نیاز کشور به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن ریل جدید

نیاز کشور به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن ریل جدید

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی با اشاره به در اولویت قرار داشتن توسعه راه آهن از نیاز کشور به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن مواد مورد نیاز برای ریل گذاری خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irعباس آخوندی در مراسم امضای تفاهم نامه ساخت خطوط ریل UIC60 توسط ذوب آهن اصفهان تصریح کرد: در حال حاضر ساخت ۱۰ هزار کیلومتر خط آهن جدید در دستور کار کشور قرار دارد و در کنار آن برنامه‌ بهسازی کارآیی ۳۵۰۰ کیلومتر راه جدید دیگر نیز در برنامه است و در مجموع تا حدود ۱۵ هزار کیلومتر خط آهن در دستور کار داریم.

وی اضافه کرد: با احتساب این که برای ساخت هر یک کیلومتر راه آهن به ۱۲۰ تن ریل احتیاج است می توان نتیجه گرفت برای این ۱۵ هزار کیلومتر به بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن مصرف ریل نیاز داریم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که این میزان از ریل مورد نیاز ارزش سرمایه‌گذاری داخلی را دارد، عنوان کرد: طبق توافق صورت گرفته وزارت راه و شهرسازی متعهد شد چنانچه ریل‌های تولیدی داخل استاندارد کافی را داشته و در زمان لازم تحویل داده شوند این وزارتخانه مواد مورد نیاز خود را از این طریق تامین کند.

آخوندی با اشاره به اولویت وزارت راه برای توسعه برای بخش ناوگان ریلی کشور اظهار کرد: ما باید تلاش کنیم حجم بالای ترانزیت کالاهای اصلی مانند فولاد را که بخش عمده‌ای از آن از طریق جاده انجام می‌شود به سمت راه آهن گسیل دهیم و به این ترتیب این صنعت بسیار مهم را توسعه بخشیم.

وی افزود: در این راستا از راه آهن خواسته شده با کاهش تعرفه‌ها و رساندن آن به نزدیکی تعرفه جاده مقدمات افزایش ترانزیت ریلی را فراهم کند.

وزیر راه و شهرسازی در پایان خاطرنشان کرد: انتظار داریم با پیشروی در طرح‌های در دست اجرا بارهای ریل پسند را به سمت راه‌آهن بفرستیم و با همراهی تمام نهادهای ذیربط لازمه توسعه این بخش را فراهم کنیم.

 

ایسنا

    نظرات