مسکن مهربطور کامل نیمه نخست سال آینده به پایان می رسد

مسکن مهربطور کامل نیمه نخست سال آینده به پایان می رسد

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: دولت یازدهم عزم خود را جزم کرده تا نیمه نخست سال آینده به طور کامل پروژه مسکن مهر به پایان برسد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir«سید محمد پژمان» روز شنبه در جلسه شورای مسکن خراسان جنوبی در بیرجند افزود: اینکه در شرایط کنونی کشور و با توجه به کمبودهای موجود و در عین حال تاثیرگذار بالغ بر دو میلیون واحد مسکونی در کشور به سرانجام برسد، نیاز به همدلی همه دارد.

وی گفت: امروز فرصتی برای گلایه گذاری و نقد عملکرد دستگاه های مرتبط با پروژه مسکن مهر وجود ندارد و برای خانه دار کردن مردم باید مرزبندی ها را کنار گذاشته و هر چه در چنته داریم وارد میدان کار کنیم.

پژمان افزود: از سوی دیگر نباید اجازه دهیم این احساس در مردم بوجود بیاید که مالک مسکن مهر شدن مساوی با کمبود یا فقدان امکانات زیربنایی نظیر آب، برق، آسفالت و نظایر اینها که تداعی گر ذهنیت منفی نسبت به مسکن مهر می شوند.

وی خطاب به حاضران در جلسه که کمبودها و انتقاداتی را در حوزه مسکن و شهرسازی مطرح کرده بودند، گفت: به همه دوستان قول می دهم اگر شما هر قدر بضاعت دارید و به هر میزان آورده به میدان بیاورید، ما نیز هر چه داریم صرف استان می کنیم.

پژمان همچنین افزود: پروژه کمربندی که این روزها به یک ژست عمرانی برخی شهرداران تبدیل شده، طرح خوبی برای تمام شهرها نمی باشد و به خصوص در شهرهای کوچک شهرداران باید زمینه ای فراهم کنند تا گردشگران از یک مسیر وارد شهر شده و از مسیر دیگر خارج شوند و شهر را ببینند و در شهر خرج کنند و در نهایت اقتصاد شهری متحول شود.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی نیز در بیان گزارش عملکرد مدیریت مسکن و ساختمان استان گفت: از مجموع ۳۱ هزار و ۲۱۱ واحدمسکن مهر شهری، ۲۱ هزار و ۶۲۷ واحد در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت، هشت هزار و ۸۸۴ واحد در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و ۷۰۰ واحد در بافت فرسوده شهری می باشد که از این تعداد ۱۶ هزار و ۵۱۲ واحد در بیرجند وجود دارند.

«مهدی جعفری» افزود: از این تعداد ۲۵ هزار و ۲۰۲ واحد تاکنون تحویل شده و شش هزار ۹ واحد سال آینده تحویل خواهد شد.

وی گفت: تاکنون مبلغ شش هزار و ۱۶۰ میلیارد و ۶۵۰ میلیون ریال تسهیلات مهر با کارمزد هفت درصد در بیرجند و چهار درصد در شهرستان های استان پرداخت شده است.

جعفری افزود: مقدار اراضی آماده سازی در سایت های مسکن مهر استان ۵۱۳ هکتار است که ۳۲۰ هکتار در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر و ۱۹۳ هکتار در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر می باشد.

وی زیربنای متوسط این واحدها را، بین ۷۵ تا ۱۱۰ مترمربع و غیرمفید حدود ۱۳۰ الی ۱۵۰ مترمربع عنوان کرد و گفت: از نظر کیفیت، تمامی مباحث ۲۰ گانه مقررات ملی ساختمان بویژه مبحث ۱۹ در خصوص بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان رعایت شده است.

جعفری در بخش دیگری به مصوبات جلسه امروز شورای مسکن اشاره کرد و اظهار داشت: کمک به آماده سازی سایت های مسکن مهر ۶۴ و ۷۵ هکتاری مهر شهر بیرجند، موافقت با درخواست متقاضیان به منظور واگذاری واحدهای سهم سازمان (پروژه ۴۶ واحدی مکیال به قیمت کارشناسی روز اتمام پروژه در سال ۸۶) و موافقت با تغییر کاربری ۴/۴ هکتار از اراضی مسکونی به فضای سبز در اراضی پادگان از جمله این مصوبات است.

وی گفت: واگذاری اراضی مسکن مهر به شهرداریهای استان بابت ۱۰ درصد سهم شهرداران، موافقت با مشارکت سازمان ملی زمین و مسکن جهت احداث واحدهای مسکونی در اراضی متعلق به شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری، موافقت با انجام فروش اقساطی و تنظیم قرارداد اجاره عرصه به منظور انتقال اسناد اعیانی برای زنانی که در سنوات قبل با واریز وجه متقاضی مسکن مهر بوده و واجد شرایط شده و در حال حاضر به دلایلی ( طلاق، فوت همسر و .... ) با مشکل مواجه شده اند از دیگر مصوبات این جلسه بود.

 

ایرنا

    نظرات