصدی آب توسط مشترکان شده و هشدار داده است: در صورت استمرار مصرف غیرمتعارف و عدم رعایت، امکان تداوم ارائه خدمات به آن اشتراک در سطح فعلی میسر نخواهد شد.

تابستان امسال برای ساکنان بخش هایی از شهر تهران با قطعی و یا افت فشار آب در ساعاتی از گرم ترین روزهای تابستان همراه بود. در آن مقطع به دلیل افزایش بیش از حد مصرف آب توسط شهروندان و خالی شدن مخازن آبرسانی، برخی مناطق دچار کمبود دسترسی به آب شرب شدند.

 

هرچند این جریان تنها در دو سه روزی ادامه داشت، اما در گرمای بالای ۴۲ درجه تابستان امسال، قطع شدن کولرها و عدم دسترسی به آب شرب، مشکلاتی را برای عده ای از ساکنان کلانشهر تهران ایجاد کرد.

آنچه که حائز اهمیت است اینکه مقامات آبفای استان تهران اعلام کردند با وجود بارها درخواست از شهروندان برای کاهش میزان مصرف آب خود و کمک به جلوگیری از قطع شدن آب بخشی از شهر، اما متاسفانه این هشدارها جدی گرفته نشد و در نهایت باعث قطعی آب کسانی شد که شاید در گروه مشترکان کم مصرف نیز قرار داشته اند، اما دود مصرف بی حساب و کتاب برخی دیگر از مردم به چشم آنها رفت.

قطعی دوباره آب در تهران

با وجود اینکه مصرف روزانه هر تهرانی در روزهای گرم تابستان امسال به ۳ برابر یک هموطن دیگر در استان‌های دیگر کشور نیز رسیده بود، اما با افت دمای هوا رفته رفته وضع کمی بهتر شد و مقامات آبفای تهران توانستند وضعیت پایداری را در آبرسانی به مردم ایجاد کنند.

این روزها به دلیل آنچه که نباریدن باران در بیش از ۵ ماه گذشته، خشکسالی و عدم رعایت الگوی مصرف توسط مردم نامیده می شود یکبار دیگر امکان قطعی آب تهرانی در روزهای پاییز امسال مطرح شد و مقامات آبی کشور هشدار دادند در صورتی که هر تهرانی مصرف روزانه آب خود را به میزان ۲۰ درصد کاهش ندهد، امکان قطعی و یا افت فشار آب وجود خواهد داشت.

البته این بار تدابیر جدی تری در برخورد با مشترکان پرمصرف نیز اندیشیده شد و قرار است در صورت ادامه روند مصرف بیش از حد، انشعاب گروه های پرمصرف برای جلوگیری از قطعی آب مشترکان کم مصرف و یا افراد دارای مصرف استاندارد قطع و جمع آوری شود.

محمد پرورش مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران در این باره گفت: ۸۳ درصد از مشترکان تهران مسکونی هستند و مردم باید در این زمینه رعایت مصرف را انجام دهند. همچنین ۵ درصد نیز اداری داریم.

شناسایی ۱٫۵ میلیون مشترک پرمصرف

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران افزود: از ۱۵ تا ۳۰ مترمکعب ۳ طبقه مصرف داریم که حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک در این طبقات قرار دارند که معادل ۶۵ درصد از کل مشترکان هستند. وی از صدور اخطار برای مشترکان با مصرف بالای ۳۰ مترمکعب در ماه خبر داد و اظهار داشت: برنامه ریزی شد که اگر در مصرف رعایت نشود، برنامه قطع آب در دستور کار قرار گیرد.

پرورش با بیان اینکه بین ۲۰ تا ۳۰ مترمکعب مصرف در ماه نیز از طریق قبوض هشدار خواهند گرفت تصریح کرد: حدود ۱٫۵ میلیون مشترک پرمصرف در استان تهران شناسایی شده است. این مقام مسئول در وزارت نیرو اظهارداشت: آبرسانی به تهران از حساسیت بالایی برخوردار است و ۸۳ درصد پرمصرف ها در بخش مسکونی قرار دارند.

به گفته وی، تدابیر بسیار زیادی از ماه های قبل انجام شده و از مردم خواسته ایم تا ۲۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی کنند. پرورش خاطر نشان کرد: متوسط مصرف کشور ۱۹۰ لیتر است و در تهران متوسط مصرف ۲۴۰ لیتر است. مردم باید مانند دیگر شهرهای کشور تا ۵۰ لیتر مصرف خود را کاهش دهند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران تصریح کرد: ۷۰ درصد از آب شرب مورد نیاز در تهران از سدها تامین می شود که مستقیم به بارندگی بستگی دارد. حدود ۵۰ میلیون مترمکعب نیز کمبود آب داریم.

تهرانی ها مصرف خود را ۵۰ لیتر کاهش دهند

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی های صورت گرفته به یک سری از طبقات مصرف ورود خواهیم کرد و انشعاب آب را قطع می کنیم بیان داشت: یک سری طبقات دیگر نیز که بین ۱۵ تا ۳۰ مترمکعب مصرف می کنند هم اخطار دریافت خواهند کرد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو تاکید کرد: مناطق آبرسانی برنامه ریزی کرده اند که در این روزها به همراه قبوض آب اخطارها را صادرکنند. البته برای مشترکان با مصرف بالای ۳۰ مترمکعب در ماه نیز برخورد به صورت قطعی صورت می گیرد.

پرورش ادامه داد: ما مجبور هستیم که در صورت نیاز، فشار شبکه آب را در تهران کم کنیم که برای برخی طبقات مشکل ایجاد خواهد شد. مردم باید کمک کنند و در مصرف صرفه جویی صورت گیرد. وی با بیان اینکه اگر مردم در تهران به توصیه ها توجهی نکنند و همچنان مصرف در سطح بالایی ادامه یابد قطعی و افت فشار آب خواهیم داشت و حتما باید در این زمینه از سوی مردم همکاری صورت گیرد.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران گفت: در حال حاضر برخی شبکه های داخلی ساختمان ها اشکال دارد ولی در شبکه آبرسانی مشکلی در خصوص کیفیت آب وجود ندارد. پرورش اظهارداشت: آب سد ماملو تا اوایل سال آینده برای بهبود کیفیت آب ۲ میلیون نفر در جنوب تهران وارد شبکه خواهد شد.

روز گذشته نیز در جلسه شورای عالی آب که با حضور رئیس جمهور برگزار شد وزیر نیرو گزارشی از وضعیت بحرانی ذخایر آب در کشور ارائه کرد و روحانی درخواست کرد تا الگوی مشخصی برای مصرف آب در کشور تدوین شود.

مهر

    نظرات