‌تنها ۲۰ درصد از منابع آبی همدان به کنتور هوشمند مجهز شده‌اند

‌تنها ۲۰ درصد از منابع آبی همدان به کنتور هوشمند مجهز شده‌اند

http://www.bananews.ir/معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: تنها ۲۰ درصد از منابع آبی استان به کنتور هوشمند آب و برق مجهز شده‌اند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، "منصور ستوده" در ستاد طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی استان همدان، با بیان اینکه ۱۶ هزار حلقه منابع آبی در استان وجود دارد، افزود: از این تعداد، بر روی هزار و ۶۵۶ حلقه چاه کشاورزی و صنعتی کنتور هوشمند نصب شده ‌که تنها ۲۰ درصد را شامل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه چاه‌های آب شرب نیاز به کنتور ندارند، تصریح کرد: کشاورزان و بهره‌برداران از چاه‌ها براساس پروانه بهره‌برداری اجازه برداشت دارند و هر سال باید نسبت به تمدید پروانه اقدام کنند.

ستوده با بیان اینکه کسی را مالک آب نمی‌دانیم و تنها اجازه بهره‌برداری از آب را داریم، عنوان کرد: میزان بهره‌برداری از چاه‌ها براساس کشت قالب منطقه و پروانه بهره‌برداری بهره‌برداران مشخص می‌شود و در دشت‌های ممنوعه نیز امکان اضافه کردن دبی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه صدور پروانه برای چاه‌های کشاورزی در دشت‌های ممنوعه ممنوع است، اضافه کرد: فقط برای حفر چاه‌های شرب و در روستاها پروانه بهره‌برداری صادر می‌شود و حفر چاه‌های صنعتی نیز با آبدهی ۲۵ مترمکعب در شبانه‌روز میسر خواهد بود.

وی ادامه داد: نصب کنتورهای هوشمند در برنامه ششم توسعه دیده شده و در کوتاه‌مدت و بلند‌مدت قابل اجراست به طوریکه این کار تاثیری در میزان مصرف افراد قانونمند نداشته و تنها از مصرف مازاد آب پرمصرف‌ها جلوگیری کرده و میزان برداشت کسانی که دارای چاه‌های پرآب هستند را کنترل می‌کند.

ستوده با اشاره به اینکه دولت حکمرانی بر آب‌های زیرزمینی را بر عهده دارد، تصریح کرد: سال گذشته ۹۱۰ کنتور از اعتبارات دولتی نصب شد اما با ورود سازمان بازرسی و اشاره صریح قانون مبنی بر هزینه کردن مالک برای نصب کنتور، موافقت‌نامه باطل و نصب کنتور متوقف و خرید آن بر عهده بهره‌بردار گذاشته شد و همین امر نصب کُند کنتورها را در پی داشت.

وی با بیان اینکه امروز بنا به بند «و» تبصره ۱۱ قانون بودجه از محل اعتبارات وزارت نیرو نصب کنتور انجام می‌شود، اما نه مجانی! عنوان کرد: میزان هزینه‌کرد از طریق فیش برق طی سال‌هایی که در شیوه‌نامه است، به خزانه بازمی‌گردد.

وی خاطرنشان کرد: امسال از این ردیف اعتباری برای استان همدان پنج میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شده است که قرار بود دولت تخصیص دهد اما متاسفانه با وجود اینکه در آذرماه قرار داریم هنوز موافقت‌نامه‌ها ابلاغ نشده است.

وی در پایان از انسداد هزار و ۱۳۴ حلقه چاه غیرمجاز در همدان خبر داد و گفت: این تعداد چاه طی سال‌های ۹۳ و ۹۴ مسدود شده به طوریکه امسال ۴۷۵ حلقه چاه پر شده و صرفه‌جویی ۱۲۰ میلیون مترمکعبی در مصرف آب را شاهد بوده‌ایم.

 

ایسنا

    نظرات