حمایت دولت از پروژه احداث تونل های مشترک تاسیسات شهری الزامی است

حمایت دولت از پروژه احداث تونل های مشترک تاسیسات شهری الزامی است

http://www.bananews.ir/سخنگوی شورای شهر تهران با تاکید بر ضرورت مشارکت دولت در تامین مالی پروژه های زیربنایی تهران گفت: دولت باید از اجرای پروژه هایی نظیر احداث تونل های مشترک تاسیساتی حمایت کند و هزینه های استقرار خود در پایتخت را با تامین منابع لازم برای این قبیل ماموریت های پرهزینه اما اولویت دار بپردازد؛ البته شورای شهر نیز پیش بینی منابع دولتی برای این موارد را دنبال خواهد کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)، رضا تقی پور، درباره رویکردهای بودجه معاونت فنی و عمرانی در سال ۱۳۹۳، به اهمیت بودجه ریزی عملیاتی اشاره کرد و گفت: برنامه های معاونت فنی و عمرانی نیز همچون سایر معاونت ها باید به صورت مباحث قابل تبدیل به معیارهای کمی و قابل اندازه گیری در برنامه ۵ ساله مصوب شود تا بر اساس آن بتوان برای برش یک ساله برنامه در بودجه سال آینده تصمیم گیری کرد.

وی به اهمیت توسعه مستمر کالبد شهر به فراخور نیازهای گوناگون پایتخت اشاره کرد و با بیان اینکه فعالیت های عمرانی در تهران خط پایانی ندارد، افزود: قطعا فعالیت های عمرانی برنامه ۵ ساله دوم روی زمین نخواهد ماند؛ ضمن اینکه اولویت های حمل و نقلی مدیریت شهری قطعا ماموریت هایی را برای معاونت فنی و عمرانی به دنبال خواهد داشت.

تقی پور در عین حال بر ضرورت پیش بینی یک برنامه و الگوی جامع حمل و نقلی در تهران برای ۵ سال پیش رو تاکید و تصریح کرد: توسعه شبکه معابر شهر با اجرای پروژه های مختلف اعم از احداث بزرگراه های جدید یا افزایش ظرفیت بزرگراه های فعلی ، باید مبتنی بر این برنامه جامع باشد. اجرای پروژه های عمرانی در تهران قاعدتا سلیقه ای نخواهد بود بلکه تنها در صورتی که در خدمت این مدل حمل و نقلی جامع باشد، اجرا می شود.

وی در ادامه با اشاره به پروژه های متعددی که معاونت فنی و عمرانی در زیر سطح زمین باید اجرا کند، گفت : شهرداری تهران میراث دار جانمایی نامنظم و سنتی شبکه های تاسیساتی در طول سالیان دراز گذشته است و اکنون توسعه شهر به مرحله ای رسیده که دیگر نمی توان این مدل آشفته را ادامه داد.

به اعتقاد تقی پور که سابقه تصدی مسئولیت وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات را نیز در کارنامه خود دارد و مستقیما با جانمایی تاسیسات ارتباطی و فیبرهای نوری امثال آن سر و کار داشته است، احداث تونل های مشترک تاسیسات در تهران یکی از برنامه های عمرانی است که هر چند اجرای آن ممکن است نیازمند زمان زیادی باشد اما قطعا یکی از اولویت های تهران محسوب می شود.

وی در ادامه با بیان آنکه تهران علاوه بر هویت مستقل خود به عنوان یک کلانشهر، هویت دیگری به عنوان «پایتخت» دارد، خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از بار ترافیک ، سکونت و کسب و کار در تهران ناشی از همین هویت دوم است. در چنین شرایطی دولت باید از اجرای پروژه های زیربنایی نظیر احداث تونل های مشترک تاسیساتی حمایت کند و هزینه های استقرار خود در پایتخت را با تامین منابع برای این قبیل ماموریت های پرهزینه اما اولویت دارد بپردازد.

سخنگوی شورای شهر تهران معتقد است دولت همان گونه که ۵۰ درصد هزینه های توسعه مترو تهران را باید بپردازد، تامین سهم قابل توجهی از سایر پروژه های عمرانی کلیدی و فرامنطقه ای شهرداری را نیز باید بر عهده بگیرد.

تقی پور تاکید کرد که شورای شهر به دنبال پیش بینی منابع دولتی برای اجرای برخی پروژه های عمرانی زیر سطحی نظیر شبکه جمع آوری آب های سطحی و تونل های مشترک تاسیساتی در طول برنامه ۵ ساله دوم است و قطعا در این ارتباط رایزنی هایی با دولت خواهد داشت.

    نظرات