از ساخت ۱٫۵ میلیون مسکن اجتماعی تا ورود تعاونی‌ها به بورس

از ساخت ۱٫۵ میلیون مسکن اجتماعی تا ورود تعاونی‌ها به بورس

http://www.bananews.ir/حوزه اشتغال و تعاون در هفته‌ای که گذشت هفته‌ای نسبتا آرام را پشت سر گذاشت به نحوی که برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان با حضور اتحادیه‌ها و تعاونی‌های مسکن و ابلاغ بخشنامه مالیات ابرازی تعاونی‌ها مهمترین اخبار هفته جاری بود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در نمایشگاه صنعت ساختمان،‌ از ساخت ۹۰۰ هزار واحد مسکونی توسط تعاونی‌های مسکن خبر داد و گفت که ۴۰۰ هزار واحد دیگر نیز در دست ساخت است.

وی ضمن انتقاد از کسانی که در طرح مسکن مهر افراد را به عنوان تعاونی ساماندهی کردند، تخریب برخی از ساختمان‌های مسکن مهر را به دلیل استفاده از مصالح نامرغوب و بنیان ضعیف خواستار شد.

ربیعی با بیان اینکه ۳۰ تا ۴۰ درصد هزینه خانوارهای ایرانی صرف مسکن می‌شود ابراز امیدواری کرد که با رشد اقتصادی دوره انتظار دهکهای اول برای خانه دار شدن کاهش پیدا کند.

این هفته علی عسکری - رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور - طی بخشنامه‌ای نرخ مالیات متعلق به درآمد مشمول مالیات ابرازی شرکت‌ها، اتحادیه‌های تعاونی متعارف و شرکت‌های تعاونی سهامی عام را ابلاغ کرد.

بر اساس تبصره (۶) الحاقی به ماده (۱۰۵) قانون مالیاتهای مستقیم، درآمد مشمول مالیات ابرازی شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی متعارف و شرکت‌های تعاونی سهامی عام مشمول ۲۵ درصد تخفیف از موضوع این ماده است.

این هفته پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان با حضور ۱۲۰۰ شرکت داخلی و خارجی و اتحادیه‌ها و شرکتهای تعاونی مسکن در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار شد.

آنطور که بهمن عبداللهی‌ - رییس اتاق تعاون ایران و مجری برگزاری نمایشگاه گفته است: نمایشگاه امسال در مقایسه با سال گذشته از رشد ۴۷ درصدی به لحاظ حضور شرکتها برخوردار بوده و بسیاری از کشورهای خارجی که در سالهای گذشته به دلیل تحریم‌های وارده امکان حضور مستقیم را نداشتند و تنها به اعزام نمایندگان خود بسنده می‌کردند امسال با توافق هسته‌ای صورت گرفته مستقیما حضور یافته‌اند.

اعلام ساخت ۱٫۵ میلیون واحد مسکن اجتماعی ظرف ۵ سال آینده از دیگر اخباری بود که این هفته انتشار یافت.

احمد بیگدلی شاملو - مدیر کل تعاونی های توزیعی وزارت تعاون گفته است: در صورت تامین منابع مالی و امکانات و اعتبارات لازم از سوی دولت، ۱٫۵ واحد مسکونی در طرح مسکن اجتماعی ظرف مدت پنج سال ساخته خواهد شد.

وی مهمترین هدف دولت از اجرای طرح مسکن اجتماعی را ساماندهی بافت های فرسوده شهرها و خانه‌دار شدن گروههای کم درآمد نظیر معلولان، کارگران و افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی عنوان کرد.

دبیرکل اتاق تعاون ایران نیز از بررسی ورود تعاونی‌ها به بورس در نشست هفته آینده سازمان بورس و اتاق تعاون ایران خبر داد.

به گفته ماشاء الله عظیمی، قانون منعی برای داشتن کارگزاری یا شرکتهای تامین سرمایه توسط بخش تعاون قائل نشده است لذا در نشست هفته آینده بررسی قوانین قابل اجرا و اصلاح برخی آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی همچنین ضمن بازدید از نمایشگاه صنعت ساختمان، گردش مالی این صنعت را بالاتر از فروش نفت دانست و از دولت خواست تا نسبت به راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخش تعاون اقدام کند.

به اعتقاد دبیرکل اتاق تعاون ایران، راه‌اندازی بازارهای ثانویه مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخش مسکن‌ از جمله اقدامات موثری است که دولت باید برای به جریان افتادن خرید و فروش مسکن در کشور دنبال کند.

 

ایسنا

    نظرات