بلاتکلیفی خریداران مسکن ویژه با وجود پرداخت ۸۰ میلیون تومان

بلاتکلیفی خریداران مسکن ویژه با وجود پرداخت ۸۰ میلیون تومان

http://www.bananews.irبا وجود تاکید مسئولان مسکنی دولت یازدهم نسبت به پایبندی به همه تعهدات دولت قبل، هیچ خبری از چگونگی ساخت و ساز و زمان تحویل مسکن ویژه تهرانسر نیست و متقاضیان علیرغم واریز ۸۰ میلیون تومان و گذشت یکسال و هشت ماه هنوز قراردادی از سوی وزارت راه و شهرسازی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)،امروز - ۱۵ اردیبهشت - پایان مهلت پرداخت چهارمین قسط ۲۰ میلیون تومانی متقاضیان مسکن ویژه تهرانسر است و با این حساب متقاضیان از مهر ۹۱ تا کنون ۸۰ میلیون تومان به حساب اداره راه و شهرسازی استان تهران برای پیش‌خرید واحدهای مسکن ویژه تهرانسر پرداخت کرده‌اند اما با ابهامات و سوالات متعددی مواجه هستند و شرایط ساخت، قرارداد و زمان تحویل این واحدها همچنان مبهم است.

 

مسئولان مربوطه طی چند ماه اخیر هیچ توضیحی درباره روند ساخت و ساز پروژه به متقاضیان نداده‌اند و مهم‌تر از همه اینکه هیچ تارخی برای زمان تحویل اعلام نشده است و پیش‌خریداران در بازدیدهای خود از محل پروژه از کندی ساخت و ساز و نداشتن هیچ گونه پیشرفت فیزیکی گلایه دارند و در صورت مراجعه حضوری به اداره راه و شهرسازی استان تهران پاسخ روشنی دریافت نمی‌کنند و فقط طی پیامک‌های مکرر به آنها اعلام می شود که " از مراجعه حضوری بپرهیزید و به زودی قراردادها تحویل داده می شود". چراکه متقاضیان زمستان گذشته پیش قراداد جدید امضا کردند اما امضای یک جانبه و هنوز این قراردادها را تحویل نگرفته‌اند.

با توجه به ثبت‌نام ۲۵۶۰ نفر در این پروژه و پرداخت ۸۰ میلیونی هر متقاضی تاکنون ۲۰۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای ساخت این پروژه واریز شده است اما روند ساخت پروژه بسیار عقب‌تر از این میزان پرداخت است. از سوی دیگر از آغاز ساخت پروژه یک سال و هشت ماه می‌گذرد.

 تهرانسر اولین سایت مسکن ویژه کشور است که قرار بود با مبلغ نهایتا ۲۵۰ میلیون تومان و طی یکسال به متقاضیان تحویل داده شود اما با تغییر دولت و مسئولان این بخش، شرایط تحویل و مبلغ این واحدها تغییر کرد؛ به گونه‌ای ۵۶ میلیون تومان به قیمت هر واحد اضافه شد و زمان تحویل هر واحد به ۱۵ ماه پس از انعقاد قرارداد جدید موکول شد که البته این موضوع مبهم است.

بر اساس تغییرات جدید، متقاضیان مسکن ویژه تهرانسر باید طی ۱۰ سال ۲۹۳ میلیون تومان برای هر واحد بپردازند که این پرداختی شامل ۱۴۱ میلیون تومان قبل از تحویل واحد است که ۸۰ میلیون تومان آن طی چهار قسط ۲۰ میلیون تومانی و ۶۱ میلیون تومان آن به عنوان قسط پنجم باید واریز شود درصورتیکه قرار بود قسط پنجم ۴۵ میلیون تومان باشد یعنی متقاضی قبل از تحویل واحد خود باید ۱۲۵ میلیون تومان واریز می‌کرد نه ۱۴۱ میلیون تومان.

همچنین بر اساس آنچه اداره راه و شهرسازی استان تهران اعلام کرده باید ۱۱۲ میلیون تومان به عنوان اقساط ۱۰ ساله به صورت ماهانه پرداخت شود و ۴۰ میلیون تومان باقی مانده پس از تکمیل اقساط ۱۰ ساله یکجا برای سند به نام کردن پرداخت شود.

با توجه به وجود ۲۵۶۰ متقاضی در این پروژه و افزایش ۵۶ میلیون تومانی قیمت فروش هر واحد، ۱۴۳ میلیارد و ۳۶۰ میلیون تومان به مبلغ کل پروژه اضافه شده است.

 متقاضیان مسکنی که به دلایل مختلفی موفق به ثبت‌نام مسکن مهر نشده بودند، ثبت‌نام و خرید واحد مسکونی در تهران را گزینه مناسبی برای خانه‌دار شدن خود دیدند و به اعتبار حضور دولت به عنوان پیش‌فروش کننده برای خرید این واحدها اقدام کردند اما گویا بدحسابی بساز و بفروش‌های بخش خصوصی روی مسئولان هم تاثیر گذاشته است!

 

ایسنا

 

    نظرات