تعداد استفاده کنندگان از اوراق تسهیلات مسکن از مرز ۹۵۰ هزار نفر گذشت

تعداد استفاده کنندگان از اوراق تسهیلات مسکن از مرز ۹۵۰ هزار نفر گذشت

http://www.bananews.ir/مدیریت امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اعلام کرد: با ورود بیش از ۲۶ هزار نفر به فرایند معاملات اوراق تسهیلات مسکن، تعداد استفاده کنندگان از این اوراق از مرز ۹۵۰ هزار نفر گذشت.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، در معاملات ماه گذشته فرابورس ۲۶ هزار و ۳۰۰ نفر با خرید یک میلیون و ۲۵ هزار اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن، وارد فرایند خرید مسکن شدند تا تعداد استفاده کنندگان از این اوراق به رقم ۹۵۲ هزار و ۹۰۷ نفر برسد.

براساس این گزارش، با صدور ۳۹ هزار و ۳۵۹ کد سهامدار جدید در ماه گذشته، جمعیت سهامداران بازار سرمایه به رقم هشت میلیون و ۱۸۱ هزار نفر رسید.

همچنین در معاملات مردادماه امسال، ۱۷۰ هزار و ۸۲۳ کد حداقل یک خرید یا یک فروش (۶۸ هزار و ۱۸۵ کد حداقل یک خرید و ۱۰۲ هزار و ۶۳۸ کد حداقل یک فروش) را در بازار انجام دادند.

در گزارش مدیریت ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی آمده است: کل روزهای معاملاتی مردادماه گذشته ۲۰ روز بود که کل معاملات کدها به رقم ۹۳۱ هزار و ۲۷۳ رسید.

معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال ۸۹ در شرکت فرابورس ایران آغاز شده که هم اکنون بیش از۲۰ اوراق در این شرکت معامله می شود.

سقف پرداخت تسهیلات خرید و تعمیرات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن مبلغ ۴۵۰ میلیون ریال است که مدت بازپرداخت تسهیلات ۱۲ سال تعیین شده است.

نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن حداکثر ۱۶ درصد (تقسیط تسهیلات به سه روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره ای) است که متقاضیان استفاده از این اوراق می توانند به شرکت های کارگزاری عضو فرابورس و یا شعب بانک مسکن مراجعه کنند.

شورای پول و اعتبار اوایل خردادماه گذشته سقف دریافت وام خرید مسکن را افزایش داد، اما شرکت فرابورس ایران اعلام کرد این مصوبه مربوط به دارندگان حساب صندوق پس انداز مسکن یکم بوده و در راستای کمک به رونق تولید در بخش مسکن و ارتقای قدرت خرید خانوارها و تشویق متقاضیان مسکن به پس انداز به تصویب رسیده و ارتباطی با اوراق تسهیلات مسکن ندارد.

 

ایرنا

    نظرات