با راه‌اندازی بورس مسکن قیمت خانه گران نمی‌شود

با راه‌اندازی بورس مسکن قیمت خانه گران نمی‌شود

http://www.bananews.ir/مدیرعامل بورس کالا برنامه‌های آینده این بورس را اعلام کرد و در خصوص آخرین وضعیت راه‌اندازی بورس ارز، بورس مسکن و عرضه سیمان در این بورس توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، حامد سلطانی‌نژاد - مدیرعامل جدید بورس کالا – در اولین نشست خبری خود به عملکرد چهار ماهه این بورس اشاره کرد و گفت: عملکرد سامانه بورس کالا نشان می‌دهد که به دلیل رکود حاکم در بخش ساختمان ارزش محصولات صنعتی و معدنی معامله شده در بورس با کاهش ۳۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شده است.

وی با بیان این‌که قیمت جهانی فولاد و فلزات اساسی در این مدت روند کاهشی داشته است، خاطرنشان کرد: در حوزه محصولات کشاورزی با ظرفیت و تعامل مناسبی که با مسوولان وزارت کشاورزی برقرار شده است شاهد رشد ۱۹۰۰ درصدی در ارزش معاملات بوده‌ایم.

مدیر عامل بورس کالا خاطر نشان کرد: این در حالی است که در حوزه فرآورده‌های نفتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت ۱۸ درصدی را تجربه کرده و در حوزه محصولات پتروشیمی با کاهش ۳۱ درصدی ارزش معاملات نسبت به چهار ماهه ابتدایی سال گذشته مواجه شدیم.

به گفته سلطانی نژاد در حوزه قرار‌داد‌های آتی بورس کالا نیز کاهش ۴۵ درصدی را نسبت به چهار ماهه سال ۱۳۹۳ تجربه کردیم که دلیل این کاهش عمدتا نوسانات قیمت سکه و طلا در بازار‌های جهانی بوده است.

چند و چون راه‌اندازی بورس ارز

وی در ادامه‌ی این نشست در خصوص آخرین وضعیت راه‌اندازی بورس ارز توضیح داد: سیاست‌گذاری راه‌اندازی بورس ارز برعهده بانک مرکزی است، اما بورس کالا آمادگی کامل دارد تا این بورس را راه‌اندازی کند، به‌طوری که در صحبت‌های اولیه با مسوولان بانک مرکزی طرح خود را ارائه کرده و آمادگی خود را برای راه‌اندازی این بورس اعلام کردیم، زیرا بورس کالا تجربه خوبی در قرار‌داد آتی سکه طلا دارد که می‌تواند از نرم‌افزار آن استفاده کند.

به گفته سلطانی نژاد آنچه که در این میان حائز اهمیت است کمک بانک مرکزی برای تنظیم بازار ارز است، زیرا قرار است ارز تک‌نرخی شده و بورس ارز تعیین کننده این نرخ باشد که هم بازار نفت و هم بازار آتی بورس کالا آمادگی کامل برای معامله این محصول را دارد. در این میان تنها نیاز است عرضه‌کنندگان ارز که از جمله بانک‌ مرکزی و مصرف‌کنندگان هستند در آن حضور داشته تا برای صادر‌کنندگان جذاب باشد.

وی با بیان این‌که در اکثر کشورهای دنیا اقدام به تشکیل بازار‌های محلی برای کنترل نوسان ارز کرده‌اند، در پاسخ به این سوال که چه ارزهایی قرار است در این بورس معامله شود، گفت: فعلا دو ارز رایج یورو و دلار در این بورس مورد معامله قرار می‌گیرد اما اگر تبادلات ارزی توسعه یابد شاید بتوان از این ظرفیت استفاده کرد و ارزهای دیگر را مورد معامله قرار داد.

مدیرعامل بورس کالا با بیان این‌که نظر بانک مرکزی برای راه‌اندازی بورس ارز مثبت است، تصریح کرد: معاملات به شکل قرار‌داد‌های آتی ارز به صورت آنلاین انجام می‌شود، اما در بازار نفتی نقش صرافی‌ها پررنگ است و به سمتی خواهیم رفت که نظامی شفاف در این بازار حاکم باشد و قیمت ارز از طریق بورس کشف شود، زیرا قیمتی کارا در بازاری نظام‌مند و شفاف کشف می‌شود.

وی عنوان کرد: با راه‌اندازی بورس ارز انتظار این است که ارز تک‌نرخی شود به‌طوری که باید تک‌نرخی کردن ارز و راه‌اندازی این بورس به طور همزمان انجام شود تا بورس ارز بتواند فعالان بازار ارز را به سمت خودش بکشاند.

با راه‌اندازی بورس مسکن، مردم نگران افزایش قیمت آپارتمان نباشند

سلطانی نژاد در ادامه نشست در خصوص آخرین وضعیت راه‌اندازی بورس مسکن گفت: در نهادهای عمومی دولتی و نهادهای بزرگ که منفعت عمومی را درگیر می‌کند قانون‌گذار قواعدی را وضع می‌کند در حوزه بورس‌های کالایی نیز وقتی نهادهای عمومی می‌خواهند املاک خود را واگذار کنند درگیر منفعت عمومی و منابع مردمی می‌شوند. بنابراین باید واگذاری به شکلی صورت گیرد که منفعت عمومی دچار خدشه نشود.

وی تاکید کرد:بورس کالا برای راه‌اندازی بورس مسکن ورودی به املاکی کوچک نخواهد داشت و اگر بانک‌ها و موسسه‌ای تمایل داشته باشند دارایی خود را به فروش برسانند باید ارزش پایه این دارایی بیش از ۱۰ میلیارد تومان باشد تا مصوبه قانونی در این خصوص رعایت شود.

وی با بیان این‌که رکود حاکم در بخش مسکن مشکل اساسی در راه‌اندازی این بورس است، تصریح کرد: بورس به دنبال تناوب عرضه در این حوزه نیست و ممکن است یک محصول روزی پررونق باشد و از بورس کالا برای آن استفاده شود اما عرضه متناوب و استاندارد به این صورت در دنیا متداول نیست.

به گفته مدیر عامل بورس کالا با راه‌اندازی بورس مسکن نباید نگرانی به وجود آید زیرا این بورس تلاطمی در بازار مسکن به وجود نمی‌آورد و تنها املاک بزرگ در این بورس مورد معامله قرار می‌گیرد نه اپارتمان‌های کوچک، بنابراین با راه‌اندازی این بورس مردم نگران گران‌شدن آپارتمان نباشند.

چراغ سبز برای ورود سیمان

سلطانی نژاد در ادامه در خصوص عرضه سیمان در بورس کالا با بیان این‌که ورود سیمان به بازار آزاد و قیمت‌گذاری را مبارک می‌دانیم عنوان کرد: در حوزه سیمان در حال مذاکره برای ورود محصولات به بورس کالا هستیم به‌طوری که شرایط برای حضور این کالا در بورس فراهم است.

وی ادامه داد: سیمان خصوصیات مخصوص به خود را دارد که بخش عمده حمل‌ونقل آن از طریق دریا صورت می‌گیرد و حمل‌ونقل زمینی برای این کالا مرسوم نیست که باید در صادرات این محصول به این نکته توجه شود.

مدیر عامل شرکت بورس کالا عنوان کرد: قیمت سیمان رقابتی بوده و بورس کالا با فراهم کردن امکانات مبادلات ارزی پس از لغو تحریم‌ها و امکان ارائه تضامین ارزی مقدمات ایجاد بازار سیمان را فراهم می‌کند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر موافقت اولیه برای عرضه سیمان گرفته شده و برنامه بورس کالا حضور فیزیکی بورس در کشورهای همسایه برای ارائه محصولات است.

مدیرعامل بورس کالا در ادامه این نشست به برنامه‌های آینده این بورس اشاره کرد و گفت: گسترش معاملات تالار صادراتی در این بورس از طریق افزایش تنوع کالاها نظیر محصولات پتروشیمی، مواد معدنی، سیمان امکانپذیر است و فراهم کردن زمینه حضور عرضه‌کنندگان خارجی با معاملات ارزی در رینگ صادراتی و راه‌اندازی معاملات سوآپ کالایی با کشورهای همجوار در دستور کار این بورس قرار دارد.

نقش بورس کالا در اجرای اقتصاد مقاومتی

سلطانی نژاد با بیان اینکه جایگاه و وظایف بورس کالا در اسناد بالادستی اقتصاد کشور کاملا مشخص شده است، گفت: بورس کالا می تواند در سیاست های اقتصادی مقاومتی با ایجاد تنوع در روش‌های فروش، انتخاب مشتریان راهبردی، مشارکت دادن بخش خصوصی در فروش، افزایش صادرات پتروشیمی و افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی، در جهت مقابله با ضربه پذیری درآمد حاصل از صادرات نقش مهمی ایفا کند.

وی شفاف سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه های فساد زا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و همچنین شفاف و روان سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار را از دیگر مزایای بورس کالای ایران برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست.

جایگاه بورس کالا در برنامه ششم

سلطانی نژاد با بیان اینکه گسترش نظام جامع تامین مالی و ابزارهای آن از جمله سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه است، گفت : جایگاه بورس کالا در برنامه ششم توسعه کاملا مشخص و آشکار است و مقرر شده که با مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی، افزایش سهم مؤثر بازار سرمایه در جهت توسعه سرمایه‌گذاری و ثبات و پایداری و کاهش خطرپذیری فعالیت‌های تجاری و اقتصادی کشور، گسترش و تعمیق نظام جامع تامین مالی صورت گیرد که اقتصاد ملی می تواند جهت تحقق این مهم از ظرفیت بورس کالای ایران استفاده کند.

مهم ترین برنامه های بورس کالا

سلطانی نژاد با اشاره به اهم برنامه‌های بورس کالای ایران در سال ۱۳۹۴ گفت: راه‌اندازی قراردادهای مشتقه بر روی ارز، محصولات فولادی و پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی و ایجاد امکان دسترسی برخط کارگزاران و فعالان بازار به سیستم معاملاتی بورس کالای ایران؛ از مهمترین اقدامات این بورس در سال جاری به شمار می رود.

وی اضافه کرد: ترویج و فرهنگ‌سازی هدفمند در حوزه قراردادهای مشتقه، توسعه تعاملات بورس کالا با شرکت‌های کارگزاری، توسعه تعاملات نظام‌مند و برنامه‌محور با کلیه ذی‌نفعان بورس کالای ایران علی‌الخصوص تشکل‌های صنفی و نهادهای سیاست‌گذار و اجرایی در بازار کالایی، توسعه تعاملات با بانک‌ها و صندوق‌های ضمانت به منظور کمک به تامین مالی خریداران کالا از طریق بورس کالای ایران جهت گسترش معاملات نسیه، از دیگر برنامه‌های بورس کالای ایران در سال ۱۳۹۴ است.

 

ایسنا

    نظرات