آغاز پرداخت تسهیلات جدید خرید مسکن از اول دی‌ + جزئیات

آغاز پرداخت تسهیلات جدید خرید مسکن از اول دی‌ + جزئیات

http://www.bananews.ir/عضو هیئت مدیره بانک مسکن از آغاز پرداخت تسهیلات ۷۰، ۶۰ و ۵۰ میلیون تومانی خرید مسکن از اول دی‌ماه امسال خبر داد و گفت: این تسهیلات فقط مشمول واحدهایی می‌شود که ۲۵ سال از زمان صدور پروانه ساختمانی آنها نگذشته باشد.

 

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir ابوالقاسم رحیمی انارکی در نشست خبری با اشاره به مصوبه جدید شورای پول و اعتبار در رابطه با پرداخت تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن اظهار کرد: براساس مصوبه شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات مسکن در تهران با احتساب ۱۰ میلیون تومان وام جعاله به ۷۰ میلیون، سقف تسهیلات مسکن در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر با احتساب ۱۰میلیون جعاله به ۶۰ میلیون تومان و سقف تسهیلات مسکن در سایر ‌شهرها با احتساب ۱۰ میلیون جعاله به ۵۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه نرخ سود این تسهیلات ۱۸٫۵ درصد است، بیان کرد: برای جلوگیری از افزایش نرخ اوراق حق تقدم فقط نماد آبان‌ماه امسال و پس از آن مشمول دریافت وام‌های ۶۰، ۵۰ و ۴۰ میلیون تومانی می‌شود.

عضو هیئت مدیره بانک مسکن با بیان اینکه اوراق حق تقدم مهرماه ۹۴ حداکثر تا سقف ۳۵ میلیون تومان می‌توانند از تسهیلات استفاده کنند، بیان کرد: کسانی که نمادهای مربوط به قبل از آبان‌ماه ۹۴ را خریداری کرده باشند تا ۲ ماه حق فروش ندارند. علاوه بر این محدودیت جدیدی را برای جلوگیری از افزایش نرخ اوراق در نظر گرفته‌ایم که شامل نمادهای تسه آذرماه ۹۴ به بعد می‌شود که این نمادها تا ۴ ماه حق فروش نخواهند داشت.

رحیمی انارکی با تاکید بر اینکه این اقدامات با هدف جلوگیری از سفته‌بازی در اوراق انجام می‌شود، یادآور شد: برای نمادهای قبلی همچنان محدودیت ۹۰ برگه‌ای را اعمال می‌کنیم و برای نمادهای جدید حداکثر محدودیت به ۱۴۰ برگه یعنی ۷۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه محدودیت اوراق نمادهای جدید مشمول حال کسانی که می‌خواهند مجتمع سازی کنند نمی‌شود، بیان کرد: این افراد می‌توانند بیش از محدودیت‌ها اوراق خریداری کنند اما به این شرط که به شعبه مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهند و درخواست تسهیلات را ارائه کنند. درخواست تسهیلات همان روز به معاونت سپرده ممتاز ارجاع و آنها این درخواست را به فرابورس اعلام می‌کنند، نکته مهم این است که خریدار باید در همان روز نسبت به خرید اوراق اقدام کنند وگرنه از معامله همان روز حذف خواهند شد.

وی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات جدید مسکن از اول دی‌ماه آغاز می‌شود، یادآور شد: ساختمان‌هایی که حداکثر ۲۰ سال از صدور پروانه ساختمانی آنها گذشته باشد می‌توانند از سقف تسهیلات جدید بهره‌مند شوند، همچنین ساختمان‌هایی که بیش از ۲۰ سال و حداکثر ۲۵ سال از صدور پروانه ساختمانی آنها گذشته باشد می‌توانند در تمام مناطق شهری از سقف ۳۵ میلیون تومانی تسهیلات استفاده کنند البته این بدون احتساب تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی جعاله است.

عضو هیئت مدیره بانک مسکن با تاکید بر اینکه وام‌های جدید مشمول ساختمان‌هایی که بیش از ۲۵ سال از صدور پروانه ساختمانی آنها گذشته نمی‌شود، گفت: هیچگونه تسهیلاتی به این ساختمان‌ها پرداخت نمی‌کنیم.

رحیمی انارکی با اشاره به اینکه تفکیک وام‌های جدید ساده، پلکانی ساده و پلکانی دوره‌ای انجام می‌شود، گفت: با کاهش نرخ سپرده قانونی از ۱۰ به ۲ درصد، ۱٫۵ درصد نرخ سود تسهیلات جدید مسکن را کاهش داده و توانستیم آن را به ۱۸٫۵ درصد برسانیم.

وی در خصوص اقساط این تسهیلات گفت: اقساط ۴۰ میلیون تومانی به روش ساده ماهانه ۶۹۳ هزار تومان و به روش پلکانی ساده از ۵۷۸ هزار تومان ماهانه شروع می‌شود.

عضو هیئت مدیره بانک مسکن ادامه داد: در روش پلکانی دوره‌ای در ۵ سال اول رقم اقساط ماهانه ۶۲۱ هزار تومان، در ۵ سال دوم رقم اقساط ۷۴۶ هزار تومان و در سال‌های یازدهم و دوازدهم میزان اقساط ۸۹۵ هزار تومان است.

رحیمی انارکی با اشاره به اینکه میزان اقساط در وام ۵۰ میلیون تومانی به روش ساده ۸۶۶ هزار تومان و در روش پلکانی دوره‌ای در ۵ سال اول میزان اقساط ۷۷۷ هزار تومان و در ۵ ساله دوم ۹۳۲ هزار تومان و در دو سال آخر میزان قسط ماهانه یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان است.

وی با اشاره به اینکه میزان اقساط وام ۵۰ میلیون تومانی در روش پلکانی ساده ۷۲۳ هزار تومان است، گفت: میزان اقساط وام ۶۰ میلیونی به روش ساده یک میلیون و ۴۰ هزار تومان و به روش پلکانی ساده در ۵ ساله اول ۹۳۲ هزار تومان و در ۵ ساله دوم یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان و در دو سال آخر یک میلیون و ۳۴۰ هزار تومان است.

عضو هیئت مدیره بانک مسکن با اشاره به اینکه در روش پلکانی ساده اقساط وام ۶۰ میلیون تومانی ۸۶۷ هزار تومان و میزان اقساط وام ۱۰ میلیون تومانی جعاله ۲۶۰ هزار تومان است، گفت: با مصوبه جدید شورای پول و اعتبار حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال (هزار میلیارد تومان) منابع آزاد می‌شود.

رحیمی اناراکی همچنین از انتشار ماهانه یک میلیون امتیاز اوراق حق تقدم خبر داد و گفت: ارزش تسهیلاتی این اوراق ۵۰۰ میلیارد تومان است.

 

تسنیم

    نظرات