انتقاد معاون آخوندی از نحوه بازسازی بم

انتقاد معاون آخوندی از نحوه بازسازی بم

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از نوع بازسازی بم پس از زلزله و بی توجهی به نقشه طراحان برای این شهر، گفت: در جریان بازسازی بین افرادی که فکر می‌کردند و آنهایی که عمل می‌کردند، فاصله عمیقی وجود داشت.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) پیروز حناچی در گفتگو با مهر در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت ساخت و ساز و معماری ساختمان‌ها در شهر بم پس از زلزله و بازسازی، گفت: در سال ۸۲ ، ۶ هزار واحد مسکونی با ۶ هزار نوع تیپ و حدود ۸۰ متر بنا برای بم طراحی شد اما در مقام اجرا پیمانکاران و مجریان بازسازی، اقدام دیگری را که انجام آن ساده تر بود را انتخاب کردند.

وی افزود: کیفیت یک پروژه، محصول زمان، وقت و فکری است که معطوف آن می شود و کیفیت یک امر اتفاقی نیست. بنابراین به جهت نرم افزاری در بم خیلی استثنایی عمل کردیم و کار دولت در این زمینه قابل تقدیر بود اما در مقام اجرا در بخش‌های مسکونی قابل نقد است البته در بخش ساختمان‌های دولتی نیز اقدامات قابل تقدیری انجام شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: خیابانی در بم با نام یکطرفه که اصلی ترین خیابان تجاری بم است، قرار بود همانطور حفظ شود به خصوص درختان اکالیپتوسی که با عمر ۶۰ تا ۷۰ سال در این خیابان وجود داشت اما نمی دانم چرا برخی با فضای سبز و محیط زیست مشکل دارند زیرا تمام درخت‌ها در اجرای جداره ها در این خیابان قطع شد در حالیکه اجازه تعریض خیابان و یا قطع درختان داده نشده بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر، ظاهر خیابان کاملا تغییر کرده است، گفت: تمام دستمایه زندگی مردم در بم تلفیق فضای سبز و زندگی بود بطوریکه تا پیش از زلزله واحدهای مسکونی در بم بطور متوسط حدود ۴۰۰ متر مساحت داشتند و مردم در خانه باغ زندگی می‌کردند.

حناچی افزود: زندگی در بم بدون تلفیق با فضای سبز ممکن نیست زیرا بادهای ۱۲۰ روزه ای در این منطقه وجود دارد که بدون فضای سبز تحمل آنها طاقت فرسا است.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: در جمعبندی زلزله بم و تجربه بازسازی علیرغم تشکر از تمام زحمات مسولین بازسازی، بین افرادی که فکر می‌کردند و آنهایی که عمل می‌کردند فاصله عمیقی وجود داشت.

    نظرات