تصویب راهبردها و سیاست‌های باززنده‌سازی و بازآفرینی محدوده‌های تاریخی - فرهنگی/ فرصت دو هفته‌ای به صاحبنظران برای ارائه دیدگاه‌ها

تصویب راهبردها و سیاست‌های باززنده‌سازی و بازآفرینی محدوده‌های تاریخی - فرهنگی/ فرصت دو هفته‌ای به صاحبنظران برای ارائه دیدگاه‌ها

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با بیان این‌که راهبردها و سیاست­‌های باززنده‌سازی و بازآفرینی محدوده‌­های تاریخی- فرهنگی به تصویب ستاد ملی بازآفرینی شهری رسید از صاحبنظران و حرفه‌مندان خواست دیدگاه‌های خود را درباره این سند اعلام کنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irراهبردها و سیاست­‌های باززنده­ سازی و بازآفرینی محدوده‌­های تاریخی- فرهنگی به تصویب ستاد ملی بازآفرینی شهری رسید. این سند به عنوان نخستین بیانیه رسمی با رویکردی جدید به بافت­‌های تاریخی در تعریف و تبیین رویکرد متعادل حفاظت و توسعه این پهنه­‌های ارزشمند و ثروت­‌های فرهنگی کشور تنظیم و ابلاغ می­‌شود. کلیه صاحب­‌نظران، دستگاه­‌های مختلف مسئول و حرفه‌­مندان می‌­توانند دیدگاه‌­ها و نظرات خود را حداکثر ظرف مدت دو هفته از انتشار این سند به دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری (شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران) ارائه تا پس از جمع‌­بندی نقطه نظرات به شکل سندی جامع در اختیار کلیه ذی­نفعان قرار گیرد.

محدوده­‌های تاریخی- فرهنگی به بخش یا بخش­‌هایی از شهر اطلاق می‌­شوند که منعکس کننده ­ارزش‌­های فرهنگی- تاریخی شهر بوده و از تعامل پیوسته سه دانش تاریخی زیست سرزمینی (فرهنگ)، دانش زیست اقلیمی یا زیست‌­بوم (طبیعت) و دانش فنی زمانه انسان‌­های ساکن در یک پهنه زیستی در طول تاریخ شکل گرفته و به لحاظ ویژگی­‌های شکلی و ساختار متشکله، قابل تمایز از سایر پهنه‌­های شهر‌ اند. این بخش‌­ها در قالب محدوده‌­های تاریخی- فرهنگی شهر توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تعیین می‌شوند.

· محدوده­‌های تاریخی – فرهنگی شهرها با توجه به ویژگی‌­های شکلی (ریخت ­شناسی)، عناصر و اجزاء متشکله، ساختارهای فرهنگی– اجتماعی قابل شناسائی­‌اند. این پهنه‌های شهری ارزشمند نیازمند رویکردی ویژه در نظام سیاست­گذاری، برنامه‌­ریزی و طرح‌­ریزی توسعه‌­اند.

· محدوده­‌های تاریخی– فرهنگی شهرها به عنوان ثروت­‌های فرهنگی، بیانگر ارزش‌­های فرهنگی– اجتماعی، فضایی- کالبدی و مواهب زیست محیطی­‌اند. لذا توجه توامان به حفاظت از میراث ناملموس ( معنوی)- طبیعی و ملموس در این محدوده‌­ها ضروری است.

· محدوده­‌های تاریخی- فرهنگی به منزله بخشی جدایی­ ناپذیر از پیکره و استخوان‌بندی شهر امروزند. لذا پرداختن به موضوع بهسازی و باززنده ­سازی این پهنه ‌های ارزشمند باید با رویکردی شهرنگر در مقیاس شهر و سرزمین مورد توجه قرار گیرد.

· بافت‌های تاریخی- فرهنگی به منزله عرصه‌­ای در بردارنده عناصر و مجموعه­‌های تاریخی و ارزشمند، شبکه به هم تنیده‌­ای که ساختار و سازمان فضائی بافت را تشکیل می‌­دهد، فضاهای عمومی که مکان رویداد و قلمرو تعاملات اجتماعی بوده و نیز محلات که پهنه­ های سکونت را در این محدوده تعریف می­کنند شناخته می‌­شوند.

· حفاظت از وحدت و یکپارچگی ساختار کالبدی- اجتماعی و کارکردی در فرایند باززنده­سازی و بهسازی این محدوده‌­ها ضروری است.

· با توجه به نقش محوری ساکنان در فرایند بهسازی و باززنده سازی و به منظور جلب مشارکت همه جانبه آنان، ضروری است طرح‌ها و برنامه‌های بازآفرینی این محدوده‌ها با رویکرد توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی ساکنان شرایط را برای حضور و مشارکت آنان فراهم کنند..

· بهسازی و باززنده ­سازی محدوده‌های تاریخی - فرهنگی فرایندی جامع، تدریجی و پیوسته از مجموع اقدامات کالبدی و غیر کالبدی (موضوعی- نرم­ افزاری) و همچنین زیرساختی با رویکردی حفاظت محور است. اقدامات مقطعی، پروژه محور و صرفا کالبدی به تنهایی پاسخگوی مشکلات نخواهد بود. بازگشت این بخش از مکان‌های شهری به جریان جاری حیات شهر، در فرایندی گام به گام و برنامه محور میسر است.

· یکی از ارکان بازآفرینی محدوده‌­های تاریخی- فرهنگی، تجدید حیات اقتصادی، از طریق باز تعریف نقش و کارکرد آن­ها با توجه به نیازهای اقتصادی شهر است (هم راستا با راهبرد توسعه شهر).

· فرایند باززنده­ سازی محدوده‌­های تاریخی– فرهنگی موضوعی چند وجهی و فرابخشی است لذا نیازمند مشارکت و حضور کلیه دستگاه‌ها و کنشگران دخیل است. ایجاد فضای تصمیم‌سازی و تصمیم­‌گیری مشترک از طریق تشکیل کارگروه­‌های تخصصی با حضور نمایندگان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، شورای عالی استان­‌ها و همچنین کمیسیون­‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد ضروری است.

· ضمن تاکید بر نقش محوری مدیریت شهری (شوراها و شهرداری‌ها)، با توجه به ضرورت ایجاد فضای مدیریتی هماهنگ، یکپارچه و با اختیارات جامع و کافی، تشکیل مدیریت حفاظت و باز زنده سازی محدوده‌های تاریخی- فرهنگی متناسب با ظرفیت و توان هر شهر پیشنهاد می‌شود.

·تدوین نظام­نامه نحوه اقدام در زمینه حفاظت و باززنده­‌سازی محدوده­‌های تاریخی– فرهنگی شهرها توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همکاری وزارت راه شهرسازی- وزارت کشور و شورای عالی استان­‌ها ضروری است این طرح پس از تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ملاک عمل باشد.

· با توجه به ضرورت تعمیم و ترویج این رویکرد نوین به بافت‌های تاریخی- فرهنگی و گسترش این نگرش به ابعاد و سطوح مختلف حرفه، نظام مدیریت و جامعه دانشگاهی، «برنامه نظام مدیریت تغییر» توسط دبیرخانه با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تنظیم و به ستاد ملی بازآفرینی شهری جهت بررسی و تصویب ارائه می‌شود. مستندسازی، اطلاع رسانی، آموزش و ترویج از اهم ارکان این برنامه خواهند بود.

 

 پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

    نظرات