سال آبی جدید بدون بارش آغاز شد

سال آبی جدید بدون بارش آغاز شد

http://www.bananews.ir/هفته نخست سال آبی جدید، بدون ثبت بارندگی در کشور و با درج عدد صفر در جدول گزارش بارش های کشور آغاز شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، هفته نخست سال آبی ۹۵ - ۱۳۹۴ از اولین روز مهرماه سال جاری آغاز شده و تا پایان شهریورماه سال آینده ادامه خواهد داشت.

برپایه این گزارش، سال آبی ۹۴ - ۱۳۹۳ در ۳۱ شهریورماه گذشته در حالی با ۱۹۷ میلی متر بارندگی به پایان رسید که میزان بارش ها نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد و نسبت به متوسط بلندمدت ۱۸ درصد کاهش داشته و این درحالی است که طی سال های گذشته متوسط بارش های کشور نیز از ۲۴۰ به ۲۰۵ میلی متر کاهش یافته است.

دراین هفته، بارش پراکنده ای در حوضه آبریز قره سو و هراز واقع در حوضه اصلی دریای خزر ثبت شده که حتی در میزان بارش حوضه اصلی خود نیز موثر نبوده است.

پیش بینی سازمان هواشناسی از وقوع پدیده ال نینو در سال جاری، نشانه های امیدوارکننده ای از افزایش بارش ها در سال آبی جدید ارائه کرده است؛ باید منتظر بود که در صورت درست بودن این پیش بینی ها بخشی از کسری منابع آب که در سال های اخیر براثر کاهش بارندگی و خشکسالی مستمر ایجاد شده است، جبران شود.

بی گمان درست نبودن این پیش بینی و ادامه روند نزولی کاهش بارندگی در کشور، وضعیت وخیمی را برای منابع آبی سطحی و زیرزمینی کشور رقم خواهد زد که چنین وضعیتی مراقبت بیشتر از منابع آب را در تمام بخش های کشور طلب می کند.

 

ایرنا

    نظرات