وام «کمک هزینه خرید مسکن ایثارگران» افزایش می‌یابد

وام «کمک هزینه خرید مسکن ایثارگران» افزایش می‌یابد

http://www.bananews.ir/معاون عمران و مسکن بنیاد شهید و امور ایثارگران از افزایش احتمالی «وام کمک هزینه خرید مسکن ایثارگران» خبر داد و گفت: در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی، میزان تسهیلات پرداختی برای شهرهای بزرگ بالای یک میلیون نفر به ۷۲ میلیون تومان، مراکز استان‌ها به ۶۰ میلیون تومان و شهرستان‌های کوچک به ۵۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

به گزارش بنانیوز ؛ سید حسین هادیانی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: امسال «تسهیلات» مسکن ایثارگران به میزان ۶۰ میلیون تومان برای شهرهای بزرگ بالای یک میلیون نفر، ۵۰ میلیون تومان برای مراکز استان‌ها و ۴۰ میلیون تومان برای شهرستان‌های کوچک در نظر گرفته شده بود.

وی افزود: در کنار این تسهیلات، بنیاد شهید به افرادی که قصد خرید مسکن داشته باشند، کمک‌هایی از محل اعتبارات خود به تناسب ایثارگری هر فرد اعطا خواهد کرد.

هادیانی با اعلام اینکه شنیده‌هایی حاکی از کاهش سهمیه اعطایی سال آینده ایثارگران از تعداد ۱۰۰ هزار به ۶۰ هزار نفر نیز وجود دارد، افزود: این اعداد و ارقام فقط در حد شنیده‌هاست و پس از تایید شورای نگهبان ارقام قطعی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه تسهیلات مسکن اعطایی به ایثارگران از محل اعتبارات بنیاد شهید نیست، اظهار کرد: بانک مرکزی با مشخص کردن بانک‌های عامل اقدام به اعطای تسهیلات با کارمزد چهار درصد می‌کند.

 

معاون عمران و مسکن بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به افرادی که واجد شرایط دریافت وام هستند، گفت: در سال ۹۱ تسهیلات به جانبازان بالای ۲۵ درصد تعلق می‌گرفت که این تسهیلات در سال ۹۲ به جانبازان بالای ۲۰ درصد تعلق گرفت. هم چنین صحبت‌هایی مبنی بر اعطای وام به جانبازان بالای ۱۵ درصد برای سال ۹۳ مطرح شده است. علاوه بر این تسهیلات شامل آزادگان، خانواده شهدا و فرزندان جانبازان بالای ۷۰ درصد نیز می‌شود.

وی با انتقاد از همکاری نکردن بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به ایثارگران، گفت: قانون پرداخت وام به ۱۰۰ هزار نفر برای هر سال را در نظر گرفته، بانک مرکزی نیز بر همین اساس این تعداد را میان بانک‌های عامل توزیع کرده است اما بانک‌های عامل فقط به بخشی از این تعداد ایثارگر تسهیلات اختصاص داده‌اند.

به گفته هادیانی، بانکهای عامل همچون صادرات تنها به ۵۰ درصد از ایثارگران واجد شرایط دریافت وام، ملت به ۲۰ درصد، رفاه به ۲۰ درصد، سپه به صفر درصد، تجارت به ۱۰۰ درصد و ملی به ۱۰۰ درصد واجدین یاد شده تسهیلات تخصیص داده‌اند؛ به عبارت دیگر امسال به طور کلی فقط به ۴۰ هزار نفر تسهیلات اختصاص داده شده است.

هادیانی تعداد معرفی شدگان به بانک مرکزی برای دریافت وام را حدود ۳۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: تاکنون فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد این افراد توانستند وام خود را دریافت کنند.

وی جامعه آماری مشمول دریافت وام ایثارگران را حدود ۷۲۳ هزار نفر اعلام و تصریح کرد: از این تعداد ۳۷۸ هزار نفر در سال‌های گذشته وام دریافت کرده‌اند.

هادیانی در مورد تعداد خانواده‌های ایثارگر فاقد مسکن، اظهار کرد: آمار دقیقی در این باره در دست نیست اما می‌توان گفت بخش عمده‌ای از خانواده ایثارگران در روستاها زندگی می‌کنند و علیرغم داشتن مسکن، وضعیت مسکن این افراد چندان مطلوب و شایسته آنها نیست.

پیشنهاد افزایش ۱۶ درصدی بودجه سال ۹۳ بنیاد شهید
معاون عمران و مسکن بنیاد شهید با اشاره به پیشنهاد افزایش ۱۶ درصدی بودجه سال ۹۳ بنیاد شهید، عنوان کرد: بودجه امسال نسبت به سال ۹۱ کاهش داشت که با توجه به شرایط خاص کشور، شاهد تخصیص اعتبارات کمی بودیم لذا ۳۰ درصد بودجه پروژه‌های عمرانی و ۵۰ درصد بودجه در سایر بخشها تخصیص یافت.

هادیانی افزود: این در حالیست که تصویب پیشنهاد افزایش ۱۶ درصدی بودجه سال ۹۳ منوط به تصویب بودجه و تصمیم نهایی مجلس شورای اسلامی در این زمینه است.

وی با اشاره به پروژه‌های فرهنگی و ورزشی و توانبخشی در مراکز استان‌ها، گفت: از سال ۸۷ این پروژه‌ها با سطح زیربنایی ۳۴۸ هزار مترمربع، در سطح کشور آغاز شده است که تا به امروز ۶۰ درصد پیشرفت کرده و برخی نیز تکمیل شده است.

    نظرات