کاهش هزینه‌ها مردم را صاحبخانه می‌کند نه افزایش وام

کاهش هزینه‌ها مردم را صاحبخانه می‌کند نه افزایش وام

http://www.bananews.ir/با توجه به فاصله میان درآمد و هزینه در کشور ابتدا باید درآمدها و هزینه‌ها با یکدیگر متناسب شوند سپس برای افزایش وام مسکن تصمصم‌گیری شود. از سوی دیگر افزایش وام مسکن راهکار بازار این بخش نیست بلکه کاهش هزینه تمام شده و افزایش عرضه می‌تواند قدرت خرید ایجاد کند.

به گزارش بنانیوز ؛ محمدعلی پورشیرازی - کارشناس مسکن - در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اشاره به افزایش مبلغ وام مسکن به ۳۵ میلیون تومان اظهار کرد: افزایش وام مسکن بدون در نظر گرفتن چگونگی پرداخت وام‌ها موجب افزایش کم قیمت مسکن اما رونق خرید و فروش مسکن می‌شود لذا ابتدا باید فاصله درآمد و هزینه متناسب شود.

به گفته وی یکی دیگر از مشکلات اساسی در کشور این است که همه مردم گمان می‌کنند باید صاحبخانه شوند در صورتی که در اکثر کشورها خانه به صورت اجاره‌ای و با امکانات و رفاه بیشتری عرضه می‌شود.

این کارشناس افزود: ممکن است با افزایش مبلغ ناچیزی نسبت به کل قیمت مسکن افزایش قیمتی در بازار ایجاد شود که آن هم تحت تاثیر بازار روانی خواهد بود اما به طور کلی این وام‌ها تاثیر چندانی بر بازار قیمتی مسکن ندارند.

وی افزود: اعطای وام مسکن به روش فعلی و اینگونه روش‌ها مشکلی از دوش مسکن بر نمی‌دارد و از جمله عوامل نجات مسکن از شرایط رکودی ایجاد فضای رقابت و عرضه مسکن است.

پورشیرازی تاکید کرد: باید قیمت تمام شده مسکن کاهش یابد؛ به گونه‌ای که بازار رقابتی میان فروشندگان ایجاد شود و دولت در کاهش هزینه مواد اولیه نظارت کند و مابقی مراحل به دست مردم و بخش خصوصی اداره شود.

این کارشناس اظهار کرد: با افزایش وام مسکن، بیکاری و بدهکاری افزایش می‌یابد چراکه در صورت افزایش مبلغ وام‌ها توان مالی پرداخت‌ها کاهش می‌یابد.

پورشیرازی با بیان اینکه راه برطرف شدن مشکلات مسکن کشور افزایش وام‌ها و اینگونه روش‌ها نیست،‌ تصریح کرد: باید مشکلات مسکن از ریشه و با برنامه‌های نظارت اقتصادی برطرف شود؛ به گونه‌ای که در صورت وجود اقتصاد با ثبات و آرام، مسکن نیز وضعیت آرامی به خود می‌گیرد.

این کارشناس افزود: با توجه به نرخ تورم طی سال‌های اخیر، افزایش میزان حقوق و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی نیز باید دقیق‌تر صورت گیرد تا کمتر شاهد تورم در اقتصاد باشیم.

وی تاکید کرد: همواره اقتصاد ایران مخالف اقتصاد جهانی حرکت کرده است؛ به گونه‌ای در همه دنیا در کنار رکود، تنزل قیمت‌ها نیز ایجاد می‌شود در حالی که در کشور ما این امر برعکس است و در زمان رکود قیمت‌ها به قوت خود باقی می‌مانند یا مردم کمتر به سمت خرید روی می‌آورند.

به گفته پورشیرازی با توجه به اینکه صنعت ساختمان با حداقل ۲۶۰ صنعت و شغل دیگر در ارتباط است باید به فکر رونق بیشتر آن باشیم و به نظر می‌رسد با افزایش میزان وام مسکن و رونق گرفتن بازار صنایع دیگر هم فعال می‌شوند.

    نظرات