پیش‌بینی رشد تولید مسکن در شش ماهه دوم امسال

پیش‌بینی رشد تولید مسکن در شش ماهه دوم امسال

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن با اشاره به افزایش نسبی معاملات بخش مسکن در مردادماه امسال، پیش‌بینی کرد که در شش ماهه دوم سال جاری شاهد افزایش ساخت و ساز بخش مسکن باشیم و در سال ۱۳۹۵ این روند به شرایط ایده‌آل خواهد رسید.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، احمد تولا دبیر انجمن انبوه‌سازان اصفهان اظهار کرد: با توجه به امضای «برجام» روند ساخت و ساز در بخش مسکن در شش ماهه دوم سال جاری افزایش خواهد داشت و در سال آینده با توجه به هجوم تقاضا، ساخت و ساز در شرایط ایده‌آل قرار می‌گیرد.

وی افزود: همه ساله در شهریورماه با توجه به مسافرت‌ها و ثبت نام مدارس، معاملات کمتری در بخش مسکن صورت گیرد که این مساله امسال هم اتفاق افتاد.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که رونق بخش به تصمیم مردم برای ورود سرمایه‌ها به این بخش بستگی دارد، گفت: مردم باید تصمیم خود را مبنی بر خرید یا ساخت خانه بگیرند. در این خصوص اگر عده‌ای تا الان تردید داشتند به سمت خرید یا ساخت مسکن بروند، بعد از توافق هسته‌یی تا حدودی بر تردید خود غلبه می‌کنند.

تولا، یکی از عوامل اصلی رونق احتمالی ساخت و ساز را نیاز انباشته شده بازار دانست و گفت: این نیاز انباشته شده هر چند سال یک بار خودش را نشان می‌دهد که طبق پیش‌بینی‌ها تقاضا برای مسکن در اوایل سال ۱۳۹۵ رخ خواهد داد.

وی در عین حال اظهار کرد: وضع قوانین جدید همچون مالیات بر خانه‌های خالی می‌تواند تا حدودی بر بخش ساخت و ساز تاثیر منفی بگذارد؛ چرا که طبق سنت، بعضی خانواده‌های متوسط به بالا خود را ملزم می‌دانند که فرزندانشان را صاحب خانه کنند و معمولا از سال‌های قبل از ازدواج فرزندان شروع به خرید مسکن می‌کنند. اما هم‌اکنون با وضع قانون مالیات بر خانه‌های خالی، مردم در این بعد دچار تردید می‌شوند و احتمالا پول‌های سرگردان از بانک‌ها سر در می‌آورند.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که متاسفانه سیستم بانکی کشور به جای بانکداری، دارد سرمایه‌داری می‌کند، گفت: نظام بانکداری خودش را جانشین مردم می‌داند و با پول مردم کار می‌کند. شرکت می‌خرند، کارخانه می‌خرند یا زمین خرید و فروش می‌کنند. تحرکاتی این‌چنینی به سلامت اقتصاد کمک نمی‌کند و بخش خصوصی از جمله بخش صنعت و بخش ساختمان را تحت تاثیر منفی خود قرار می‌دهد.

 

ایسنا

    نظرات