تأثیر افزایش وام مسکن بر قیمت اوراق تسهیلات

تأثیر افزایش وام مسکن بر قیمت اوراق تسهیلات

http://www.bananews.ir/رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس گفت: اوراق تسهیلات مسکن تا زمانی که مصوبه رسمی افزایش میزان وام از سوی بانک مسکن ابلاغ شود با همان شرایط و قیمت قبلی به فروش می‌رسد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irعلیرضا توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص تأثیر افزایش وام مسکن بر قیمت اوراق تسهیلات گفت: با توجه به مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش میزان وام مسکن منتظر هستیم تا سیاست‌های جدید این مصوبه رسما از سوی بانک مسکن اعلام شود تا تصمیمات لازم در خصوص شرایط اوراق تسهیلات گرفته شده و در چارچوب این مصوبه تغییرات صورت گیرد.

وی افزود: در حال حاضر رسما اتفاق خاصی در قیمت اوراق تسهیلات مسکن رخ نداده و بازار این اوراق بر اساس اخبار و شایعات حرکت می‌کند و قیمت را تغییر می‌دهد. بنابراین تا زمانی که رسما این مصوبه ابلاغ نشود افزایش قیمت قابل دفاع نیست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اوراق تسهیلات مسکن با همان قیمت و شرایط قبلی به فروش می‌رسد، در خصوص احتمال افزایش قیمت این اوراق به دلیل افزایش میزان وام مسکن گفت: در گذشته نیز با افزایش وام مسکن محدودیت‌هایی در اوراق تسهیلات مسکن اعمال شد که آن محدودیت ها همچنان پابرجا بوده و اگر با افزایش پیدا کردن وام مسکن شوک جدیدی به بازار وارد شود قطعا اقدامات لازم در این خصوص صورت می‌گیرد.

به گفته توکلی در حال حاضر تا زمانی که بانک مسکن مصوبه رسمی در خصوص افزایش میزان وام مسکن را ابلاغ نکند اوراق تسهیلات مسکن با همان قیمت و شرایط به فروش می‌رسد.

اظهارات رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس در حالی است که قیمت اوراق تسهیلات مسکن که مدتها به دلیل رکود حاکم در بخش مسکن و کاهش احتمالی نرخ سود سپرده بانکی روند نزولی به خود گرفته و تا محدوده ۶۱ هزار تومان افت کرده بود، از چهارشنبه هفته گذشته و بعد از اظهارات مربوط به جهش اقتصادی روند صعودی خود را آغاز کرد و مجددا به محدوده ۷۰ هزار تومان برگشت.

اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر ۵۰۰ هزار تومان، یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند، یعنی برای دریافت وام ۴۵ میلیونی مسکن باید ۹۰ ورقه حق تقدم تسهیلات خریداری شود.

 

ایسنا

    نظرات