وام ۵۰ میلیونی هم نمی‌تواند مسکن را از رکود خارج کند

وام ۵۰ میلیونی هم نمی‌تواند مسکن را از رکود خارج کند

http://www.bananews.ir/یک کارشناس بازار مسکن گفت: با بررسی تمام جهات بازار مسکن این نتیجه به دست می‌آید که بازار مسکن با این وام ۵۰ میلیونی از رکود خارج نمی‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،هادی کوزه چی در پاسخ به این سؤال که افزایش وام مسکن چه تأثیری بر قیمت مسکن دارد؟ گفت: وامی که دولت تا مبلغ ۵۰ میلیون تومان تصویب کرد و در حقیقت این وام را افزایش داد بیشتر در زمینه عرضه مسکن موثر خواهد بود. این وام برای ساخت و ساز در مناطق فرسوده یک استراتژی بسیار خوب برای رونق غیر تورمی می‌تواند باشد. به این ترتیب که دولت مصوب کرده ۳۰۰ هزار وام برای بافت‌های فرسوده توسط بانک‌های مختلف ارائه شود.

 

این کارشناس بازار مسکن گفت: از آنجایی که ساخت و ساز بیشتر زمان می‌برد، این استراتژی بیشتر جهت کاهش رکود در زمینه عرضه به کار می‌رود. آمارها نشان می‌دهد کاهش جوازهای دریافت شده طی شش ماه اخیر در تهران و سایر کلان شهرها بسیار بالا بوده و دلیلش هم رکود خرید، عدم در اختیار گذاشتن منابع مالی به سازنده‌ها بوده و کل ساخت و ساز در شهرهای مختلف دچار رکود شده است.

کوزه چی گفت : دولت می‌خواهد با این استراتژی عملاً ساخت و ساز را به سمت بافت فرسوده منتقل کند. در حقیقت باتوجه به اینکه سود ساخت و ساز در این مناطق کمتر است با ارائه وام یارانه ای و نرخ پایین‌تر به سازنده‌ها می‌خواهد رکود سمت سازنده‌ها را تا حدود زیادی جبران کند.

وی در پاسخ به این سؤال که اثر این سیاست در بازار مسکن چیست؟ گفت: عرضه زیاد می‌شود و اگر دولت این وام ساخت را تبدیل به وام خرید کند در انتهای کار می‌تواند یک رونق غیر تورمی ایجاد کند. یعنی در واقع مشارکت در دوره ساخت بدهد که معمولاً بانک‌ها طی چند سال اخیر این کار را انجام ندادند. امیدوارم با توجه به مصوبه دولت، این اتفاق در بافت‌های فرسوده رخ دهد چون با نیاز مردم در این بافت مثل متراژ قیمت زمین منطبق است.

کوزه چی در پاسخ به این سؤال که دلیل افزایش قیمت اوراق حق تقدم وام مسکن چیست؟ گفت: دلیلش این است که تعداد این اوراق کم است. یعنی وقتی وام خرید را از دی ماه سال گذشته از مبلغ ۳۰ میلیون تومان به حدود ۳۵ تا ۴۰ میلیون تومان افزایش دادند چون آمادگی عرضه این اوراق در بازار وجود نداشت یک دفعه تقاضا برای اوراق دو برابر شد و مبلغ وام نیز افزایش پیدا کرد.

این کارشناس بازار مسکن در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه پایش در پاسخ به این سؤال مجری که آیا هنوز معتقدید که قیمت مسکن تا چند سال آینده افزایش پیدا نمی‌کند؟ گفت: اگر در حوزه تورم و دلار تحولی پیش نیاید تا دو سال آینده مسکن در بخش تقاضا با رکود مواجه است و تقاضا نسبت به تورم رشد کمتری خواهد داشت.

کوزه چی در پاسخ به این سؤال که وقتی قیمت نفت کاهش یافته، درآمد های عرضی کم شده و قیمت دلار افزایش پیدا کند آن وقت مسکن گران می‌شود یا خیر گفت: یک مقدار گران می‌شود ولی باز هم از تورم عقب می‌ماند. اگر قیمت نفت کاهش پیدا کرده و قیمت دلار هم افزایش پیدا کند بنابراین تورم بالا می‌رود.

درحالی که هیأت دولت در جهت حمایت از احیا، نوسازی و بهسازی مسکن در بافت های فرسوده، وام ۵۰ میلیون تومانی ساخت با نرخ سود ۹ درصدی در بافت های فرسوده را تصویب کرده است، از همان روز تصویب این تسهیلات، ابهام‌های مختلفی درباره این وام به وجود آمد.

عباس آخوندی روز چهارشنبه گذشته درحاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرد مصوبه افزایش وام ساخت احیا، نوسازی و بهسازی مسکن در بافت‌های فرسوده ناکارآمد و سکونت‌گاه‌های غیر رسمی تصویب شده است. این درحالی است که صحبت‌های اخوندی از سوی برخی، به‌گونه‌ای برداشت شد که دولت وام ۵۰ میلیونی را برای ساخت و همچنین برای خرید مسکن در بافت‌های فرسوده در نظر گرفته، موضوعی که خیلی زود از سوی مقام‌های ارشد وزارت راه و شهرسازی رد شد.

براین اساس، مبلغ وام ساخت مسکن دربافت‌های فرسوده کلانشهرها پیشتر ۳۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود که در حال حاضر با تصویب مصوبه جدید تا سقف۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است. این رقم در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۴۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۳۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

 

ایسنا

    نظرات