بازگشت رونق نسبی به بازار مسکن

بازگشت رونق نسبی به بازار مسکن

http://www.bananews.ir/مهر امسال معاملات مسکن نسبت به شهریور روند کاهشی داشته، اما خرید و فروش آپارتمان در مقایسه با مهر سال گذشته، بیش از ۴۰ درصد افزایش پیدا کرد که این رشد نشان‌دهنده فاصله گرفتن از عمق رکود مسکن می‌تواند باشد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،حسام عقبایی اظهار کرد:دوره‌های رکود، رونق و همچنین شدت آنها معمولاً از مقایسه‌های سالانه، قابل برآورد و بررسی است، تحولات کوتاه‌مدت ماهانه معیار دقیقی برای مطالعه روند‌ها نیست.

وی افزود: هر چند معاملات مسکن با ورود به ایام محرم با کاهش طبیعی مواجه می شود، اما پیش بینی می‌شود در ماه‌های باقی مانده از سال ۱۳۹۳ حجم معاملات چه در حوزه خرید و فروش و چه در حوزه اجاره در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۲ با افزایش همراه شود.

 

رییس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر ثبات قیمت ها همزمان با افزایش تعداد معاملات در پاییز، ادامه داد: از ابتدای سال ۱۳۹۳ تا انتهای مهرماه، بیشترین نقل و انتقالات اجاره در شهر تهران، در تیرماه صورت گرفته است.

عقبایی در ادامه گفت :در تیرماه امسال ۲۱ هزار و ۲۹۰ فقره اجاره‌نامه در بنگاه‌های املاک شهر تهران تنظیم شده و در شهریور ماه نیز به عنوان دومین ماه پرمعامله در بازار اجاره، تعداد ۱۹ هزار و ۹۷۰ اجاره‌نامه در بنگاه‌ها برای اجاره‌نشین‌ها صادر شده است.

عقبایی با بیان اینکه امسال تعداد معاملات مسکن در مقایسه با پارسال در تهران و در کل کشور افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: هر چند هنوز بازار و معاملات مسکن در حالت رکود قرار دارد اما خیز خروج از رکود در معاملات دیده می شود.

وی با بیان اینکه در مهرماه امسال، در مجموع ۱۴ هزار و ۲۱۶ قرارداد اجاره در تهران منعقد شده است، تصریح کرد: در شهریور امسال در کل کشور مجموعا ۷۲ هزار و ۹۶۰ قرارداد اجاره منعقد شده است که این میزان در تیرماه، ۷۹ هزار و ۴۹۲ قرارداد و در مهرماه ۵۰ هزار و ۴۷۰ قرارداد بوده است.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه کاهش تعداد معاملات اجاره در مهرماه به دلیل خروج از فصل طلایی جابه جایی‌ها و کاهش تقاضا از سوی اجاره‌نشین‌ها، موضوعی طبیعی است، تصریح کرد: هر چند ورود به فصل سرما در مورد تعداد معاملات خرید و فروش مسکن نمی تواند عامل کاهشی محسوب شود، اما بازار اجاره تحت تاثیر مستقیم کاهش دما با کاهش تقاضا مواجه می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر شاهد ثبات قیمت ها در بازار اجاره هستیم و در اغلب موارد می بینیم که مالکان در قیمت های پیشنهادی خود تخفیف‌هایی هم اعمال می کنند.

عقبایی در ادامه درباره افزایش میزان معاملات در سال ۱۳۹۳ اظهار کرد: به رغم کاهش تعداد معاملات خرید و فروش مسکن در مهرماه نسبت به شهریور امسال، حجم معاملات در مهرماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

وی افزود: در تهران نیز ۱۳ هزار و ۴۰۳ قرارداد خرید و فروش در مهرماه امسال به ثبت رسیده است که این تعداد در مدت مشابه سال گذشته ۹ هزار و ۲۴۸ قرارداد بوده است.

عقبایی در ادامه با اشاره به کاهش تعداد قراردادهای اجاره در مهرماه ۱۳۹۳ نسبت به مدت مشابه سال قبل، در تهران گفت: حجم قراردادهای اجاره در مهرماه ۱۳۹۲، معادل ۱۴ هزار و ۵۷۷ قرارداد بوده است که امسال به ۱۴ هزار و ۲۱۶ قرارداد کاهش یافته است.

وی توضیح داد: البته کاهش قراردادهای اجاره به معنای کاهش مستاجران و افزایش قدرت خرید نمی تواند باشد، بلکه می تواند این پیام را به همراه داشته باشد که اغلب مستاجران امسال قراردادهای خود را تمدید کرده یا زودتر از مهرماه اقدام به جابه جایی کرده‌اند.

 

ایسنا

    نظرات