جبران بخشی از کمبودها در صورت افزایش قیمت برق

جبران بخشی از کمبودها در صورت افزایش قیمت برق

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت توانیر با تاکید بر این‌که نخستین چالش صنعت برق کمبود نقدینگی است، اظهار کرد: در صورتی که قیمت برق به ۶۸ تومان برسد می‌توانیم کمی کمبودها را جبران کنیم و مقداری از نگرانی‌ها رفع می شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) همایون حائری در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اشاره به این‌که افزایش قیمت بستگی به نظر دولت و مجلس دارد گفت:‌ بدهی انباشته شرکت روی ایجاد ظرفیت‌های جدید در صنعت تاثیر گذاشته است.

وی اظهار کرد: تبدیل میزان این تاثیر به کمیت بسیار سخت است اما مساله بدهی‌ها قطعا اثرگذار بوده چرا که صنعت‌گر هنگام ورود به عرصه با عدم تامین مسائل مالی مواجه می‌شود.

مدیرعامل شرکت توانیر همچنین تاکید کرد که علیرغم مشکل کمبود نقدینگی به عنوان نخستین چالش صنعت برق، فعالان در این حوزه با تمام توان خود کار می‌کنند و از پا نمی‌شینند.

هزینه تولید برق بدون احتساب سوخت گرفته می‌شود

حائری در مورد علت تامین ۳۵ درصد از سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها در نیمه اول سال ازطریق مازوت و گازوئیل و تاثیر آن در افزایش نرخ تولید گفت: استفاده از سوخت مایع قیمت را بالا می‌برد اما در زمانی که گاز در دسترس نبود سوخت مایع به نیروگاه‌ها داده می‌شد.

وی با اشاره به این‌که در مواردی به دلیل آماده شدن پالایشگاه‌ها برای فعالیت در زمستان، سوخت گاز به میزان کمتری به نیروگاه‌ها داده می‌شد، گفت: گرچه سوخت مایع هزینه‌ تعمیر و نگهداری را افزایش می دهد و هزینه تولید نیز بالا می‌رود اما با شرایط موجود مقدار گازی که به نیروگاه‌ها داده می‌شود نسبتا بد نیست.

مدیر عامل شرکت توانیر با اشاره به این که وعده داده شده در سال آینده شرایط تامین گاز بسیار خوب شود، گفت: در حال حاضر باید مانند سالیان گذشته از همکاری از این شرایط عبور کنیم و با وجود این که ۳۵ درصد رقم بالایی است اما اثر چندانی ندارد.

حائری در مورد تاثیر افزایش هزینه در زمان استفاده از سوخت مایع به جای گاز گفت: ما انقدر بدهکار هستیم که هزینه این بخش چندان به نظر نمی‌رسد.

وی تاکید کرد: قیمت تولید برق بدون نرخ سوخت حساب می‌شود و هزینه تولیدی که از خریدار اخذ می‌شود بدون در نظر گرفتن سوخت نیروگاه است.چرا که دولت هزینه آن را می پردازد.

در فصل بهار و تابستان حدود ۳۵ درصد از سوخت نیروگاه‌های کشور را مازوت و گازوئیل تشکیل می دادند که هزینه آن‌ها نسبت به سوخت گاز چندین برابر است.

    نظرات