۱۹۶ هزار مسکن مهرآماده افتتاح/پرداخت ۱۰۹۵ میلیارد تومان تسهیلات در دوماه

۱۹۶ هزار مسکن مهرآماده افتتاح/پرداخت ۱۰۹۵ میلیارد تومان تسهیلات در دوماه

http://www.bananews.ir/در نشست مشترک اعضای کمیسیون عمران با وزیر راه و شهرسازی و معاونان که شب گذشته برگزار شد با تاکید بر تکمیل پروژه‌های مسکن مهر و عدم توقف تکمیل آنها، پرداخت ۱۰۹۵ میلیارد تومان تسهیلات مسکن مهر در ۷۵ روز کاری دولت یازدهم را دلیلی بر این موضوع دانست.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سید محسن پور سید آقایی در نشست مشترک اعضای کمیسیون عمران با وزیر راه و شهرسازی و معاونان که در محل ساختمان شهید دادمان برگزار شد با ارائه گزارش از وضعیت حمل ونقل ریلی در کشور بیان داشت: اهداف کلان بخش حمل ونقل ریلی شامل توسعه شبکه ریلی برای دسترسی حداکثر بار و مسافر، رسیدن به سهم بهینه بار و مسافر ریل در بازار داخلی و بین‌المللی، افزایش بهره‌وری برای اقتصادی کردن هرچه بیشتر شبکه ریلی و اتصال شبکه ریلی برون شهری به شبکه‌های حمل ونقل درون شهری است.

وی ادامه داد: اهداف کمی بخش حمل نقل ریلی در افق ۱۴۰۴ شامی رسیدن سهم مسافر از ۱۱ درصد به ۱۸ درصد و سهم بار از ۱۰٫۶ درصد به ۳۰ درصد است.

پور سید اقایی یادآور شد: بخش ریلی نسبت به حمل ونقل جاده‌ای، یک بیستم آلایندگی، یک پنجاهم ایمنی و یک هفتم سوخت مصرف می کند به طوری که تنها در بخش صرفه جویی در مصرف سوخت در مقایسه حمل ونقل ریلی به جاده‌ای در سال ۱۳۹۱، ۲۲ میلیارد و ۹۴۳ میلیون تومان در حمل بار و ۸۴۶۱ میلیارد تومان در بخش مسافر صرفه جویی شده است.

 

معاون وزیر راه وشهرسازی تاکید کرد: اختصاص بودجه مناسب به حوزه ریلی در نهایت موجب افزایش سهم این بخش در جابه‌جایی‌ها و در نتیجه صرفه جویی در مصرف سوخت می‌شود که اگر هزینه صرفه جویی شده مجدد برای توسعه حمل ونقل ریلی اختصاص یابد چرخه مثبتی را شاهد خواهیم بود.

مدیر عامل شرکت راه‌آهن اعلام کرد: اهداف کمی بخش ریلی در افق ۱۳۹۶، افزایش حمل ونقل مسافر به ۴۰٫۷ میلیون نفر با برخ رشد متوسط ۷٫۹ درصد و در بخش بار به ۶۴٫۲ میلیون تن با نرخ رشد متوسط ۱۵٫۵ درصد است.

وی مهمترین چالش‌های حوزه حمل و نقل ریلی را قطع کامل یارانه بخش خصوصی از سوی قانونگزار حتی برای قطارهای حومه‌ای، عدم انتقال مزیت منافع حاصل از صرفه‌جویی سوخت به راه‌آهن، پایین بودن قیمت سوخت و در نتیجه غیر اقتصادی نمودن حمل ونقل ریلی از دیدگاه بنگاهی و پایین بودن مشوق‌های ورود بخش خصوصی به این حوزه دانست.

۱۹۶۰۰۰ واحد مسکونی مهر آماده افتتاح

در ادامه این نشست ابوالفضل صومعلو معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت مسکن مهر بیان داشت: بر اساس برنامه از سال ۸۹ تا ۹۲ ساخت دو میلیون و ۱۵۵ هزار واحد مسکونی پیش بینی شده است که یک میلیون و ۹۹۵ هزار واحد تاکنون به مرحله اسکلت و سقف رسیده است و از تعداد کل یک میلیون و ۸۵۱ هزار واحد به مرحله اتمام سفت کاری و یک میلیون و ۴۳۲ هزار واحد مسکونی نیز مرحله نازک کاری شده است.

وی تاکید کرد: در دو ماه فعالیت دولت یازدهم ۶۰ هزار واحد به مرحله نازک کاری شده است و در این مدت ۴۶ هزار واحد به مرحله سفت کاری رسیده است.

صومعلو یادآور شد: تا پایان سال ۱۳۹۱، ۷۳۷ هزار و ۲۱۷ واحد مسکونی مهر در کشور افتتاح شده است که در سال ۹۲ نیز ۲۹۲ هزار و ۳۷ واحد افتتاح شده است که در مجموع تاکنون شامل نزدیک به یک میلیون و ۳۰ هزار واحد مسکونی می‌شود.

وی اعلام کرد: مجموع تسهیلات مالی پرداخت شده در بخش مسکن روستایی و شهری تا تاریخ ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۲، ۴۲ میلیارد و ۳۸۸ میلیون تومان بوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در مدت حدود دو ماه فعالیت دولت یازدهم ۱۰۹۵ میلیارد تومان تسهیلات مسکن مهر پرداخت شده است.

وی در پایان گزارش خود به فاصله ساخت و ساز و تامین انشعابات آب و برق اشاره کرد و گفت: در جلسه هیات دولت با ارائه گزارش بر تامین امکانات زیر بنایی مسکن مهر تاکید شد.

در ادامه این جلسه پس از سخنان نمایندگان عضو کمیسیون عمران، رئیس این کمیسیون به ارائه جمع بندی پرداخت و گفت: این جلسه بیشتر تمرکز بر حوزه ریلی و مسکن مهر بود که بررسی تمام قسمت‌های وزارت راه وشهرسازی نیاز به جلسات متعدد دارد.

سید مهدی هاشمی برای دریافت لوایح دولت در حوزه راه و شهرسازی اعلام آمادگی کرد و گفت: برای اجرای برنامه‌ها زمان بندی صورت گیرد و اعلام شود و توقعات وزارتخانه نیز به ما منتقل شود.

وی با اشاره به لزوم برگزاری جلسات رودررو مدیران وزارتخانه با نمایندگان عضو کمیسیون عمران بر جلوگیری از طرح مباحث محاوره‌ای در رسانه‌ها تاکید و طرح و حل موضوعات در فضاهای دیگر را نامناسب برشمرد.

وزیر راه و شهرسازی نیز در پایان این نشست نظرات نمایندگان را از سر خیرخواهی دانست و تصریح کرد: معاونان وزیر و رؤسای سازمان ها و شرکت‌های تابعه باید جلسات مستمر با اعضای کمیسیون عمران را داشته باشند تا بتوانند فاصله اطلاعاتی بین خود و نمایندگان را برطرف کنن و به نگاه مشترکی دست یابند.

آخوندی یادآور شد: در ۷۵ روز تشکیل دولت یازدهم اتفاق خاصی رخ نداده است و همچنان مشغول سازماندهی وزارتخانه هستیم وبا کمی حوصله در خصوص مسائل مختلف با یکدیگر به گفت‌وگو خواهیم پرداخت.

وی تاکید کرد: در مورد مسکن مهر چیزی متوقف نشده است بلکه ادامه این برنامه مورد بحث است. چطور گفته می‌شود ساخت مسکن مهر متوقف شده است اما ۱۰۹۵ میلیارد تومان در این دولت یازدهم تسهیلات مالی پرداخت شده است.

وزیر راه و شهرسازی بیان داشت: سعی خواهیم کرد برنامه‌ای واقع بینانه بر اساس ظرفیت‌های موجود ارائه کنیم و اگر برنامه‌ای انجام نشدنی باشد حتما اعلام می کنیم.

    نظرات