۷٫۱ درصد مسکن در اختیار خانوارهای تک نفره/ ۳ برابر شدن میانگین قیمت مسکن به درآمد خانوار

۷٫۱ درصد مسکن در اختیار خانوارهای تک نفره/ ۳ برابر شدن میانگین قیمت مسکن به درآمد خانوار

http://www.bananews.ir/مقایسه نسبت خانوارهای تک نفره از کل خانوارهای موجود در کشور نشان می دهد که پس از طی یک روند نزولی در این نسبت، از سال ۱۳۷۰ درصد خانوارهای تک نفره افزایش یافته و در سال ۱۳۹۰ به میزان قابل توجه ۷٫۱ درصد رسیده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن ستاد وزارت راه وشهرسازی اعلام کرد: در حدود ۷ درصد از مسکن های موجود در کشور، فقط یک نفر ساکن است و با توجه به افزایش سرعت تحولات فرهنگی و اجتماعی در کشور، پیش بینی می‌شود این درصد در سال‌های آتی نیز افزایش یابد.

افزایش سهم خانوارهای تک نفره کشور و لزوم کوچک سازی مسکن و تقاضای مسکن توسط خانوارها صورت می پذیرد و هرگونه تغییر شکل در خانوار، باعث تغییر در میزان و نوع نیاز به واحدهای مسکونی می‌شود. به طوری که تغییر شکل خانوارها از گسترده به هسته‌ای منجر به خرد شدن خانوارهای بزرگ و شکل گیری خانوارهای کم جمعیت شده و در نتیجه نیاز به واحدهای مسکونی کوچک افزایش یافته است.

بنابر این گزارش تغییرات فرهنگی و اجتماعی کشور در دهه اخیر نیز موجب ایجاد تغییراتی در اندازه و بعد خانوارها شده است. از جمله این تغییرات افزایش میزان طلاق، تجردگزینی و سکونت مستقل سالخوردگان است. آمارها نشان می‌دهد سن ازدواج افزایش یافته، تجرد قطعی بخصوص در زنان با افزایش مواجه شده، طلاق به شدت افزایش یافته و سکونت مستقل افراد سالخورده نیز قابل توجه است.

علاوه بر این موارد، مهاجرت مستقل افراد برای تحصیل و اشتغال نیز افزایش یافته است. همه این تغییرات باعث افزایش نیاز به واحدهای مسکونی، به خصوص واحدهای مسکونی با متراژ پایین می‌شود بنابراین بررسی روند درصد خانوارهای تک نفره جهت برنامه ریزی در بخش مسکن حائز اهمیت است.

آمارها نشان می‌دهد، میانگین نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوارهای ایرانی پس از طی یک روند نزولی در دهه ۷۰ ، از سال ۱۳۸۰ شروع به افزایش نموده و در سال ۱۳۹۲ به حدود سه برابر سال ۱۳۸۰ رسیده است.

بررسی آمارها همچنین نشان می‌دهد که در بین مراکز استان‌ها در سال ۱۳۹۱ ، بالاترین نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوارهای شهری مربوط به شهر تهران و سپس شهر قم و همدان است و شهرهای یزد، اهواز و ایلام به ترتیب دارای کمترین نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار هستند.

این بررسی همچنین نشان می‌دهد که بالاترین نسبت قیمت مسکن به درآمد کشور (در شهر تهران) حدود ۳ برابر پایین‌ترین این نسبت(در شهر یزد) است.

اطلاعات دریافتی از سامانه ثبت معاملات املاک کشور نشان دهنده افت مبایعات مسکن طی سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱ است .هرچند در اواخر سال با مقاومت قیمتها و همچنین زمزمه‌های اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، تعویق خرید دارای هزینه ریسک بالا ارزیابی می‌گردید که نتیجه آن افزایش تعداد مبایعات از بهمن ماه به این سو بود.

همچنین در بازار اجاره نیز با وجود افزایش در نیمه اول سال ۱۳۹۲ ، نیمه دوم سال با ثبات قابل قبولی سپری شد؛ ضمن اینکه نرخ رشد نقطه ای با کاهش پیوسته مواجه شد.

در اکثر کشورها تامین هزینه مسکن مشکل اصلی خانوارها است ولی به نظر می‌رسد این مشکل برای خانوارهای ایرانی با توجه به رشد قابل ملاحظه سالانه قیمت مسکن و عدم افزایش درآمد خانوارها متناسب با افزایش قیمت مسکن، حادتر باشد.

بسیاری از خانوارهای ایرانی از یک طرف به دلیل شرایط تورمی و رشد سالانه قیمت‌ها، امکان خرید مسکن از طریق پس انداز را ندارند و از طرف دیگر به دلیل محدودیت منابع بانکی و همچنین درآمد کم خانوارها برای بازپرداخت تسهیلات، امکان تامین مالی کامل قیمت مسکن از طریق بانک نیز برای خانوارها وجود ندارد.

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی در خبرنامه شماره یک فصل بهار ۱۳۹۳ به موضوعات بازار مسکن در سالهای ۹۱، ۹۲ و ۹۳، جمعیت مناطق شهری استان تهران، تحلیل روند صدور پروانه های ساختمانی در شهر تهران، بازارهای رقیب بخش مسکن، افزایش نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوارها به بیشترین میزان خود، بررسی قیمت مسکن استان ها و افزایش سهم خانوارهای تکنفره کشور پرداخته است.

 

مهر

    نظرات