نشست تخصصی کارآفرینی و افزایش صلاحیتهای حرفه ای

نشست تخصصی کارآفرینی و افزایش صلاحیتهای حرفه ای

www.BanaNews.irنشست تخصصی «کارآفرینی و افزایش صلاحیتهای حرفه‌ای»، ۳۰ اردیبهشت ماه امسال به صورت مشترک توسط گروه مهندسی و مدیریت ساخت واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و جامعه مشاوران راهبر مهندسان ساختمان برگزار می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irدکتر مهدی روانشادنیا، مدیر گروه و رئیس مرکز نوآوری در مدیریت ساخت واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام این خبر گفت: این نشست دومین نشست از سری نشستهای تخصصی نوآوری در مدیریت ساخت و چهارمین نشست راهبر مهندسان ساختمان در زمینه مسائل صنفی فعالان نظام مهندسی کشور است و مورد حمایت تعدادی از سازمانهای نظام مهندسی استانها و نهادهای فعال در عرصه مهندسی ساختمان قرار گرفته است.

وی با بیان این که نیروی انسانی متخصص، بالاترین سرمایه هر جامعه‌ای محسوب می‌شود که توجه به این مهم با برنامه ریزی مناسب در دو حوزه آموزش و اشتغال، موجبات رشد و پویایی آن جامعه را فراهم می‌کند، تصریح کرد: یکی از چالشهای بسیار مهم برای جامعه مهندسان ساختمان، حجم تعداد فارغ‌التحصیلان مرتبط با هفت تخصص تعریف شده در نظام مهندسی ساختمان و جذابیت اخذ صلاحیتهای حرفه‌ای در سه حوزه طراحی، اجرا و نظارت ساختمان است که پیش‌بینی می‌شود چنانچه برای آن برنامه ریزی صحیح و به موقعی انجام نپذیرد، بازارهای کار در این حوزه‌ها دچار بحران شود.

 

به گفته روانشادنیا، بندهای ۲ و ۳ از ماده ۲ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان صراحتاً توجه به مشاغل و حرفه‌های مهندسی و تلاش جهت رشد و اعتلای مهندسی در کشور را بعنوان اهداف و خط مشی این قانون برشمرده است.

وی ادامه داد: همچنین بند۲ از ماده ۱۵ در قانون مذکور نیز برنامه ریزی جهت رشد و اعتلای حرفه‌های مهندسی و مشاغل مرتبط با آن را به دوش اعضای هیات مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها نهاده است. از طرفی بند ۷ از ماده ۲ همان قانون، اطمینان از ایمنی و بهداشت، بهره دهی مناسب، تأمین آسایش و صرفه اقتصادی در ساختمانها، فضاهای شهری و ابنیه و مستحدثات عمومی را در جهت حمایت از مردم بعنوان بهره برداران اصلی و حفظ و افزایش بهره وری منابع مواد و انرژی و سرمایه‌های ملی را از اهداف اصلی وضع مقررات ملی ساختمان اعلام کرده است.

وی در رابطه با محورهای تخصصی این نشست افزود: ارتباط اخلاق مهندسی با نوآوری، خلاقیت، کارآفرینی و افزایش صلاحیتهای حرفه‌ای مهندسان ساختمان، نقاط ضعف و قوت قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در کارآفرینی و افزایش صلاحیتهای حرفه‌ای، کارآفرینی و افزایش صلاحیتهای حرفه‌ای و نقش آن در رشد فرهنگی و اقتصادی مهندسان ساختمان و بررسی ظرفیتها و صلاحیتهای حرفه‌ای مشترک و انحصاری در هفت رشته تخصصی ساختمان از محورهای قابل توجه در این نشست تخصصی است.

روانشادنیا ادامه داد: از دیگر محورهای مدنظر این نشست می‌توان به نقش اعضای حقیقی و حقوقی نظام مهندسی ساختمان در کارآفرینی و افزایش صلاحیتهای حرفه‌ای، نقش دفاتر و شرکتهای خدمات مهندسی ساختمان در کارآفرینی و افزایش صلاحیتهای حرفه‌ای و نقش سازمانها، دولت و مجلس در کارآفرینی و افزایش صلاحیتهای حرفه‌ای مهندسان ساختمان اشاره کرد.

مدیر گروه‌های راه و ترابری، حمل و نقل و مدیریت ساخت واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تصریح کرد: با توجه به اهمیت موضوع اشتغال مهندسان، از همه متخصصان و فعالان صنفی دعوت می شود در این نشست حضور فعالانه ای داشته باشند.

بر اساس این گزارش، علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر، ارسال یادداشت و مقاله و همچنین ثبت نام در نشست تخصصی مذکور، به آدرس www.Lobe.ir مراجعه کنند.

لازم به ذکر است این نشست در روز چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۴ لغایت ۱۹ برگزار می گردد.

    نظرات